vytisknout velikost písma O filipojakubské noci získávají rostliny magickou moc

Filipojakubská noc, probíhající každoročně 30. dubna, je v dnešní době spojená spíše se zábavou a pálením čarodějnic. Víte ale, jak ji vnímali naši předkové? Stejně jako jiné magické noci byla v dávných časech spjata především s mocí probouzející se přírody.

Tradice jejích oslav má svůj počátek už u Keltů, respektive v jejich svátku Beltine a rituálech, kdy žehnali stromům, aby plodily dobré a zdravé ovoce, a půdě, aby v daný rok byla úrodná. Keltskou magii ovšem církev později chápala jako projev temné ďábelské moci. Jejími realizátorkami byly čarodějnice, před nimiž se lidé museli chránit.

Jak si do života přitáhnout to, co chcete? Magické rituály, které se pojí s filipojakubskou nocí, vám prozradí vědma Helen Stanku:

Až do současnosti se zachoval zvyk zapalovat na vyvýšených místech hranice. Dnes si na ohni opečeme špekáčky, dříve jím mladí muži zapalovali košťata, která potom vyhazovali do vzduchu, aby shodili čarodějnice letící na sabat.

Magické rostliny: Které chrání před silami zla?

K zajištění bezpečí se ale používaly i různé rostliny, které stejně jako v jiné magické noci měly i v tuto speciální moc. Lidé věšeli nad vchody do svých obydlí ochranné byliny, které zastavovaly zlo, například černobýl nebo větvičku lípy.

Podobnou funkci měly i drny trávy přede dveřmi: Aby jimi mohla čarodějnice projít, musela nejdříve spočítat všechna stébla. To ale nestihla do kohoutího kokrhání, kdy byla její moc zlomena.

Před okna nebo dveře lidé dávali pichlavé trní šípku či hlohu, bodláčí nebo černý bez, zapichovali špičaté pruty z lípy a akátu, aby se o ně čarodějnice poranily a odešly s nepořízenou.

Jmelí bílé: magická rostlina obývající větve stromů

Jmelí bílé: magická rostlina obývající větve stromů

Tajemná mandragora je opředena mýty

Tajemná mandragora je opředena mýty

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci