5
Fotogalerie

Nenechte vůni skořice zmizet s Vánocemi

Po aromatické kůře stálezeleného tropického stromu sáhneme hlavně o Vánocích, ale i ve dnech všedních. Skořice však stále nemá tolik popularity, kolik si nejen pro svou vůni, ale i léčebné účinky zaslouží.

Skořicový velikán Srí Lanka 

Nejvýznamnější jsou dva druhy skořicovníku, a sice čínský a cejlonský. V současnosti se pěstují v mnoha teplých krajinách, kam nezavítají chladné zimy. K největším producentům skořice patří Srí Lanka a Seychelské ostrovy.

skořicovník.jpg
Skořicovníky řadíme do čeledi vavřínovitých 

Skořicovník může v divoce rostoucích podmínkách dosáhnout výšky až deset metrů, ale aby se lépe sklízela úroda, pěstují se stromky nízké a úzké. Kůra čínského skořicovníku se pozná podle červenější barvy a větší hrubosti. Jakmile se usuší, vzejdou z ní žlábkovité trubky nebo pruhy. Využití mají i plody skořicovníku, známé jako kassiové květy.  

První sklizeň nestojí takřka za nic  

První úroda skořicovníku se sklízí dva až tři roky po jeho vysazení. Tato činnost probíhá během období dešťů – na Srí Lance v květnu a června a v říjnu a listopadu – díky vlhkosti je sběr snazší. Kvalita první úrody platí za nejhorší, navíc s nejhrubší kůrou.

S každým sběrem se však zvyšuje. Na čtyřech tisících metrech čtverečních se vyprodukuje mezi 45 až 68 kilogramů větviček skořice. Skupinky rodin, které si takto vydělávají, začínají pracovat od svítání a snaží se získat dvě až tři větvičky z každého stromu tak, aby mohly vyrůst nové výhonky. 

Z odseknutých větví různé délky se stahuje kůra, jež se chvíli suší – většinou na střechách hangárů a kůlen. Díky slunci se její okraje svinují dovnitř, a vznikají tak jakési dvě trubičky.

skořicovník malý.jpg
Na první pohled byste asi netušili, že z malého stromku se stane za pár let "zásobárna" skořice 

Vůně Orientu v kuchyni i v mýdle

Již od dávných dob se skořicovníky pěstovaly hlavně v Číně, odkud se rozšířily dál do světa. Ovšem platí, že čínský druh je méně kvalitní než cejlonský.

Skořice se používá mletá nebo vcelku. Lze ji najít v parfémech, farmacii, kosmetice pro ústní hygienu, v mýdlech a podobně. Speciální sladká kořenící vůně se uplatňuje také v kuchyni, hlavně při pečení dortů, zákusků nebo při výrobě krémů, pudinků, nápojů, likérů a mnoho dalších jídel.

Hodí se k ovoci, do náplní masa a drůbeže, do jídel sladkých i slaných. Arabové ji hodně používají k navonění mas, a to také proto, že obsahuje esenciální olej bohatý na fenol, který tlumí život bakterií zodpovědných za hnilobu masa.  

Jak přivábit muže  

Skořice má různé využití – funguje jako součást vykuřovadel a kadidel, vonných příměsí polštářků a směsí květin (potpourri), v čínské medicíně slouží k prohřátí organismu. Přidává se jako dekorativní prvek do věnců, girland a pugetů květin či bylinek. Vypadá opravdu nádherně, pokud ji zkombinujete se zelenými rostlinkami. Ideálně se hodí na sváteční dekorace.

skořice - dekorace.jpg
Dekorace ze skořice nemusí být vůbec složitá: stačí převázat několik kousků kůry výraznou stuhou 

Skořice je rovněž známé afrodiziakum. Rozšiřuje cévy a přináší rychlé erotické vzrušení. V oblibě ji mají hlavně ženy, protože se povídá, že přitahuje muže stejně jako med vosy. A tak si ji přidávají jako esenci do koupele nebo si vkládají kousek skořice do pusy, aby mohly jedince opačného pohlaví vábit, svádět a mít skutečný úspěch.  

Když skořice léčí  

V léčitelství se používá skořicový sirup, olej a tinktura. Kůra podporuje trávení a chuť k jídlu, působí protiprůjmově, omezuje nadýmání, zlepšuje látkovou výměnu. Účinkuje proti virům a plísním, při regeneraci sil po úrazech a těžkých nemocech.

Dále snižuje vysoký tlak, zastavuje krvácení z nosu a silnou menstruaci, má antirevmatické a antibiotické účinky. Žvýkání skořice každé tři hodiny vám pomůže při střevních infekcích. V zimním období přijdou vhod její schopnosti zmírnit kašel a podpořit krevní oběh.  

skořice.jpg
Ač tolik prospěšná, dokáže skořice způsobit alergickou reakci, také těhotné ženy by ji měly konzumovat v malém množství 

S mlékem a skořicí prohřejte tělo  

K prokrvení pokožky a osvěžení organizmu vyzkoušejte málo známou skořicovou lázeň. Připravíte ji tak, že dvě stě mililitrů mléka krátce povaříte se lžičkou rozdrcené skořice. Toto scedíte a přidáte do koupele.

Tělo se díky skořici rychle zahřívá, a tak jí lze přiznat i výbornou detoxikační schopnost, neboť škodlivé látky jsou z těla postupně vypoceny. Nejnovější vědecké studie o ní tvrdí, že dokáže snížit krevní cukr. 

Pokud jste právě dostali chuť na něco skořicového, neváhejte se pustit do vyzkoušení následujícíhc receptů! 

Skořicový likér  

Připravte si jeden litr vody, půl litru alkoholu, jeden kilogram cukru a kousek skořice. Do sklenice nalijte půl litru alkoholu a přidejte skořici. Připravte si nálev z jednoho kilogramu cukru a jednoho litru vody. Uvařte až do jemné směsi, nechte vychladit a přidejte přecezený alkohol. Přefiltrujte přes filtrovací papír a uzavřete do skleněných lahví.  

Víno se skořicí a jablkem

Budete potřebovat láhev bílého vína, čtvrt kilogramu skořicových bonbonů a jeden hrnek jablečného moštu. V míse nebo jiné nádobě smíchejte mošt s bonbony a vařte tak dlouho, dokud se nerozpustí. Poté směs vlijte do bílého vína a dobře promíchejte. Podávejte teplé nebo studené ve sklenkách na víno.  

skořice - nápoj.jpg
Nápoje dochucené skořicí prohřejí organizmus 

Pomeranče se skořicí  

Vezměte šest pomerančů, dvě lžíce cukru, jednu lžičku skořice, půl hrnku francouzského likéru Cointreau či pomerančového likéru. Čtyři pomeranče co nejlépe oloupejte (včetně bílé blanky) a nakrájejte na plátky.

Ze dvou zbylých pomerančů vymačkejte šťávu a smíchejte ji s cukrem a Cointreau. Rozložte kolečka pomeranče do misky, přelijte nálevem a posypte skořicí. Nechte odpočívat alespoň půl hodiny v chladu. Pomerančovou směs si můžete i namixovat v mixéru.  

Skořicová zmrzlina 

Připravte si pět hrnků vody, jeden a čtvrt hrnku cukru, kousek celé skořice, dvě lžíce studené vody, jednu lžíci maizeny a jednu lžíci citronové šťávy. Vařte pět hrnků vody se skořicí až do doby, kdy se voda krásně obarví a zbydou vám po vypaření jen čtyři hrnky vody. Poté přidejte cukr a nechte vařit pět minut.

Ve dvou lžících studené vody rozpusťte maizenu, přidejte ji do směsi s cukrem a vařte dalších pět minut. Stáhněte z ohně, nechte trochu vychladnout, přidejte lžíci citronové šťávy a přeceďte.

Jakmile je směs studená, vložte ji do lednice nebo mrazáku, než napůl zmrzne. Pak ji znovu vyndejte a namixujte. Opakujte dvakrát až třikrát, dokud nebude zmrzlina pěkně vláčná.

Doporučujeme

Články odjinud