vytisknout velikost písma O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o čištění vody se musí postarat filtr. Jaký typ vybrat?
O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čistotu se musíme postarat sami. Bylo by příjemné se bezstarostně koupat, jenže stavbou bazénů nezačíná jen radost, ale také starost, kterou filtraci si pořídit, aby čištění vody nedalo moc práce a také mnoho nestálo.

Stále čistá voda

Kdo si pořizuje bazénovou filtraci, vyžaduje aby byla:

  • maximálně účinná ,
  • časově náročná na údržbu,
  • zvládala určitý objem bazénu.

Pokud zvolíme správnou filtraci, při pravidelné péči si udrží optimální výkonnost.

Filtrace je když…

Filtr funguje na principu zachytávání a cezení nečistot. Pevné částice rozptýlené ve vodě jsou odděleny pomocí přepážky, která je zachytí a propustí pouze tekutinu. Filtrací (v kombinaci s vysáváním) odstraníme z bazénu většinu nečistot a tím snížíme rozklad a zahnívání pevných částí v bazénové vodě. Tak omezíme dávkování bazénové chemie, a tím se sníží i finanční náklady na provoz bazénu.

Když se v bazénu koupeme jen o víkendu

Jen těžko se můžeme o bazén starat, jestliže na chatu přijedeme jednou týdně. Pro tento případ je nejvhodnější sice trochu zastaralá, ale účelu vyhovující kartušová filtrace. Výhodou těchto filtrů je velmi jednoduchá konstrukce a nižší pořizovací cena. Filtrační vložka je vyjímatelná, čistí se proplachem čistou vodou. Jedinou nevýhodou je nízká životnost. V porovnání s pískovou filtrací jsou náklady na pořízení kartušové filtrace zhruba pětinové. Musíme počítat s tím, že filtrační vložku budeme měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání se náklady na výměnu filtru mohou vyšplhat vysoko.

Nejúčinnější je filtrace na míru

Efektivnější, ale i dražší je písková filtrace, kterou vybíráme podle:

  • velikosti bazénu,
  • doby provozu,
  • počtu koupajících se osob.

Proto musí být kapacita filtru a čerpadla v dokonalém souladu s dimenzí použitého potrubí, počtem trysek, skimmerů, kapacitou vyrovnávací nádrže a dalších zařízení. Čištění filtračního písku se provádí zpětným průplachem a voda se zachycenými nečistotami odtéká do odpadu. Jednoduchá obsluha spočívá pouze v kontrole a čištění filtru. Vyšší pořizovací náklady vyváží fakt, že písková filtrační vrstva má životnost 10 až 20 let.

Dobrý tip! Před schůdky do bazénu položte malý lavůrek s vodou. Než vstoupíte do bazénu smyjete s nohou písek a trávu.

Kdo nechce čistit bazén vůbec, pořídí si koupací jezírko!

O něm jsme samostatně psali v některém z již vydaných článků. Je to unikátní systém polopřirozeného jezírka, v němž se dá koupat, rostou v něm zároveň rostliny a s čištěním jsou minimální problémy. Přečíst o něm si můžete zde.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Nejkrásnější mozaiky v kuchyni. Inspirujte se!

Nejkrásnější mozaiky v kuchyni. Inspirujte se…

V kuchyňských prostorách patří mozaiky mezi oblíbené obklady. Dokážou místnost zútulnit a zároveň jí dodat na originalitě, vtisknout jí osobitost a živost. Pokud se tedy chystáte rekonstruovat kuchyň a uvažujete o změně, podívejte se do naší velké fotogalerie a načerpejte inspiraci.

3.  3.  2018 |
Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od…

Přemýšlíte, jaké květiny do truhlíků na severní stranu vybrat a bude se jim tam vůbec dařit? Poradíme, které druhy rostlin snáší stín. Budete se divit, co jich je!

6.  3.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |