vytisknout velikost písma Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Koupací sezona je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čištění se musí postarat filtr. Jaký typ bazénové filtrace vybrat?
Písková filtrace, nebo kartušová. Která je lepší pro váš bazén?

Filtrace do bazénu musí mít správný průtok

Filtrace zachytí a přecedí nečistoty, které se do vody dostaly. Se stavbou bazénů tak nezačíná jen radost z koupání, ale také starost, kterou filtraci si pořídit. Prvním parametrem, který byste měli sledovat, je průtok. Ten by měl být takový, aby filtrace celého bazénu netrvala déle než 3 až 4 hodiny. Pokud má tedy váš bazén objem např. 15 000 litrů vody, potřebujete filtraci s průtokem 4000 až 5000 l/h. Menší výkon by znamenal problém hlavně ve velkých vedrech, kdy nečistoty začnou ve vodě rychle zahnívat. Navíc se správnou bazénovou filtrací omezíte dávkování chemie, a tím i náklady na provoz.

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Vybíráme zahradní bazén: Jak na to krok za krokem

Písková filtrace: Když se koupete často a hodně

Velmi oblíbeným typem filtrace je písková, kterou můžete dát do zapuštěného i nadzemního bazénu. Pokud vyberete správnou velikost, zvládne vyčistit i větší bazén, v němž se po celou sezonu koupe hodně lidí. Další výhodou je snadná údržba. Filtrační náplň stačí vyměnit jednou za dva až tři roky, podle toho, jak moc bazén používáte. A jak to celé funguje? Voda protéká přes filtr z křemičitého písku, který zachycuje nečistoty. Písková filtrace tak čistí vodu na stejném principu jako v přírodě.

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Protiproud do bazénu ocení dospělí i děti. Jak ho správně vybrat?

Kartušová filtrace: Když se koupete jen občas

Máte bazén na chatě, kam jezdíte jen na víkendy? Bude vám stačit kartušová filtrace, kterou odborníci doporučují právě při příležitostném koupání, především do menších nadzemních bazénů. Výhodou této filtrace je nízká pořizovací cena, nevýhodou pak náročnější údržba. Papírovou vložku, přes kterou se voda čistí, je totiž potřeba měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání by vás pak náklady na výměnu filtru mohly zaskočit.

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Soukromí u bazénu zajistí vhodně vysázené rostliny

Bazén bez filtrace? Pořiďte si koupací jezírko

Nechcete mít s čištěním bazénu žádné starosti? Pořiďte si koupací jezírko – vodu v něm čistí rostlinný filtr, což není žádné technické zařízení, ale substrát osázený rostlinami. Zde se o koupacím jezírku dozvíte víc.

Fotogalerie:  Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

28.  11.  2018 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

29.  11.  2018 |
Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrobte si vkusné ozdoby i vy!

Nejkrásnější vánoční dekorace ze šišek. Vyrob…

Šišky jsou snadno dostupné, nasbírat je můžete v městském parku i v lese. Málokoho ale napadne, že se dají využít k výrobě nádherných vánočních ozdob za pár korun. Pro inspiraci jsme vám našli více než padesát dekorací ze šišek, které si snadno zvládnete vyrobit doma.

5.  12.  2018 |
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jakoby snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

2.  12.  2018 |
Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět vykvetl?

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby za rok opět …

Kvetoucí vánoční kaktus je právě teď ozdobou mnoha domácností. Co myslíte, přežije u vás do příštích Vánoc? Nemáte-li s jeho pěstováním zkušenosti, přečtěte si, jak o něj pečovat tak, aby za rok opět vykvetl.

4.  12.  2018 |