vytisknout velikost písma Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Bojujete stále s plevelem a trávou, které vám prorůstají do záhonů? Chcete mít vizuálně oddělený trávník od cestiček? Zapomeňte na nevzhledné betonové obrubníky, které zahrady jen hyzdí. Sáhněte raději po takzvaném neviditelném obrubníku či lemu, který má jen samé výhody. Nízkou cenou počínaje a snadnou instalací konče.

Nejspíš už jste o něm slyšeli, ale možná vůbec netušíte, co si pod pojmem neviditelný obrubník představit. A to je škoda. Jde totiž o skutečně praktickou vychytávku, která vám pomůže při budování či úpravě zahrady, případně dalších ploch kolem domu. Nejčastěji se vyrábí z plastu, přesněji řečeno z recyklovaného polypropylénu, na tento typ se tentokrát soustředíme, sehnat se dá ale i pozinkovaná varianta.

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Nejen ohraničení záhonu. Kde ho ještě využít?

Je ideálním řešením v případě, kdy od sebe potřebujete oddělit dvě plochy tak, aby to nebylo vidět, případně plochu olemovat či ohraničit. A to ať už jde o jakékoliv povrchy. Skvělou práci odvede při oddělení záhonů od trávníku, olemování stromů a keřů v trávníku, vymezení cest, chodníků a zahradních cestiček, zajištění ploch ze štěrku, písku nebo mulčovací kůry.

Hodí se ale i pro olemování a zpevnění plochy vytvořené ze zatravňovacích dlaždic, stejně dobře jako plochy z dlažebních kostek, betonové nebo zámkové dlažby, litého a raženého betonu, cihlové dlažby a podobně. Báječně se hodí také jako zakončení zpevněných ploch kolem stěn domu.

Jak založit zahradu svépomocí: Vyvarujte se začátečnických chyb

Jak založit zahradu svépomocí: Vyvarujte se začátečnických chyb

Výhody neviditelného obrubníku

Jak už sám název napovídá, hlavní předností je především fakt, že není téměř vidět, a to ať ho použijete mezi jakékoliv povrchy. Další pak obrovská úspora práce a času, pokud s ním oddělíte záhonky od okolí. Nebude vám do nich totiž prorůstat plevel a tráva, a vy tak nebudete muset často plít. Velkou výhodou je také snadná manipulace, neviditelné obrubníky jsou totiž opravdu lehké. Navíc se snadno tvarují, snadno tak vytvoříte přímé linie, ale i různé vlny a obloučky. Výrobci také garantují dlouhou životnost, až 30 let. Materiál má úžasné vlastnosti, odolává teplotám od -40 do +60 stupňů Celsia, poškodit by ho neměl ani ostrý nůž sekačky.

Gabion vypadá složitě, jeho stavba je ale překvapivě snadná. Jak na to?

Gabion vypadá složitě, jeho stavba je ale překvapivě snadná. Jak na to?

Instalaci zvládnete sami

Nemusíte být extra zručný kutil, abyste si neviditelný obrubník položili vlastnoručně, bez pomoci odborníků. Pokud si ale na to přece jen netroufáte, můžete instalaci poptat u prodejce. Obrubník se instaluje do výšky povrchu terénu. Umožňuje tak téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Napojování jednotlivých kusů je díky zámkovému systému opravdu snadné. K tvarování do oblouků a zatáček pak potřebujete jen pilku nebo silné nůžky, kterými obrubník jen na rubové straně nastřihnete, a ten se tak stane ohebným a lehce tvarovatelným. K terénu se obrubníky připevňují pomocí hřebů, a to buď plastových, či kovových. Na jeden metr je potřeba asi dvou až tří hřebů, v případě náročnějšího tvarování jich ale budete muset použít víc. Materiál volte podle terénu, kam se obrubník chystáte pokládat. Do měkčího terénu vám budou stačit levnější plastové hřeby, do silně kamenitého terénu budete potřebovat hřeby ocelové.

Vybíráme venkovní dlažbu

Vybíráme venkovní dlažbu

Oblékněte zahradu: užitečné geotextilie vám pomohou

Oblékněte zahradu: užitečné geotextilie vám pomohou

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Vyrobte si vánoční věnec na dveře. Tady je 35 krásných nápadů pro inspiraci

Vyrobte si vánoční věnec na dveře. Tady je 35…

Z chvojí, šišek i listů bobkovišně či větviček... Krásný vánoční věnec můžete vytvořit téměř ze všeho a zvládnete to i za pár korun. Nevíte jak? Našli jsme pro vás ty nejkrásnější a nejzajímavější věnce na dveře pro inspiraci. Který si vyberete vy?

27.  11.  2020 |
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

2.  12.  2020 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

včera |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

25.  11.  2020 |
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme ale věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

3.  10.  2020 |