Kromě třešní nebo višní se na barborky používají i další ovocné stromy, jako jsou broskve, švestky, slivoně nebo jabloně. Můžete ale zkusit i barborky z magnólie, sakury, kaliny nebo okrasných jabloní.
Barborky: tradice známé i neznámé
Kromě toho, že si pomocí barborky dívky předpovídají svatbu, existuje také řada méně známých tradic. Dívka si například může větvičky pojmenovat podle svých nápadníků; stane se pak nevěstou toho, jehož větvička vykvete nejdříve. Barborky se hodí i pro předpovídání šťastného měsíce – kolikátý den po uříznutí barborka vykvete, tolikátý měsíc bude pro majitele větvičky tím šťastným.
Tento oblíbený vánoční symbol připomíná sv. Barboru, světici z maloasijské Nikomédie. Podle legendy ji sťal vlastní otec, bohatý a krutý pohanský obchodník, za to, že se nezřekla křesťanské víry. Cestou na popravu údajně do ruky uchopila větvičku, která poté uprostřed zimy vykvetla.
Jak se starat o barborky, aby vykvetly
Pro barborky si vybírejte větvičky, které mají hodně květních pupenů a při stříhání větviček a výhonů se vyhněte poškození stromu nebo keře. Vždy používejte kvalitní ostré nůžky, jejichž čistý řez do stromu nezanese infekci.
Nastříhaným větvičkám seřízněte dolní konec tak, aby plocha, která přijímá vodu, byla co největší. Větvičky vložte do vázy s vodou a nechte je nejprve několik hodin přizpůsobit vyšší teplotě (například ve sklepě nebo komoře). Poté vázu umístěte na světlé místo se stálou pokojovou teplotou.
Větvičky barborek by měly do tří týdnů vykvést. Hlavní příčinou neúspěchu bývá suchý vzduch a vysoká teplota, větvičky proto rozhodně nedávejte blízko topení. Můžete je rosit.
Sv. Barbora pro zapomnětlivé
Kvetoucích větviček se na Štědrý den můžete dočkat i v případě, že na svatou Barboru zapomenete uříznout třešeň. Po nařezání téměř okamžitě žlutě vykvete zlatice (nesprávně nazývaná zlatý déšť), stejně dobře kvete i zimovzdorný jasmín. Rychle a spolehlivě vám vykvetou také vrbové větvičky, které jsou ale spíše symbolem Velikonoc.
Pokud budete chtít zůstat u tradičních dřevin, musíte přírodě pomoci sami. Zpoždění několika dní se dá dohnat tím, že nařezané větvičky celé ponoříte přibližně na půl dne do vody o teplotě kolem pětatřiceti stupňů. Dbejte na to, aby voda nevychladla.