vytisknout velikost písma Novým králem mezi látkami je len. Jak ho použít v kuchyni, ložnici i na závěsy

Len je oblíbeným materiálem v oděvním průmyslu, ale stále častěji se prosazuje i v domácnostech. Má totiž řadu skvělých vlastností. Ocení ho tak nejen alergici.

Pamatujete, jak krteček ilustrátora Zdeňka Milera toužil po modrých kalhotách s kapsami? Musel kvůli tomu udělat spoustu práce – zasadit len a zalévat ho, pak ho máčet a zase usušit, česat, příst. Pak musel o pomoc požádat kamarády, aby mu pomohli utkat plátno, nastříhat na kalhoty a ušít je. Ale nakonec se jich dočkal.

Zdeněk Miler dobře věděl, proč vybral zrovna len, v minulosti to totiž byl oblíbený materiál na výrobu textilií a oblečení. Naši předci obdivovali jeho prodyšnost a odolnost. Oblečení ze lnu totiž v létě ochlazuje, v zimě naopak pěkně zahřeje. Navíc jde o materiál biologicky rozložitelný, ekologický a odolný vůči molům. Lněná látka nejde vyžehlit a pořád vypadá tak trochu zmačkaná. Jde o vlastnost, nedokonalost, která ale lněným produktům dodává to pravé kouzlo. Pozvěte len domů, uvidíte, že i u vás získá pevné místo.

Vyměňte závěsy a záclony! Inspirujte se nejnovějšími trendy

Vyměňte závěsy a záclony! Inspirujte se nejnovějšími trendy

Začněte v ložnici

Len určitě vyzkoušejte nejdřív v ložnici. Je vědecky dokázáno, že lněné povlečení umožní hlubší, delší a kvalitnější spánek. Povlečení je prodyšné, umožní vám tedy udržet optimální teplotu. Nebudete se muset odkopávat kvůli horku a pak zase kvůli zimě zakrývat. Povlečení je hypoalergenní, nedrží se v něm roztoči ani prach. K výrobě povlečení se navíc používá len měkčený, takže se nemusíte bát, že vás bude škrábat hrubá struktura textilie. Lidé, kteří lněné povlečení otestovali, se shodují, že se k tradičnějším materiálům už nevrátí.

Monstera ovládla interiérové dekorace. Kde koupit ty nejhezčí kousky?

Monstera ovládla interiérové dekorace. Kde koupit ty nejhezčí kousky?

V kuchyni si len taky zamilujete

Utěrky ze lnu si zamilujete. Mají výbornou savost, ale využijete je i třeba k doleštění skla, protože na předmětech nenechávají úlomky vláken. Materiál se neopotřebovává praním. Naopak časem změkne, zesvětlá a používání takových utěrek bude ještě příjemnější. Kromě utěrek můžete len na stůl pozvat i ve formě látkových ubrousků, ty ostatně poslouží i k zabalení svačiny.

Lněné ubrusy patří k těm luxusnějším, protože jsou utkané z velmi jemného vlákna. Navíc bílý len lze prát skutečně na vysoké teploty, či dokonce vyvařit, takže máte šanci zbavit se nepěkných skvrn.

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

V obýváku na závěsy

V obývacím pokoji se dostane len ke slovu jako dekorační látka. Působí chladně elegantním dojmem, nikoli však studeně, nýbrž ušlechtile. Lněná příze je totiž nestejnoměrná, a tak vytváří na tkanině rustikální povrch. Na dekoračních textiliích vyniká, dodá jim unikátní vzhled.

Pokud tedy nejste puntičkáři, kteří řeší každou nerovnost a smítko, dejte lnu šanci nejen na závěsech, povlacích na polštář, ale i přehozech na sedačku. Pokud budete len žehlit ještě vlhký, podaří se vám většinu nerovností, které na textilii vznikají, vyžehlit. Zůstanou jen drobné nerovnosti, které dají vašemu bytu neumělý, přírodní vzhled. Len se hodí ke skandinávskému, rustikálnímu, ale třeba i boho stylu.

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Lněné textilie lze recyklovat

Jak už bylo řečeno, len je velmi odolný. Pokud tedy doslouží například povlečení, můžete materiál dále využít a vyrobit z něj například ubrousky a utěrky do kuchyně, podšálky a podobně. Lněné vlákno je totiž až 3krát silnější a 5krát odolnější vůči oděru než bavlna. I praní látky je jednodušší, protože se v ní nehromadí nečistoty, textilní vlákna a mýdlo jako v bavlně.

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Barevné dekorační polštáře, které vám domů přivolají jaro. Vyberte si!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče