vytisknout velikost písma O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o čištění vody se musí postarat filtr. Jaký typ vybrat?
O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čistotu se musíme postarat sami. Bylo by příjemné se bezstarostně koupat, jenže stavbou bazénů nezačíná jen radost, ale také starost, kterou filtraci si pořídit, aby čištění vody nedalo moc práce a také mnoho nestálo.

Stále čistá voda

Kdo si pořizuje bazénovou filtraci, vyžaduje aby byla:

  • maximálně účinná ,
  • časově náročná na údržbu,
  • zvládala určitý objem bazénu.

Pokud zvolíme správnou filtraci, při pravidelné péči si udrží optimální výkonnost.

Filtrace je když…

Filtr funguje na principu zachytávání a cezení nečistot. Pevné částice rozptýlené ve vodě jsou odděleny pomocí přepážky, která je zachytí a propustí pouze tekutinu. Filtrací (v kombinaci s vysáváním) odstraníme z bazénu většinu nečistot a tím snížíme rozklad a zahnívání pevných částí v bazénové vodě. Tak omezíme dávkování bazénové chemie, a tím se sníží i finanční náklady na provoz bazénu.

Když se v bazénu koupeme jen o víkendu

Jen těžko se můžeme o bazén starat, jestliže na chatu přijedeme jednou týdně. Pro tento případ je nejvhodnější sice trochu zastaralá, ale účelu vyhovující kartušová filtrace. Výhodou těchto filtrů je velmi jednoduchá konstrukce a nižší pořizovací cena. Filtrační vložka je vyjímatelná, čistí se proplachem čistou vodou. Jedinou nevýhodou je nízká životnost. V porovnání s pískovou filtrací jsou náklady na pořízení kartušové filtrace zhruba pětinové. Musíme počítat s tím, že filtrační vložku budeme měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání se náklady na výměnu filtru mohou vyšplhat vysoko.

Nejúčinnější je filtrace na míru

Efektivnější, ale i dražší je písková filtrace, kterou vybíráme podle:

  • velikosti bazénu,
  • doby provozu,
  • počtu koupajících se osob.

Proto musí být kapacita filtru a čerpadla v dokonalém souladu s dimenzí použitého potrubí, počtem trysek, skimmerů, kapacitou vyrovnávací nádrže a dalších zařízení. Čištění filtračního písku se provádí zpětným průplachem a voda se zachycenými nečistotami odtéká do odpadu. Jednoduchá obsluha spočívá pouze v kontrole a čištění filtru. Vyšší pořizovací náklady vyváží fakt, že písková filtrační vrstva má životnost 10 až 20 let.

Dobrý tip! Před schůdky do bazénu položte malý lavůrek s vodou. Než vstoupíte do bazénu smyjete s nohou písek a trávu.

Kdo nechce čistit bazén vůbec, pořídí si koupací jezírko!

O něm jsme samostatně psali v některém z již vydaných článků. Je to unikátní systém polopřirozeného jezírka, v němž se dá koupat, rostou v něm zároveň rostliny a s čištěním jsou minimální problémy. Přečíst o něm si můžete zde.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, …

Nové trendy vládnou nejen módě, ale i interiérovému designu. Přední světoví výrobci nábytku každoročně vyhlašují styly, prvky a barvy, které budou aktuálně módní. Zajímá vás, jaké to jsou pro ten letošní rok? Podívejte se do naší fotogalerie a inspirujte se!

16.  1.  2018 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami.

6.  12.  2017 |
Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na zahradě uložit zahradní náčiní

Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na …

Každý z nás jistě někdy řešil otázku "kam s ním". Připravili jsme pro vás několik tipů, kam uklidit sekačku, kolečko, hrábě, tyčky k rajčatům nebo skládací pařeniště.

11.  1.  2018 |
Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obchodu

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obch…

Plody manga, které jsou právě nyní na trhu, u nás zdomácněly velmi rychle. Mangovník sice mezi běžně pěstované pokojové květiny nepatří, ale z pecky jej vypěstujeme celkem snadno. Jen vědět, jak na to.

7.  1.  2018 |
Nač nesmíte zapomenout, když plánujete zahradu

Nač nesmíte zapomenout, když plánujete zahrad…

Zimní měsíce představují ideální dobu pro plánování podoby zahrady nebo jejích změn. Co byste si měli rozhodně dobře promyslet ještě před zahájením prací, vám poradí dnešní článek.

13.  1.  2018 |