vytisknout velikost písma O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o čištění vody se musí postarat filtr. Jaký typ vybrat?
O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čistotu se musíme postarat sami. Bylo by příjemné se bezstarostně koupat, jenže stavbou bazénů nezačíná jen radost, ale také starost, kterou filtraci si pořídit, aby čištění vody nedalo moc práce a také mnoho nestálo.

Stále čistá voda

Kdo si pořizuje bazénovou filtraci, vyžaduje aby byla:

  • maximálně účinná ,
  • časově náročná na údržbu,
  • zvládala určitý objem bazénu.

Pokud zvolíme správnou filtraci, při pravidelné péči si udrží optimální výkonnost.

Filtrace je když…

Filtr funguje na principu zachytávání a cezení nečistot. Pevné částice rozptýlené ve vodě jsou odděleny pomocí přepážky, která je zachytí a propustí pouze tekutinu. Filtrací (v kombinaci s vysáváním) odstraníme z bazénu většinu nečistot a tím snížíme rozklad a zahnívání pevných částí v bazénové vodě. Tak omezíme dávkování bazénové chemie, a tím se sníží i finanční náklady na provoz bazénu.

Když se v bazénu koupeme jen o víkendu

Jen těžko se můžeme o bazén starat, jestliže na chatu přijedeme jednou týdně. Pro tento případ je nejvhodnější sice trochu zastaralá, ale účelu vyhovující kartušová filtrace. Výhodou těchto filtrů je velmi jednoduchá konstrukce a nižší pořizovací cena. Filtrační vložka je vyjímatelná, čistí se proplachem čistou vodou. Jedinou nevýhodou je nízká životnost. V porovnání s pískovou filtrací jsou náklady na pořízení kartušové filtrace zhruba pětinové. Musíme počítat s tím, že filtrační vložku budeme měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání se náklady na výměnu filtru mohou vyšplhat vysoko.

Nejúčinnější je filtrace na míru

Efektivnější, ale i dražší je písková filtrace, kterou vybíráme podle:

  • velikosti bazénu,
  • doby provozu,
  • počtu koupajících se osob.

Proto musí být kapacita filtru a čerpadla v dokonalém souladu s dimenzí použitého potrubí, počtem trysek, skimmerů, kapacitou vyrovnávací nádrže a dalších zařízení. Čištění filtračního písku se provádí zpětným průplachem a voda se zachycenými nečistotami odtéká do odpadu. Jednoduchá obsluha spočívá pouze v kontrole a čištění filtru. Vyšší pořizovací náklady vyváží fakt, že písková filtrační vrstva má životnost 10 až 20 let.

Dobrý tip! Před schůdky do bazénu položte malý lavůrek s vodou. Než vstoupíte do bazénu smyjete s nohou písek a trávu.

Kdo nechce čistit bazén vůbec, pořídí si koupací jezírko!

O něm jsme samostatně psali v některém z již vydaných článků. Je to unikátní systém polopřirozeného jezírka, v němž se dá koupat, rostou v něm zároveň rostliny a s čištěním jsou minimální problémy. Přečíst o něm si můžete zde.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Co s muškáty přes zimu?

Co s muškáty přes zimu?

Muškáty (pelargonie) a jejich zazimování řeší snad každý pěstitel balkonových rostlin. Vypravili jsme se proto pro praktické rady za zkušenou pěstitelkou, paní Valinovou do Budyně nad Ohří.

1.  10.  2017 | | 2 N/A
Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Vepřo-knedlo-zelo či zelňačka, která spraví chuť po probdělé noci – máte rádi tyto pokrmy? Tak víte, že dobré kyselé zelí je jejich základ. A nejlepší zelí je domácí. Naložte si ho tedy podle následujících rad!

13.  10.  2017 |
Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

11.  11.  2017 |
Spadané listí nehrabte. Prospěje tak rostlinám

Spadané listí nehrabte. Prospěje tak rostliná…

Podobnou otázku si na podzim klade každý, kdo má na zahradě alespoň jeden listnatý keř či strom. Odvézt, zkompostovat, nebo organický materiál využít přímo na zahradě?

7.  11.  2017 |
Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořechy

Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořech…

Skladování vyloupaných vlašských ořechů má své nesporné výhody, ale i nevýhody. Mají totiž tendenci brzy žluknout, rychle chytají plíseň a chutnají molům. Prozradíme vám proto, jak a kam je uložit, aby vydržely jako čerstvé až do příští sezóny.

10.  11.  2017 |