vytisknout velikost písma Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Koupací sezona je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čištění se musí postarat filtr. Jaký typ bazénové filtrace vybrat?
Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Filtrace do bazénu musí mít správný průtok

Filtrace zachytí a přecedí nečistoty, které se do vody dostaly. Se stavbou bazénů tak nezačíná jen radost z koupání, ale také starost, kterou filtraci si pořídit. Prvním parametrem, který byste měli sledovat, je průtok. Ten by měl být takový, aby filtrace celého bazénu netrvala déle než 3 až 4 hodiny. Pokud má tedy váš bazén objem např. 15 000 litrů vody, potřebujete filtraci s průtokem 4000 až 5000 l/h. Menší výkon by znamenal problém hlavně ve velkých vedrech, kdy nečistoty začnou ve vodě rychle zahnívat. Navíc se správnou bazénovou filtrací omezíte dávkování chemie, a tím i náklady na provoz.

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Písková filtrace: Když se koupete často a hodně

Velmi oblíbeným typem filtrace je písková, kterou můžete dát do zapuštěného i nadzemního bazénu. Pokud vyberete správnou velikost, zvládne vyčistit i větší bazén, v němž se po celou sezonu koupe hodně lidí. Další výhodou je snadná údržba. Filtrační náplň stačí vyměnit jednou za dva až tři roky, podle toho, jak moc bazén používáte. A jak to celé funguje? Voda protéká přes filtr z křemičitého písku, který zachycuje nečistoty. Písková filtrace tak čistí vodu na stejném principu jako v přírodě.

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Kartušová filtrace: Když se koupete jen občas

Máte bazén na chatě, kam jezdíte jen na víkendy? Bude vám stačit kartušová filtrace, kterou odborníci doporučují právě při příležitostném koupání, především do menších nadzemních bazénů. Výhodou této filtrace je nízká pořizovací cena, nevýhodou pak náročnější údržba. Papírovou vložku, přes kterou se voda čistí, je totiž potřeba měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání by vás pak náklady na výměnu filtru mohly zaskočit.

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Bazén bez filtrace? Pořiďte si koupací jezírko

Nechcete mít s čištěním bazénu žádné starosti? Pořiďte si koupací jezírko – vodu v něm čistí rostlinný filtr, což není žádné technické zařízení, ale substrát osázený rostlinami. Zde se o koupacím jezírku dozvíte víc.

Fotogalerie:  Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nasladko

Pět nejlepších receptů z cukety naslano i nas…

Cukety se těší velké oblibě, navíc vypěstovat je zvládne i začátečník. Když je velká úroda, co pak s nimi? Tady je pět skvělých receptů.

27.  6.  2018 | | 2 N/A
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže.

6.  6.  2018 |
Jak správně provést letní řez ovocných stromů a keřů

Jak správně provést letní řez ovocných stromů…

Prořezáváte ovocné stromy a keře až po sezoně? Tak to je chyba. Letní řez totiž omezuje bujení a podporuje tvorbu květních pupenů, a díky tomu přispívá k bohatší a kvalitnější úrodě. Kdy přesně prořezat jabloně, hrušky, meruňky a další dřeviny, jak postupovat a na co určitě nezapomenout?

11.  7.  2018 |
Jak připravit rybízové víno

Jak připravit rybízové víno

Pokud vám na zahradě roste několik keřů rybízu a letos vás čeká bohatá sklizeň, popřemýšlejte, jak plody zpracovat. Jednu z mnoha variant představuje rybízové víno, které bývá označováno za nejchutnější mezi ovocnými.

3.  7.  2018 |
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

20.  6.  2018 |