vytisknout velikost písma Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Koupací sezona je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čištění se musí postarat filtr. Jaký typ bazénové filtrace vybrat?
Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Filtrace do bazénu musí mít správný průtok

Filtrace zachytí a přecedí nečistoty, které se do vody dostaly. Se stavbou bazénů tak nezačíná jen radost z koupání, ale také starost, kterou filtraci si pořídit. Prvním parametrem, který byste měli sledovat, je průtok. Ten by měl být takový, aby filtrace celého bazénu netrvala déle než 3 až 4 hodiny. Pokud má tedy váš bazén objem např. 15 000 litrů vody, potřebujete filtraci s průtokem 4000 až 5000 l/h. Menší výkon by znamenal problém hlavně ve velkých vedrech, kdy nečistoty začnou ve vodě rychle zahnívat. Navíc se správnou bazénovou filtrací omezíte dávkování chemie, a tím i náklady na provoz.

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Písková filtrace: Když se koupete často a hodně

Velmi oblíbeným typem filtrace je písková, kterou můžete dát do zapuštěného i nadzemního bazénu. Pokud vyberete správnou velikost, zvládne vyčistit i větší bazén, v němž se po celou sezonu koupe hodně lidí. Další výhodou je snadná údržba. Filtrační náplň stačí vyměnit jednou za dva až tři roky, podle toho, jak moc bazén používáte. A jak to celé funguje? Voda protéká přes filtr z křemičitého písku, který zachycuje nečistoty. Písková filtrace tak čistí vodu na stejném principu jako v přírodě.

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Kartušová filtrace: Když se koupete jen občas

Máte bazén na chatě, kam jezdíte jen na víkendy? Bude vám stačit kartušová filtrace, kterou odborníci doporučují právě při příležitostném koupání, především do menších nadzemních bazénů. Výhodou této filtrace je nízká pořizovací cena, nevýhodou pak náročnější údržba. Papírovou vložku, přes kterou se voda čistí, je totiž potřeba měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání by vás pak náklady na výměnu filtru mohly zaskočit.

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Bazén bez filtrace? Pořiďte si koupací jezírko

Nechcete mít s čištěním bazénu žádné starosti? Pořiďte si koupací jezírko – vodu v něm čistí rostlinný filtr, což není žádné technické zařízení, ale substrát osázený rostlinami. Zde se o koupacím jezírku dozvíte víc.

Fotogalerie:  Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí…

Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?

10.  2.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |
Kuchyňské trendy v roce 2019: Tmavý mat, přírodní materiály, měď a otevřené police

Kuchyňské trendy v roce 2019: Tmavý mat, přír…

Chystáte se zařizovat, rekonstruovat nebo třeba jen modernizovat kuchyň? Pak se vám určitě budou hodit informace z oblasti bytového designu. Nahlédněte s námi do světa kuchyňských trendů, které letos udávají směr.

3.  2.  2019 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.

29.  1.  2019 |