vytisknout velikost písma Nemůžete na wellness? Jak si za pár korun udělat doma lázně a uvolnit tělo

Ztuhlá záda, zablokovaná krční páteř, namožené svaly. Kvůli epidemii koronaviru si možná nemůžete dopřát kvalitní wellness, abyste si odpočinuli. Pomoct si však můžete i v domácích podmínkách. Zkuste masáž míčky, horkou vanu i třeba kamínky.

Kancelářská práce lidskému tělu nesvědčí. Dlouhé hrbení nad počítačem způsobuje bolesti zad, krční páteře, migrény, ale časem například i problémy s hrudníkem. Lékem na bolesti je pravidelný pohyb, který svaly a vazy protáhne. Pokud ale člověk nemá tolik času na pravidelné cvičení nebo tělo bolí tolik, že pohyb ani není možný, je třeba ulevit si jinak. Než sáhnete po prášcích proti bolesti, můžete vyzkoušet masáž. Ta bolest dokáže porazit, protože napraví její příčinu.

Sauna doma? Proč ne?

Sauna doma? Proč ne?

Můžete se svěřit do rukou profesionála a nechat si bolavé partie namasírovat od něj, ale dokážete si poradit i sami. Doma a zadarmo. A dokonce jste sami sobě skvělým masérem, jen vy totiž víte, kde přesně vás to bolí a jak moc potřebujete zatlačit, aby „to“ povolilo.

Bolavá místa promasírujte míčky

Technik automasáží je hodně, za vyzkoušení určitě stojí masážní jóga prováděná pomocí speciálních míčků. Ty umožňují důkladnou masáž, která zasáhne nejen velké svaly, ale i vše, co se pod kůží skrývá (pojivové tkáně, nervy, fascie… ).

Taková masáž se odborně nazývá myofasciální a z názvu vyplývá, že tu jde především o fascie, tedy pojivové tkáně, které obalují nejen svaly jako celek, ale i jednotlivé svalové snopce a svalová vlákna. Když fascie nepracují, jak mají, dochází k přetížení tkání a svalů, což negativně ovlivňuje celé tělo a narušuje funkci jednotlivých orgánů, svalů, kloubů, šlach, krevního, lymfatického a nervového systému. A pokud jsou dlouhodobě zanedbávány nebo přetěžovány, může dojít dokonce ke zranění.

Čistič oken, lék i masážní přípravek. To všechno je citron

Čistič oken, lék i masážní přípravek. To všechno je citron

Masážní míčky jsou skvělým pomocníkem pro silný tlak v oblasti kyčlí, hýžďových svalů a zadních stehenních svalů, tedy všude tam, kde by profesionální masér použil tlak loktem. Když si na míčky lehnete, využijete vlastní hmotnost a promasírujete tak například prsní svaly, zadní deltové svaly a také široký sval zádový. Pomocí míčku promasírujete celé tělo, stejně jako jednu konkrétní oblast.

Na vyzkoušení stačí tenisák

Masážní míčky jsou skvělá věc, ale jde to i levněji. Místo míčků si vystačíte s obyčejným tenisákem. Pro masírování nohou, zejména zadní strany stehen, a hýždí je praktičtější váleček, který si snadno vyrobíte ze dvou tenisáků vložených do ponožky a stažených po stranách.

Při cvičení dýchejte zhluboka, při výdechu si představujte, jak z těla odchází všechen hněv a napětí. Masáž může bolet, protože tlak uvolní zatuhlá místa, ale neměli byste při ní vyloženě trpět.

Teplá vana uleví od bolesti

Vířivku doma asi nemáte, ale i obyčejná vana umí zázraky. Napusťte ji teplou vodou, přidejte pár kapek uvolňujícího esenciálního oleje nebo zapalte aromalampu a do lázně se na pár minut ponořte. Pro lepší atmosféru zapalte svíčky a pusťte relaxační hudbu, na internetu jí najdete dost.

Vana, nebo sprchový kout? Jak se správně rozhodnout

Vana, nebo sprchový kout? Jak se správně rozhodnout

Na masáž nohou využijete kamínky

Bolí vás často nohy? Potřebujete celkově povzbudit? Vyzkoušejte masáž chodidel. Nevadí, že ji neumíte. Postačí vám obyčejné oblázky, které nasypete třeba do krabice, do které se vejdou obě vaše nohy. Do krabice nasypte různě velké kamínky zhruba do výšky 5 centimetrů.

Pravidelné pošlapování napomáhá látkové výměně, podporuje žlučník i ledviny, zlepšuje funkci jater, zlepšuje paměť a povzbuzuje myšlení. Přitom stačí pár minut denně, třeba v koupelně při čištění zubů. 

Nebo si rovnou postavte bosou stezku

Chůze naboso snižuje hladinu stresu, nerovnosti povrchu přirozeně procvičují a namáhají svaly, které noha při chůzi v botě nemusí téměř používat. Navíc masírují akupresurní body zodpovědné za správnou funkci vnitřních orgánů a tím jim pomáhají lépe fungovat.

Chůze bez bot je zdravá. Jak si na zahradě postavit bosou stezku

Chůze bez bot je zdravá. Jak si na zahradě postavit bosou stezku

Říkáte si: „Jenomže teď je zima, teď na bosou stezku není čas?“ Bosou dráhu si můžete postavit i doma a věřte, že děti takovou aktivitu ocení. Stačí pár oblázků, fazole, těstoviny, lego, pěnové podložky, kuchyňské houbičky, míčky…

Jednotlivé materiály můžete navrstvit jen tak na podlahu, ale uděláte nepořádek, který budete muset uklízet. Nebo je nalepte na nějakou podložku, lino či kus starého koberce.

Bytové vůně: Z čeho vybírat a jak se v nich vyznat

Bytové vůně: Z čeho vybírat a jak se v nich vyznat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

včera |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychytávek, které vám nesmí chybět

Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychy…

Odvětrací mřížka do okna v autě, batoh pro psa či reflexní vesta – pes při cestování potřebuje svoji výbavu úplně stejně jako lidé. Miska s krmivem, pití a psí náhubek jsou základním minimem. My jsme ale pro vás našli vychytávky, které dovolenou zpříjemní nejen vašemu mazlíčkovi, ale také vám.

16.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes