Nevíte, kam s bioodpadem? Pořiďte si vermikompostér

Nevíte, kam s bioodpadem? Pořiďte si vermikompostér

Staňte se „Žížaláky“ a ušetříte za odvoz odpadu a k tomu zdarma získáte nejkvalitnější substrát i hnojivo pro pokojové květiny i na zahradu.

Bioodpad recyklujte doma

Nejjednodušší a nejlevnější způsob zpracování domácího bioodpadu představuje kompostování. Pokud nemáte zahradu, nevadí, můžete využít vermikompostování, při němž se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo – vermikompost. Vermikompostér lze umístit na chodbu, na balkón, do garáže, dílny či kuchyně. Při dodržování správných zásad vermikompostování totiž obsah kompostéru nezapáchá.

Pokračování 2 / 8

Jak si obstarat vermikompostér?

Vhodnou nádobu na vermikompostování je možné koupit nebo vyrobit. K výrobě můžete použít jakoukoli bedničku o poměru stran přibližně 1:2:3 s perforovaným dnem pro odvod přebytečné vlhkosti, víkem a s miskou vespod. Bednička může být ze dřeva nebo z plastu. Dřevo lépe izoluje, ale je náchylné k plísním, houbám apod. Plasty jsou odolnější a lépe se čistí. K vermikompostování lze využít také nádoby k tomu přímo určené. Skládají se z několika pater, což umožňuje intenzivnější kompostování – perforovaná dna jednotlivých nádob zajišťují odvod přebytečné vody a provzdušnění.

Pokračování 3 / 8

Jaké žížaly použít?

V České republice žije okolo 50 druhů a poddruhů žížal. Ne všechny druhy jsou schopné rychle a efektivně přeměňovat organické zbytky. K vermikompostování se používá žížala hnojní (Eisenia foetida) a žížala obecná (Lumbricus terrestris), které lze běžně najít v kompostu na zahradě. Na trhu lze koupit také speciálně vyšlechtěné tzv. kalifornské žížaly (Eisenia andrei), které se rychle množí a intenzivně zpracovávají bioodpady.

Pokračování 4 / 8

Kam umístit vermikompostér?

Vermikompostér lze umístit kamkoliv, kde nebude překážet a bude stále po ruce. Důležité je vždy zajistit pro žížaly optimální teplotu v rozmezí 18–25 °C a správnou vlhkost substrátu. V zimě tedy nesmíme vermikompostér nechávat venku, kde by mohl promrznout, v létě ho nevystavovat přímému slunci, aby nedocházelo k výparu vody a k přehřívání.

Pokračování 5 / 8

Jak založit vermikompost?

Na dno vermikompostéru se umístí podestýlka, kterou může tvořit tráva, listí, roztrhaný a navlhčený novinový papír, půda, rašelina, hobliny nebo kokosové vlákno. Do podestýlky se vloží násada žížal a vhodné kousky bioodpadů menší než 5 cm.

Největším problémem vermikompostování bývá špatná podestýlka. Přibývající zbytky jídla obsahují vodu a mohou zpomalit kompostovací proces a snížit množství žížal ve vermikompostéru. Lůžko je tedy nutné udržovat přiměřeně vlhké a provzdušněné.

Jak zjistit optimální vlhkost?

Pomůže vám jednoduchý test: Vezměte hrst kompostovaného materiálu a stiskněte ji co nejpevněji v dlani. Jestliže se objeví pár kapek vody, vlhkost je přiměřená; jestliže se objeví při zmáčknutí voda mezi prsty, kompost je příliš vlhký a je třeba k němu přidat suchý natrhaný papír nebo lepenku. Když se neobjeví ani kapka, je materiál příliš suchý a je třeba k němu přidat vlhký nařezaný papír, proužky lepenky nebo navlhčený kartón od vajíček.

Pokračování 6 / 8

Jak krmit žížaly?

Žížaly mají rády většinu organických odpadů, které vyhazujeme – zbytky ovoce, zeleniny, papírové ubrousky, vlhkou papírovou lepenku, skořápky od vajíček, čajové sáčky, kávové filtry a kávovou sedlinu, těsto, chlebové kůrky, vlasy; částečně zkompostované listí a trávu. Nevhodné je dávat žížalám mléčné výrobky, zbytky masa a tuky. Velké kusy je vhodné nakrájet na menší, aby byly lépe přístupné.

Bioodpady dávejte žížalám na podestýlku a jemně je zakryjte. Žížaly krmte jednou až dvakrát týdně, důležité je žížaly nepřekrmovat! Zpočátku je vhodné potravu žížalám vážit. Půl kilogramu žížal zkonzumuje zhruba čtvrt kila bioodpadů denně. Postupně, podle vzrůstajícího počtu žížal, můžete množství potravy zvyšovat. Počet žížal se zdvojnásobí přibližně za tři měsíce.

Pokračování 7 / 8

Jak dlouho vermikompost zraje?

Ve vermikompostéru se postupně odděluje hotový kompost od zbytků jídla. Jakmile je naplněno první patro vermikompostéru, je třeba do druhého patra připravit žížalám novou podestýlku, kam se přestěhují. Bioodpady dáváme do druhého patra, spodní patro ponecháme 2 až 3 měsíce, kdy se v něm materiál plně přemění v kompost.

Veškerá přebytečná vlhkost je odváděna do zásobníku na vodu, odkud ji můžeme průběžně čerpat. Jedná se o tzv. „žížalí čaj“ – významné kapalné hnojivo pro pokojové květiny i zahradu. Pro jeho aplikaci se doporučuje smíchat ho se stejným dílem vody. Zásobník na vodu je třeba pravidelně čistit. Pokud by do něj propadaly žížaly, dejte do něj malé množství natrhaného papíru a kokosového vlákna, aby se žížaly mohly dostat zpět.

Pokračování 8 / 8

Vermikompost je humus plný živin

Vermikompost obsahuje živiny a růstové látky pro rostliny. Příznivě působí na tvorbu kořenů rostlin a na jejich celkový vývoj. Vermikompost získaný s pomocí žížal je považován za nejúčinnější organické hnojivo, takže získáte kompost se všemi živinami, v nejlepším a kvalitním poměru.

Doporučujeme

Články odjinud