vytisknout velikost písma Nejvyšší čas naplánovat zavlažování zahrady. Jakou hadici vybrat a za kolik?

Ačkoliv zahradní hadice vypadají na první pohled podobně a liší se pouze cenou, při výběru té správné pro vaši zahradu potřebujete zvážit několik důležitých kritérií.

Na trhu je celá řádka hadic, které můžete využít k zalévání. Liší se nejen cenou, ale vůbec způsobem použití. Víte, jakou hadici vybrat?

Klasická zahradní hadice na vodu slouží k tomu, aby se voda z kohoutku dostala na místo, kde je jí třeba. Kvalitní hadice musí být ohebná, ale neměla by se přetáčet. Většinou se skládá z vnějšího pláště, tkané vložky a vnitřní vrstvy. Měla by vydržet výkyvy počasí, silný tlak a zároveň nebýt příliš těžká, abyste s ní mohli dobře manipulovat. Většinou lze napojit různé tipy ventilů, přípojek a stříkacích pistolí.

TIP NA VIDEO: Jak pečovat o zahradu v červenci? Ve videu vám poradíme!

Modernější verzí klasické hadice je smršťovací hadice, která se po napuštění vodou natáhne až na trojnásobek a po vyprázdnění se zase smrští na původní délku. Výhody jsou jasné – nemusíte bojovat s neustálým nedostatkem místa a hadici neustále rozmotávat.

Chcete-li šetřit vodou, sáhněte po průsakové zavlažovací hadici. Slouží k cílenému zavlažování záhonků. Hadici jednoduše natáhnete mezi rostliny a voda z ní prosakuje po celé délce. Cílené zavlažování šetří vodu, protože ta se dostává přímo ke kořenům rostlin. Průsakové zavlažovací hadice lze připojit na ventil pro úpravu rychlosti a tlaku průtoku vody.

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Na trhu můžete ještě zaznamenat zavlažovací hadice, které slouží vlastně jako rozvodné trubky k zavlažovacímu systému. Lze ji pokládat i pod zem, v místech, kde je třeba voda, se připojí kapače a trysky. Speciálním druhem zavlažovací hadice jsou podzemní a nadzemní kapací hadice, které přesně dávkují vodu z kapačů v místech, kde to potřebujete.


Nejoblíbenější zahradní hadice

PARKSIDE Flexibilní 15 m PARKSIDE Flexibilní 15 m
nabízí 1 obchod za ceny od 349 Kč
Porovnat ceny
PARKSIDE Flexibilní 15 m tmavě zelená PARKSIDE Flexibilní 15 m tmavě zelená
nabízí 1 obchod za ceny od 399 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené zahradní hadice


Na délce záleží

Na první pohled by se mohlo zdát, že čím delší hadice, tím lepší. Ale s příliš dlouhou hadicí se složitě manipuluje, je těžká a potřebuje hodně úložného prostoru. Nejčastěji prodávané hadice mají délku 25–30 metrů a pro většinu zahrad jde o dostatečnou délku.

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

Abyste si pořídili ideální délku hadice pro svou zahradu, změřte vzdálenost od kohoutku k nejvzdálenějšímu bodu, kde budete potřebovat hadici používat. Pak kupte hadici, která je jen o kousek delší. Pokud byste potřebovali hadici skutečně dlouhou, zvažte koupi dvou kratších hadic, které lze spojit rychlospojkou.

Průměr hadice

Ve skutečnosti platí jednoduché pravidlo – čím větší vnitřní průměr hadice, tím větší průtok vody. Na zavlažování zahrady je nejlepší hadice o průměru 12,7–19 milimetrů.

Další vlastnosti hadice

Důležitou vlastností hadice je její pohyblivost, protože pak je hadice tvárná, odolná vůči tlaku a drží tvar. Kvalitní materiál zase zaručí, že je hadice stabilní a odolná vůči povětrnostním vlivům.

Zahradní hadici si můžete vybrat také na našem Blesk Bazaru.

Zahradní nábytek z palet nabízí pohodlí i krásný design. Inspirujte se v galerii

Zahradní nábytek z palet nabízí pohodlí i krásný design. Inspirujte se v galerii

7 tipů, jak zadržet vodu v zahradě a snížit její spotřebu až o 50 procent

7 tipů, jak zadržet vodu v zahradě a snížit její spotřebu až o 50 procent

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby