vytisknout velikost písma Novým králem mezi látkami je len. Jak ho použít v kuchyni, ložnici i na závěsy

Len je oblíbeným materiálem v oděvním průmyslu, ale stále častěji se prosazuje i v domácnostech. Má totiž řadu skvělých vlastností. Ocení ho tak nejen alergici.

Pamatujete, jak krteček ilustrátora Zdeňka Milera toužil po modrých kalhotách s kapsami? Musel kvůli tomu udělat spoustu práce – zasadit len a zalévat ho, pak ho máčet a zase usušit, česat, příst. Pak musel o pomoc požádat kamarády, aby mu pomohli utkat plátno, nastříhat na kalhoty a ušít je. Ale nakonec se jich dočkal.

Zdeněk Miler dobře věděl, proč vybral zrovna len, v minulosti to totiž byl oblíbený materiál na výrobu textilií a oblečení. Naši předci obdivovali jeho prodyšnost a odolnost. Oblečení ze lnu totiž v létě ochlazuje, v zimě naopak pěkně zahřeje. Navíc jde o materiál biologicky rozložitelný, ekologický a odolný vůči molům. Lněná látka nejde vyžehlit a pořád vypadá tak trochu zmačkaná. Jde o vlastnost, nedokonalost, která ale lněným produktům dodává to pravé kouzlo. Pozvěte len domů, uvidíte, že i u vás získá pevné místo.

Vyměňte závěsy a záclony! Inspirujte se nejnovějšími trendy

Vyměňte závěsy a záclony! Inspirujte se nejnovějšími trendy

Začněte v ložnici

Len určitě vyzkoušejte nejdřív v ložnici. Je vědecky dokázáno, že lněné povlečení umožní hlubší, delší a kvalitnější spánek. Povlečení je prodyšné, umožní vám tedy udržet optimální teplotu. Nebudete se muset odkopávat kvůli horku a pak zase kvůli zimě zakrývat. Povlečení je hypoalergenní, nedrží se v něm roztoči ani prach. K výrobě povlečení se navíc používá len měkčený, takže se nemusíte bát, že vás bude škrábat hrubá struktura textilie. Lidé, kteří lněné povlečení otestovali, se shodují, že se k tradičnějším materiálům už nevrátí.

Monstera ovládla interiérové dekorace. Kde koupit ty nejhezčí kousky?

Monstera ovládla interiérové dekorace. Kde koupit ty nejhezčí kousky?

V kuchyni si len taky zamilujete

Utěrky ze lnu si zamilujete. Mají výbornou savost, ale využijete je i třeba k doleštění skla, protože na předmětech nenechávají úlomky vláken. Materiál se neopotřebovává praním. Naopak časem změkne, zesvětlá a používání takových utěrek bude ještě příjemnější. Kromě utěrek můžete len na stůl pozvat i ve formě látkových ubrousků, ty ostatně poslouží i k zabalení svačiny.

Lněné ubrusy patří k těm luxusnějším, protože jsou utkané z velmi jemného vlákna. Navíc bílý len lze prát skutečně na vysoké teploty, či dokonce vyvařit, takže máte šanci zbavit se nepěkných skvrn.

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

V obýváku na závěsy

V obývacím pokoji se dostane len ke slovu jako dekorační látka. Působí chladně elegantním dojmem, nikoli však studeně, nýbrž ušlechtile. Lněná příze je totiž nestejnoměrná, a tak vytváří na tkanině rustikální povrch. Na dekoračních textiliích vyniká, dodá jim unikátní vzhled.

Pokud tedy nejste puntičkáři, kteří řeší každou nerovnost a smítko, dejte lnu šanci nejen na závěsech, povlacích na polštář, ale i přehozech na sedačku. Pokud budete len žehlit ještě vlhký, podaří se vám většinu nerovností, které na textilii vznikají, vyžehlit. Zůstanou jen drobné nerovnosti, které dají vašemu bytu neumělý, přírodní vzhled. Len se hodí ke skandinávskému, rustikálnímu, ale třeba i boho stylu.

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Lněné textilie lze recyklovat

Jak už bylo řečeno, len je velmi odolný. Pokud tedy doslouží například povlečení, můžete materiál dále využít a vyrobit z něj například ubrousky a utěrky do kuchyně, podšálky a podobně. Lněné vlákno je totiž až 3krát silnější a 5krát odolnější vůči oděru než bavlna. I praní látky je jednodušší, protože se v ní nehromadí nečistoty, textilní vlákna a mýdlo jako v bavlně.

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování