vytisknout velikost písma Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Bojujete stále s plevelem a trávou, které vám prorůstají do záhonů? Chcete mít vizuálně oddělený trávník od cestiček? Zapomeňte na nevzhledné betonové obrubníky, které zahrady jen hyzdí. Sáhněte raději po takzvaném neviditelném obrubníku či lemu, který má jen samé výhody. Nízkou cenou počínaje a snadnou instalací konče.

Nejspíš už jste o něm slyšeli, ale možná vůbec netušíte, co si pod pojmem neviditelný obrubník představit. A to je škoda. Jde totiž o skutečně praktickou vychytávku, která vám pomůže při budování či úpravě zahrady, případně dalších ploch kolem domu. Nejčastěji se vyrábí z plastu, přesněji řečeno z recyklovaného polypropylénu, na tento typ se tentokrát soustředíme, sehnat se dá ale i pozinkovaná varianta.

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Zatravňovací dlažba: Jak ji vybrat a jak správně položit

Nejen ohraničení záhonu. Kde ho ještě využít?

Je ideálním řešením v případě, kdy od sebe potřebujete oddělit dvě plochy tak, aby to nebylo vidět, případně plochu olemovat či ohraničit. A to ať už jde o jakékoliv povrchy. Skvělou práci odvede při oddělení záhonů od trávníku, olemování stromů a keřů v trávníku, vymezení cest, chodníků a zahradních cestiček, zajištění ploch ze štěrku, písku nebo mulčovací kůry.

Hodí se ale i pro olemování a zpevnění plochy vytvořené ze zatravňovacích dlaždic, stejně dobře jako plochy z dlažebních kostek, betonové nebo zámkové dlažby, litého a raženého betonu, cihlové dlažby a podobně. Báječně se hodí také jako zakončení zpevněných ploch kolem stěn domu.

Jak založit zahradu svépomocí: Vyvarujte se začátečnických chyb

Jak založit zahradu svépomocí: Vyvarujte se začátečnických chyb

Výhody neviditelného obrubníku

Jak už sám název napovídá, hlavní předností je především fakt, že není téměř vidět, a to ať ho použijete mezi jakékoliv povrchy. Další pak obrovská úspora práce a času, pokud s ním oddělíte záhonky od okolí. Nebude vám do nich totiž prorůstat plevel a tráva, a vy tak nebudete muset často plít. Velkou výhodou je také snadná manipulace, neviditelné obrubníky jsou totiž opravdu lehké. Navíc se snadno tvarují, snadno tak vytvoříte přímé linie, ale i různé vlny a obloučky. Výrobci také garantují dlouhou životnost, až 30 let. Materiál má úžasné vlastnosti, odolává teplotám od -40 do +60 stupňů Celsia, poškodit by ho neměl ani ostrý nůž sekačky.

Gabion vypadá složitě, jeho stavba je ale překvapivě snadná. Jak na to?

Gabion vypadá složitě, jeho stavba je ale překvapivě snadná. Jak na to?

Instalaci zvládnete sami

Nemusíte být extra zručný kutil, abyste si neviditelný obrubník položili vlastnoručně, bez pomoci odborníků. Pokud si ale na to přece jen netroufáte, můžete instalaci poptat u prodejce. Obrubník se instaluje do výšky povrchu terénu. Umožňuje tak téměř neviditelně oddělit jakékoli povrchy. Napojování jednotlivých kusů je díky zámkovému systému opravdu snadné. K tvarování do oblouků a zatáček pak potřebujete jen pilku nebo silné nůžky, kterými obrubník jen na rubové straně nastřihnete, a ten se tak stane ohebným a lehce tvarovatelným. K terénu se obrubníky připevňují pomocí hřebů, a to buď plastových, či kovových. Na jeden metr je potřeba asi dvou až tří hřebů, v případě náročnějšího tvarování jich ale budete muset použít víc. Materiál volte podle terénu, kam se obrubník chystáte pokládat. Do měkčího terénu vám budou stačit levnější plastové hřeby, do silně kamenitého terénu budete potřebovat hřeby ocelové.

Vybíráme venkovní dlažbu

Vybíráme venkovní dlažbu

Oblékněte zahradu: užitečné geotextilie vám pomohou

Oblékněte zahradu: užitečné geotextilie vám pomohou

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje