Hračky typu montessori podporují smyslový i emoční rozvoj dítěte, dají mu prostor zamyslet se, pozitivně se učit ze svých chyb a tvořivě se rozvíjet. Při této aktivitě dítě rozvíjí koordinaci rukou a očí, když pinzetou přenáší kuličky do víček.
Malé děti totiž nepotřebují nákladné blikající hračky, které dělají desítky různých zvuků. Jejich přirozeností je zkoumat, jak svět funguje. A pokud jim připravíte podmínky a dáte jim dostatečný prostor, dokážou se samy zabavit na dlouhé desítky minut.
Rozlišovat proporce předmětů je velmi důležité. Aby si dítě rozdíly uvědomilo, je dobré, když si může věci osahat. K tomu poslouží i obyčejná plastová zvířátka.
Hmotnost je další veličina, se kterou se děti potřebují seznámit. Je něco lehké, nebo těžké? Na hromádku dejte různé předměty, které se výrazně odlišují svou hmotností, a nechte dítě, ať je rozdělí.
A přestože jsou montessori pomůcky obecně celkem nákladné, můžete tyto aktivity dopřát dětem i doma. Aby měly pomůcky úspěch, nejprve vysledujte, co vaše dítě v současné době zajímá. Možná vás šokuje kovová tyčka - v montessori pedagogice dostávají děti i nože, když si něco mají vyrobit. Jde o to, jim vše vysvětlit a zvážit věk dítěte.
U malých dětí je velmi důležité rozvíjet motoriku, protože pohybové schopnosti dítěte a řeč se vzájemně ovlivňují. Pokud u dítěte probíhá správný pohybový vývoj, nastupuje v odpovídajícím období i vývoj řeči. Využívejte všechny možnosti, jak dítě může jemnou motoriku rozvíjet.
Trénink jemné motoriky a počítání zároveň. Většinu věcí na aktivitu najdete určitě doma v kuchyni.
Krásný způsob, jak se děti mohou naučit rozeznávat tvary. A přitom potřebujete jen barevnou pásku, nůžky a papír.
Malí kluci rádi šroubují. Tuhle pomůcku zvládne vyrobit každý, kdo umí zacházet s vrtačkou. Pomůcka navíc zlepšuje koordinaci očí a rukou.
Zábavný způsob, jak naučit technické typy abecedu. Zatímco šroubky koupíte v každém železářství, písmenka lze vytvořit třeba z lékařských špachtlí či tyček od nanuků.
Montessori aktivity ale nejsou jen pro batolata. I starší děti, dokonce i ty školou povinné, můžete zabavit jednoduchými činnostmi, které připravíte doma. Mohou si třeba podle obrázků smontovat robota.
Možností, jak děti seznámit se základní matematikou, je celá řada. Důležité je propojit jim znalost jednotlivých čísel a množství.
U každého dítěte probíhá proces učení jinak, a tak je pro každé efektivní něco jiného. Jedno ale mají všechny děti společné, milují zábavu.
Děti někdy trápí čištění zubů. Bojí se kartáčku, neví, co si o něm mají myslet. Na téhle vyrobené puse si mohou čištění samy vyzkoušet. (Klikněte na šipku v obrázku, spustí se video.)
Neustálé opakování vede k upevnění vědomostí. Přitom ale musí být opakování zábavné, aby to děti nepřestalo bavit.
Na vytvoření je toto puzzle opravdu jednoduché, ale děti si při jeho sestavování procvičí velká i malá písmena.
Zábavná hra s auty k upevnění znalosti písmen. Barevné lepicí pásky a písmenka, to je vše, co potřebujete. (Klikněte na šipku v obrázku, spustí se video.)
Malé děti stříhání milují. Jestli chcete rozvíjet jejich motorické schopnosti, udělejte jim ke stříhání různé vzory.
Jednoduchý způsob, jak děti naučit psát čísla. Tuhle pomůcku zvládne vytvořit každý pomocí vatových tyčinek a vodových barev. (Klikněte na šipku v obrázku, spustí se video.)
Když se děti naučí čísla rozpoznávat, pomalu přejdou k jednoduchým počtům. K tomu jim pomůže lego a jednoduché počty napsané na papírku.
Sada zámků a souvisejících klíčků pomáhá procvičit logické myšlení, koordinaci rukou a očí a rozvíjí tak základní manuální zručnost.
Koordinace rukou a očí je pro budoucí život dětí hrozně důležitá. Jednoduchou hru vytvoříte z lega a kuličky. Takové malé bludiště, přitom dostat kuličku na druhou stranu vyžaduje trpělivost i zručnost.
Pomůcka na trénink barev a jejich různých odstínů. Využijte vzorníky barev, které se zdarma rozdávají v hobbymarketech.
Ještě jeden způsob, jak využít vzorníky barev a naučit děti rozlišovat jednotlivé odstíny.
Barevná víčka z PET lahví a natištěné vzory na papír. To je vše, co potřebujete pro přípravu další aktivity na trénink barev.
Už malé děti zajímá, jak funguje lidské tělo. Ty starší si rády vytvoří funkční model, na kterém se mohou naučit, z čeho se ruka vlastně skládá.
Ale i plíce jsou velmi zajímavé. Na jednoduchém modelu pomocí brčka a dvou balonků lze dětem ukázat, jak vlastně fungují.
Lidské tělo je dobře fungující stroj, kde každý orgán i kost mají své místo. Jestli chcete, aby se děti naučily, jak vypadá jejich tělo uvnitř, vytvořte jim podobný realistický model.
Zábavný způsob, jak naučit dítě zeměpis? Rozhodně ten, při kterém si může vše osahat. Tak vytvořte z tvrdého papíru jednotlivé kontinenty.
Kreativní způsob, jak mohou děti prozkoumat různé druhy hmyzu. Z otisků v hlíně či modelíně mohou odpozorovat počet nohou, tykadel či křídel. Mohou pracovat s lupou či pinzetou a posilovat jemnou motoriku.
A nesmíme zapomenout na hrátky s vodou, které děti jistě nadchnou. Jen je třeba důkladně připravit místo, kde nebude vadit, že se trocha vody vyleje.
I při vodních hrátkách lze trénovat jemnou motoriku. Zde se pomocí kapátka přenáší voda z jedné nádoby do druhé.