vytisknout velikost písma Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Koupací sezona je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čištění se musí postarat filtr. Jaký typ bazénové filtrace vybrat?
Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Filtrace do bazénu musí mít správný průtok

Filtrace zachytí a přecedí nečistoty, které se do vody dostaly. Se stavbou bazénů tak nezačíná jen radost z koupání, ale také starost, kterou filtraci si pořídit. Prvním parametrem, který byste měli sledovat, je průtok. Ten by měl být takový, aby filtrace celého bazénu netrvala déle než 3 až 4 hodiny. Pokud má tedy váš bazén objem např. 15 000 litrů vody, potřebujete filtraci s průtokem 4000 až 5000 l/h. Menší výkon by znamenal problém hlavně ve velkých vedrech, kdy nečistoty začnou ve vodě rychle zahnívat. Navíc se správnou bazénovou filtrací omezíte dávkování chemie, a tím i náklady na provoz.

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Písková filtrace: Když se koupete často a hodně

Velmi oblíbeným typem filtrace je písková, kterou můžete dát do zapuštěného i nadzemního bazénu. Pokud vyberete správnou velikost, zvládne vyčistit i větší bazén, v němž se po celou sezonu koupe hodně lidí. Další výhodou je snadná údržba. Filtrační náplň stačí vyměnit jednou za dva až tři roky, podle toho, jak moc bazén používáte. A jak to celé funguje? Voda protéká přes filtr z křemičitého písku, který zachycuje nečistoty. Písková filtrace tak čistí vodu na stejném principu jako v přírodě.

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Kartušová filtrace: Když se koupete jen občas

Máte bazén na chatě, kam jezdíte jen na víkendy? Bude vám stačit kartušová filtrace, kterou odborníci doporučují právě při příležitostném koupání, především do menších nadzemních bazénů. Výhodou této filtrace je nízká pořizovací cena, nevýhodou pak náročnější údržba. Papírovou vložku, přes kterou se voda čistí, je totiž potřeba měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání by vás pak náklady na výměnu filtru mohly zaskočit.

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Bazén bez filtrace? Pořiďte si koupací jezírko

Nechcete mít s čištěním bazénu žádné starosti? Pořiďte si koupací jezírko – vodu v něm čistí rostlinný filtr, což není žádné technické zařízení, ale substrát osázený rostlinami. Zde se o koupacím jezírku dozvíte víc.

Fotogalerie:  Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Chcete dobré kyselé zelí? Naložte si je!

Vepřo-knedlo-zelo nebo zelňačka, která spraví chuť po probdělé noci – máte rádi tyto pokrmy? Tak víte, že dobré kyselé zelí je jejich základ. A nejlepší zelí je domácí. Naložte si ho tedy podle následujících rad.

5.  9.  2018 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že vzhledem k suchému létu a dlouhodobě nadprůměrným teplotám už letos houby možná vůbec neporostou? Pak asi budete překvapeni. V posledních dnech nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké.

12.  10.  2018 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

27.  1.  2018 |
Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořechy

Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořech…

Skladování vyloupaných vlašských ořechů má své nesporné výhody, ale i nevýhody. Mají totiž tendenci brzy žluknout, rychle chytají plíseň a chutnají molům. Prozradíme vám proto, jak a kam je uložit, aby vydržely jako čerstvé až do příští sezóny.

19.  9.  2018 |
Jak pěstovat vřes na zahradě i v truhlíku na balkoně?

Jak pěstovat vřes na zahradě i v truhlíku na …

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

28.  8.  2018 |