Léčba bez lékařského předpisu možná
Jednotlivé druhy pokojových rostlin mají různé požadavky na světlo, vlhkost i teplotu. Když je přemístíme jinam, začnou zasychat špičky nebo okraje listů.
Jiným příznakem umístění kytičky na nevhodné místo je žloutnutí a následné opadávání listů, které se nejčastěji projevuje na diefenbachiích, ibišku a fíkusech.
Tehdy zaléváme buď málo, nebo moc a v květináči necháváme stát přebytečnou vodu. Zalévat málo znamená, že neprovlhčíme celý substrát, a rostlina trpí trvale suchem. Druhým extrémem je přílišná zálivka, kdy kořeny zahnívají. Záchranou je přesazení do čerstvé zeminy, zálivku samozřejmě okamžitě přizpůsobíme požadavkům rostliny.

Aby rostlina zůstala zdravá, je třeba správně se o ni starat - vždyť každá vyžaduje odlišnou péči
Jestliže listy zasychají nebo se na nich objeví skvrny, což se stává u palem, které nesnáší teplé místnosti, přeneseme rostlinu do chladnějšího prostředí a omezíme zálivku.
Všechny vyjmenované příznaky patří do skupiny fyziologických chorob, mezi něž patří i nevyvážená nebo nedostatečná výživa. Když příčinu odstraníme přesazením rostliny, rozumnou zálivkou a také občasným přihnojením, nemusíme se obávat, že o květinu přijdeme.
Přibližně za dva týdny nastane obrat k lepšímu a pak už je vyhráno. Zkrátka rostlinkám naordinujte pitný režim a dostatek světla.
Hostina pro nepřátele: jedovaté menu
Živočišní škůdci jsou daleko nebezpečnější než přelitá květina. Často trvá dlouhou dobu, než se nepříjemných záškodníků zbavíme, protože ne vždy a ne každý postřik na ně zabere. Pamatujte na to, že chemické ošetření provádíme raději mimo byt – ve většině případů jsou používané prostředky velmi účinné jedy!
Předkrm: tabákový koktejl
V pěkně vyhřátých bytech se suchým ovzduším se dobře daří všem škůdcům. Na pokojových rostlinách se objevují svilušky a další roztoči.
Poznáme je podle pavučinek na rubu listů. Spolehlivě je ničí přípravek Apollo, který působí na vajíčka svilušek.

Svilušek si často nevšimneme včas - skrývají se totiž hlavně na spodní straně listů
Užíváme ho v kombinaci s některým dále uvedeným přípravkem: Morestan, Neoron, Omite a Torque. Při drobném výskytu můžeme vyzkoušet babský recept na tabákový výluh – čtyřicet gramů tabáku zalijeme litrem vody, dvě hodiny vaříme a den necháme louhovat. Pak scedíme a výluhem potíráme spodní stranu listů.
Pozor, nikotin je jedovatý, takže roztok umístíme mimo dosah zvědavých dětí!
Specialita šéfkuchaře: pokličková polévka
Na muškátech, anturiích, amarylisech, krotonech, kaktusech, orchidejích a citrusových rostlinách se setkáme s obzvlášť úpornými škůdci - červci a štítenkami, popřípadě puklicemi. Červci, kteří mají tělíčko kryté bílými voskovými výpotky, se nejlépe odstraňují vatičkou namočenou do roztoku mýdla a denaturovaného lihu.
Pod „pokličkou“ dobře ukryté puklice a štítenky je nutno mechanicky odstranit.
Při použití insekticidů Applaud 25 WP, Basudin 600 EW nebo Ultracid 40 WP je potřeba přidat smáčedlo (Citowett) nebo pár kapek Jaru či alespoň lžičku cukru, aby roztok nestékal z listů a dobře držel pod „pokličkou“ škůdce.
Moučník 3 x 5
Stejně odolnou se stává i bílá muška – molice skleníková, která vylučuje lepkavou medovici ulpívající na listech.

Jakmile na rostlině zaregistrujeme jakéhokoli škůdce, okamžitě se ho snažíme zneškodnit
Velmi rychle se množí, a proto není snadné se jí zbavit. Ke spolehlivé likvidaci koupíme Applaud 25 WP, Morestan nebo Ekamet.
Postřik provádíme třikrát během pěti dnů; přitom přípravky střídáme, aby si molice nestačila vytvořit ochranu vůči působení chemikálie.