Novinka: ochranné oblečení pro práci s pilou

Společnost Husqvarna připravila pro všechny, kdo pracují s pilou, ochranné návleky a bundu s protipořezovou úpravou. Oblečení je z prodyšného materiálu, navržené tak, aby splňovalo všechny požadované bezpečnostní normy. Při práci nesmí omezovat, proto se materiál, z něhož je vyrobené, skládá z méně vrstev. Díky tomu je lehčí a vzdušnější.

Ochrana proti proříznutí se skládá z podšívky, kterou tvoří několik vrstev velmi dlouhých vláken. Ta se v případě kontaktu roztočeného řetězu pily s oblečením z neprořezu během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej tak zastaví, čímž dokáží zabránit vážnému zranění.

Velikost návleků si sami přizpůsobíte

Neprořezové návleky Husqvarna Classic jsou vhodné zejména pro příležitostné uživatele řetězových pil. Oblékají se přes běžné pracovní kalhoty, díky vysoké prodyšnosti je můžete použít i při práci v horkém počasí.

navleky.jpg
Ochranné oblečení bývá velmi často opomíjeno, přitom ale již dávno neplatí, že se jedná pouze o výsadu profesionálních dřevorubců; foto: Husqvarna 

Po celé délce zadní části nohavic jsou ventilační zipy a nechybí ani zadní kapsa na zip. Návleky mají jednu univerzální velikost, ale rozměrům konkrétní postavy je lze přizpůsobit díky nastavitelné výšce a šířce pasu. Jejich doporučená cena je 2160 Kč.

I když se při práci zapotíte, bunda se dá odvětrat

Bunda pro práci v lese Husqvarna Classic má moderní design a její jasně oranžová barva v horních partiích zajišťuje výbornou viditelnost v horších světelných podmínkách. Vybavena je dvěma bočními kapsami na zip a praktickou, snadno přístupnou kapsou na hrudníku.

Na konci rukávů jsou knoflíky pro nastavení jejich šíře. O dostatečné odvětrávání se stará otevřené sedlo na zádech. Doporučená cena bundy, která je dostupná ve velikostech S až XXL, je 1430Kč. Bunda i návleky jsou k dostání v síti autorizovaných prodejců Husqvarna.

bunda.jpg
Ochranná bunda má hladký povrch; foto: Husqvarna 

Zopakujte si pravidla pro bezpečnou práci

Rychlost pilového řetězu je velmi vysoká, u hobby pily se pohybuje kolem patnácti až dvaceti metrů za sekundu. Pro srovnání, patnáct metrů za sekundu je například rychlost prudkého větru, který dokáže ohýbat vzrostlé stromy, nebo automobilu, který jede více než padesát kilometrů v hodině.

Abyste měli takovou sílu a výkon bezpečně pod kontrolou, je bezpodmínečně nutné při práci s motorovou pilou dodržovat řadu zásad:

Pravidlo 1.: Používání předepsané výstroje a oblečení

Ochranné pomůcky používejte bez ohledu na to, zda budete „pouze“ připravovat topivo na zimu z přivezeného dřeva nebo se chystáte pokácet a odvětvit strom v lese.

Základem výbavy pro práci s motorovou pilou je přilba s ochranou obličeje, chrániče sluchu a rukavice tlumící vibrace. Samozřejmostí by mělo být vhodné oblečení a pevná obuv s neklouzavou podrážkou a ocelovou špičkou.

Pravidlo 2.: Správný postoj a držení pily

Pevně uchopte obě rukojeti pily, platí, že držení pily je stejné pro leváky i praváky. Palcem a prsty ruky musíte úplně obejmout rukojeti. Aby se snížilo riziko zranění při případném zpětném vrhu, je nezbytné držet palec levé ruky pod přední rukojetí.

Při řezání stůjte s rozkročenýma nohama. Pro dosažení lepší rovnováhy byste měli mít levou nohu mírně před svou pravou nohou. Šetřete svá záda a při práci je neohýbejte. Místo toho u řezání v nižších polohách pokrčte kolena.

Pravidlo 3.: Pohyb s pilou a přeprava

Když se s pilou pohybujete na další místo, řetěz se nesmí otáčet. Při přemisťování, byť o několik kroků, je proto nezbytné aktivovat řetězovou brzdu nebo vypnout motor. U delších vzdáleností nebo v dopravním prostředku použijte kryt vodicí lišty.

Pravidlo 4.: Bezpečná práce

Před zahájením práce s řetězovou pilou se přesvědčte, že se v okruhu tří až pěti metrů kolem vás nikdo nenachází. U kácení stromů se vyžaduje větší bezpečná vzdálenost odpovídající alespoň dvojnásobku délky stromu.

Pravidlo 5.: Startování řetězové pily

Nastartování benzinové a elektrické pily je odlišné, vždy ale platí, že se pila startuje na zemi a tak, aby byla plocha kolem lišty čistá. Zkontrolujte, že na liště nejsou žádné větvičky nebo podobné předměty, jež by se mohly při startování zaklesnout do řetězu.

Pokud s někým pracujete, vždy ho upozorněte, že začínáte pilu používat. Aktivujte také řetězovou brzdu tlačením páky brzdy proti zpětnému vrhu dopředu.

Pravidlo 6.: Zkušební řez

Pokud nejste zvyklí řetězovou pilu používat nebo jste s ní dlouho neřezali, seznamte se s ní pomocí cvičného řezu na vhodném kusu dřeva – zkuste uříznout například tenký koláč. Řežte plnými otáčkami motoru.

Jestliže řežete sami, nezáleží, zda na chatě, doma nebo v lese, mějte poblíž připravený mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat rychlou pomoc. Po ruce by měla být i lékárnička pro poskytnutí první pomoci.

Doporučujeme

Články odjinud