Jak už se stalo oblíbenou tradicí, pořádá Botanická zahrada hlavního města Prahy každoročně začátkem ledna Palmové dny, během nichž má široká veřejnost možnost prohlédnout na vlastní oči skutečnou exotiku. V rámci letošní výstavy je připraveno sedmdesát druhů palem a dvacet druhů cykasů.
Jak jde botanika dohromady se zeměpisem?
Rostliny budou řazeny podle své zeměpisné příslušnosti, a protože je hodně palem ostrovních, budete si moci prověřit a doplnit nejen botanické, ale i zeměpisné vědomostí. Co vám říkají jména jako Vanuatu, Hispaniola, Lord Howe Island či Rodriguez?
Sebevražedná palma
Unikátem výstavy bude teprve předloni objevená a v lednu 2008 nově popsaná palma rodu Tahina z Madagaskaru, o níž se hovořilo jako o „senzačním objevu sebevražedné palmy“. Nyní ji můžete vidět jako malý semenáč. Připravena je také sbírka palmových semen, a to od těch nejmenších až po největší.

Lodoicea maldivica; foto: Jan Burger
Kdy a kde se akce koná
Výstavu můžete zhlédnout od 6. do 25. ledna 2009 ve skleníku Fata Morgana, vždy od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin. Pokud přijdete během některého z víkendových dnů, každou celou hodinu v době od 10.00 do 15.00 hodin vás světem palem a cykasů zdarma provede školený průvodce.
Na výstavě budete chybět? Nevadí, počkejte si na reportáž z ní!
Možná, že už teď víte, že se na výstavu z jakéhokoli důvodu nedostanete. Nesmutněte! 21. ledna vám z ní přineseme obsáhlou reportáž, v níž nebudou chybět kvalitní fotografie ani zajímavé informace. A třeba vás článkem natolik nalákáme, že tuto akci do 25. ledna, kdy končí, přece jen ještě stihnete.
Co si možná odnesete domů
Pakliže vás vystavené rostliny zaujmou natolik, že se budete chtít pustit do jejich pěstování, budete mít možnost – v prodeji budou palmy i klíčivá semena vybraných druhů palem a cykasů, a to i s návodem k výsevu.