vytisknout velikost písma O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o čištění vody se musí postarat filtr. Jaký typ vybrat?
O čistý bazén se postará filtr

Léto je v plném proudu a většina vodomilů plní po okraj své bazény. O teplotu vody se víc než poctivě stará sluníčko, ale o její čistotu se musíme postarat sami. Bylo by příjemné se bezstarostně koupat, jenže stavbou bazénů nezačíná jen radost, ale také starost, kterou filtraci si pořídit, aby čištění vody nedalo moc práce a také mnoho nestálo.

Stále čistá voda

Kdo si pořizuje bazénovou filtraci, vyžaduje aby byla:

  • maximálně účinná ,
  • časově náročná na údržbu,
  • zvládala určitý objem bazénu.

Pokud zvolíme správnou filtraci, při pravidelné péči si udrží optimální výkonnost.

Filtrace je když…

Filtr funguje na principu zachytávání a cezení nečistot. Pevné částice rozptýlené ve vodě jsou odděleny pomocí přepážky, která je zachytí a propustí pouze tekutinu. Filtrací (v kombinaci s vysáváním) odstraníme z bazénu většinu nečistot a tím snížíme rozklad a zahnívání pevných částí v bazénové vodě. Tak omezíme dávkování bazénové chemie, a tím se sníží i finanční náklady na provoz bazénu.

Když se v bazénu koupeme jen o víkendu

Jen těžko se můžeme o bazén starat, jestliže na chatu přijedeme jednou týdně. Pro tento případ je nejvhodnější sice trochu zastaralá, ale účelu vyhovující kartušová filtrace. Výhodou těchto filtrů je velmi jednoduchá konstrukce a nižší pořizovací cena. Filtrační vložka je vyjímatelná, čistí se proplachem čistou vodou. Jedinou nevýhodou je nízká životnost. V porovnání s pískovou filtrací jsou náklady na pořízení kartušové filtrace zhruba pětinové. Musíme počítat s tím, že filtrační vložku budeme měnit podle frekvence provozu bazénu několikrát za sezónu. Při každodenním koupání se náklady na výměnu filtru mohou vyšplhat vysoko.

Nejúčinnější je filtrace na míru

Efektivnější, ale i dražší je písková filtrace, kterou vybíráme podle:

  • velikosti bazénu,
  • doby provozu,
  • počtu koupajících se osob.

Proto musí být kapacita filtru a čerpadla v dokonalém souladu s dimenzí použitého potrubí, počtem trysek, skimmerů, kapacitou vyrovnávací nádrže a dalších zařízení. Čištění filtračního písku se provádí zpětným průplachem a voda se zachycenými nečistotami odtéká do odpadu. Jednoduchá obsluha spočívá pouze v kontrole a čištění filtru. Vyšší pořizovací náklady vyváží fakt, že písková filtrační vrstva má životnost 10 až 20 let.

Dobrý tip! Před schůdky do bazénu položte malý lavůrek s vodou. Než vstoupíte do bazénu smyjete s nohou písek a trávu.

Kdo nechce čistit bazén vůbec, pořídí si koupací jezírko!

O něm jsme samostatně psali v některém z již vydaných článků. Je to unikátní systém polopřirozeného jezírka, v němž se dá koupat, rostou v něm zároveň rostliny a s čištěním jsou minimální problémy. Přečíst o něm si můžete zde.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí…

Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty. Lehce nahradí všechny ty drahé přípravky z lékáren. Doma si ho můžete připravit i vy. Přinášíme vám recept na smrkový sirup, který není vůbec složitý.

5.  5.  2018 |
Pravidla pěstování petúnií

Pravidla pěstování petúnií

Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny, které při troše pozornosti bohatě pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dopřejte jim vhodnou zeminu, slunečné místo, kam neprší, a pravidelnou dávku vody a kvalitního vícesložkového hnojiva.

13.  5.  2018 |
Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí se vám záplavou květů

Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí …

Pátráte po letničce, která ozdobí vaše okno či lodžii bohatou kaskádou květů? Zasaďte si do truhlíků surfinie. Právě v květnu je ten pravý čas. Zaručujeme, že vám tu nádheru budou všichni sousedé závidět. Poradíme vám, jak surfinie pěstovat, aby dobře prospívaly.

9.  5.  2018 |
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

29.  4.  2018 |
Řez meruněk: Čím více budete prořezávat, tím lepší budete mít úrodu

Řez meruněk: Čím více budete prořezávat, tím …

Proč a kdy řezat stromky meruněk? Poradíme, které období je nejvhodnější a jak usměrnit růst správným řezem.

8.  5.  2018 |