vytisknout velikost písma Nejvyšší čas naplánovat zavlažování zahrady. Jakou hadici vybrat a za kolik?

Ačkoliv zahradní hadice vypadají na první pohled podobně a liší se pouze cenou, při výběru té správné pro vaši zahradu potřebujete zvážit několik důležitých kritérií.

Na trhu je celá řádka hadic, které můžete využít k zalévání. Liší se nejen cenou, ale vůbec způsobem použití. Víte, jakou hadici vybrat?

Klasická zahradní hadice na vodu slouží k tomu, aby se voda z kohoutku dostala na místo, kde je jí třeba. Kvalitní hadice musí být ohebná, ale neměla by se přetáčet. Většinou se skládá z vnějšího pláště, tkané vložky a vnitřní vrstvy. Měla by vydržet výkyvy počasí, silný tlak a zároveň nebýt příliš těžká, abyste s ní mohli dobře manipulovat. Většinou lze napojit různé tipy ventilů, přípojek a stříkacích pistolí.

TIP NA VIDEO: Jak pečovat o zahradu v červenci? Ve videu vám poradíme!

Modernější verzí klasické hadice je smršťovací hadice, která se po napuštění vodou natáhne až na trojnásobek a po vyprázdnění se zase smrští na původní délku. Výhody jsou jasné – nemusíte bojovat s neustálým nedostatkem místa a hadici neustále rozmotávat.

Chcete-li šetřit vodou, sáhněte po průsakové zavlažovací hadici. Slouží k cílenému zavlažování záhonků. Hadici jednoduše natáhnete mezi rostliny a voda z ní prosakuje po celé délce. Cílené zavlažování šetří vodu, protože ta se dostává přímo ke kořenům rostlin. Průsakové zavlažovací hadice lze připojit na ventil pro úpravu rychlosti a tlaku průtoku vody.

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Samozavlažovací květináče na bylinky ušetří starosti se zaléváním. Jaké koupit?

Na trhu můžete ještě zaznamenat zavlažovací hadice, které slouží vlastně jako rozvodné trubky k zavlažovacímu systému. Lze ji pokládat i pod zem, v místech, kde je třeba voda, se připojí kapače a trysky. Speciálním druhem zavlažovací hadice jsou podzemní a nadzemní kapací hadice, které přesně dávkují vodu z kapačů v místech, kde to potřebujete.


Nejoblíbenější zahradní hadice

PARKSIDE Flexibilní 15 m PARKSIDE Flexibilní 15 m
nabízí 1 obchod za ceny od 349 Kč
Porovnat ceny
GARDENA 18438-20 GARDENA 18438-20
nabízí 31 obchodů za ceny od 1 300 Kč
Porovnat ceny
GARDENA 2701-20, Trubka rozvodná 50m GARDENA 2701-20, Trubka rozvodná 50m
nabízí 13 obchodů za ceny od 1 021 Kč
Porovnat ceny
GARDENA Comfort Flex 9 9 bez armatur 3/4 GARDENA Comfort Flex 9 9 bez armatur 3/4" 25m
nabízí 23 obchodů za ceny od 1 090 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené zahradní hadice


Na délce záleží

Na první pohled by se mohlo zdát, že čím delší hadice, tím lepší. Ale s příliš dlouhou hadicí se složitě manipuluje, je těžká a potřebuje hodně úložného prostoru. Nejčastěji prodávané hadice mají délku 25–30 metrů a pro většinu zahrad jde o dostatečnou délku.

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

10 rostlin, které budou na zahradě krásné, i když bude sucho a dojde voda

Abyste si pořídili ideální délku hadice pro svou zahradu, změřte vzdálenost od kohoutku k nejvzdálenějšímu bodu, kde budete potřebovat hadici používat. Pak kupte hadici, která je jen o kousek delší. Pokud byste potřebovali hadici skutečně dlouhou, zvažte koupi dvou kratších hadic, které lze spojit rychlospojkou.

Průměr hadice

Ve skutečnosti platí jednoduché pravidlo – čím větší vnitřní průměr hadice, tím větší průtok vody. Na zavlažování zahrady je nejlepší hadice o průměru 12,7–19 milimetrů.

Další vlastnosti hadice

Důležitou vlastností hadice je její pohyblivost, protože pak je hadice tvárná, odolná vůči tlaku a drží tvar. Kvalitní materiál zase zaručí, že je hadice stabilní a odolná vůči povětrnostním vlivům.

Zahradní hadici si můžete vybrat také na našem Blesk Bazaru.

Zahradní nábytek z palet nabízí pohodlí i krásný design. Inspirujte se v galerii

Zahradní nábytek z palet nabízí pohodlí i krásný design. Inspirujte se v galerii

7 tipů, jak zadržet vodu v zahradě a snížit její spotřebu až o 50 procent

7 tipů, jak zadržet vodu v zahradě a snížit její spotřebu až o 50 procent

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty