S příchodem podzimu se v českých lesích objevují václavky. Tyto dřevokazné houby jsou zasyrova jedovaté, ale pokud je dostatečně uvaříte, a to nejméně 20 minut, získáte výbornou surovinu. Z té připravíte chutný guláš, polévku, omáčku nebo je třeba promícháte s pohankou a máte výživný oběd. Našli jsme pro vás ty nejlepší recepty.
Václavkový guláš
Suroviny:
- václavky
- rostlinný olej
- 2 cibule
- sladká paprika
- drcený kmín
- hladká mouka
- sladká smetana
- sůl
- pepř mletý
Václavky nakrájíme na větší kusy a propláchneme ve vodě. Na oleji osmažíme jemně nakrájené cibule a zasypeme paprikou a kmínem. Přisypeme houby a dusíme nejméně 30 minut. Občas promícháme, osolíme, opepříme. Rozmícháme mouku s vodou a pomalu přiléváme do guláše, dokud nezhoustne. Nakonec na zjemnění přidáme smetanu.
Guláš s václavkami a hovězím masem
Suroviny:
- 400 gramů hovězího masa
- 400 gramů václavek
- 40 gramů slaniny či špeku
- 2 cibule
- sůl
- 3 stroužky česneku
- sádlo nebo olej
- hladká mouka nebo jíška na zahuštění
- mletý pepř
- drcený kmín
- smetana ke šlehání
- vývar
Na rozpáleném tuku osmažíme cibuli a slaninu dorůžova, přidáme pokrájené osolené a opepřené maso a osmažíme dozlatova. Přisypeme na nudličky pokrájené václavky, nasekaný česnek, lžičku kmínu a za občasného promíchání smažíme, dokud se koření nerozvoní.
Pak zalijeme vývarem a dusíme doměkka. Dle potřeby nakonec zahustíme guláš troškou mouky rozmíchané v malém množství studené vody nebo máslovou jíškou a necháme ještě krátce provařit. Můžeme dle chuti ještě dosolit, opepřit nebo přidat česnek. Milovníci koření mohou přidat majoránku, rozmarýn či tymián. Nakonec lze zjemnit smetanou.
Gulášová polévka z václavek
Suroviny:
vrchovatý talíř václavek, velká cibule, 3 větší brambory, 70 gramů špeku, 2 lžičky mleté či pálivé papriky, 2 bujony (vývar), sůl, pepř, majoránka, 3 stroužky česneku, 2 lžíce hladké mouky
Václavky očistíme, pokrájíme a dáme do hrnce převařit. Pak scedíme. Špek a cibuli si pokrájíme nadrobno, osmažíme dozlatova, přidáme papriku, kterou necháme zpěnit, ihned přidáme houby a promícháme, zaprášíme moukou, opět promícháme, zalijeme vývarem nebo vodou s bujonem, osolíme, opepříme a vaříme 10 minut. Mezitím si oloupeme brambory a pokrájíme je na kostičky. Česnek oloupeme a nastrouháme. Obojí přidáme do polévky a vaříme do změknutí brambor, popřípadě dolijeme vodou. Ke konci vaření dochutíme majoránkou, solí a pepřem.
Dršťková polévka z václavek
Suroviny:
- 500 gramů václavek
- cibule
- olej
- mletá paprika sladká
- vývar
- polohrubá mouka
- majoránka nebo bazalka
- pepř mletý
- sůl
Větší kloboučky pokrájíme na proužky, menší povaříme asi čtvrt hodiny (musí se vařit), pak je opláchneme. Cibuli nakrájíme nahrubo, osmažíme na oleji dozlatova a přidáme papriku a houby. Zalijeme vlažným vývarem, přidáme majoránku, pepř a vaříme na mírném ohni 20 minut. Mouku rozmícháme s trochou vody, nalijeme do polévky a za stálého míchání necháme přejít varem. Dochutíme dle potřeby solí.
Václavková bramboračka
Suroviny:
- 400 gramů václavek
- 3 brambory
- velká mrkev
- menší petržel
- 200 gramů celeru
- 100 gramů na nudličky nakrájené kapusty
- 4 stroužky česneku
- nasekaná celerová nať
- 40 gramů másla
- 2 lžíce oleje
- 2 lžíce hladké mouky
- 1,5 litru vývaru
- sůl
- pepř
Na rozpuštěném másle s olejem orestujeme nastrouhanou mrkev, celer, petržel a kapustu. Přidáme nasekaný česnek a na nudličky pokrájené očištěné václavky, vše krátce orestujeme, pak zaprášíme moukou a zalijeme vývarem dle potřeby a promícháme. Přisypeme na kostičky pokrájené oloupané brambory, osolíme, opepříme a vaříme za občasného promíchání do změknutí brambor. Ke konci vmícháme čerstvě nasekanou zelenou nať, případně ještě dochutíme česnekem, solí a pepřem.
Kateřina Hradová, Markéta Žídková
Houbové škvarky z václavek
Suroviny:
- václavky
- koření dle chuti: pepř, mletý kmín, paprika, sušený česnek nebo grilovací koření
- sůl
- hladká mouka
- olej
Očištěné václavky pokrájíme na nudličky široké asi půl centimetru, dáme do misky a zaprášíme kořením a solí. V misce prohodíme a zaprášíme moukou, opět prohodíme a ihned dáme smažit do rozpáleného tuku. Houby smažíme zprudka, nejlépe na nepřilnavé pánvi, občas promícháme, a když jsou dozlatova a dokřupava osmažené, vyndáme je naběračkou nebo lžící na ubrousek okapat přebytečný tuk, ihned podáváme.
Václavková směs na topinky
Suroviny:
- 250 gramů václavek, pokrájených a krátce spařených v osolené vroucí vodě
- olej
- velká cibule
- 3 stroužky česneku
- 80 gramů slaniny
- sůl
- pepř mletý
- drcený kmín
- tymián nebo majoránka
- 120 gramů rajského protlaku nebo plechovka krájených loupaných rajčat
Na oleji zlehka osmažíme cibuli, přidáme drobně pokrájenou slaninu, nasekaný česnek a ještě krátce osmažíme. Přisypeme bylinky, přidáme protlak a promícháme. Přisypeme okapané spařené václavky, osolíme, okořeníme a krátce pod poklicí za občasného promíchání podusíme. Je-li třeba, podléváme minimálním množstvím vývaru. V případě protlaku přidáme trochu cukru. Nakonec dochutíme kořením, česnekem, bylinkami a solí.
Smaženice z václavek
Suroviny:
- 180 gramů václavek pokrájených a krátce povařených, přecezených
- 100 gramů slaniny
- cibule
- sůl
- 2 stroužky česneku
- majoránka
- pepř mletý
- mletý kmín
- 6 vajec
- olej
Na trošce oleje necháme zesklovatět pokrájenou cibuli, přidáme slaninu a nasekaný česnek a krátce osmažíme. Pak přidáme scezené houby, osolíme a okořeníme dle chuti a vše společně chvíli podusíme pod poklicí za občasného promíchání. Nakonec přidáme rozšlehaná mírně osolená vejce, která necháme dle chuti za stálého míchání srazit do požadované hustoty a podáváme.
Václavky na smetaně
Suroviny:
- 400 gramů václavek
- 0,5 litru mléka (vývaru)
- velká cibule
- olej
- sůl
- pepř mletý
- nové koření
- 2 bobkové listy
- 400 gramů zakysané smetany
- 1 lžíce hladké mouky
- ocet
- cukr
Houby pokrájíme na nudličky a v osolené vodě krátce povaříme, scedíme a necháme okapat. Na oleji necháme zesklovatět pokrájenou cibuli, přidáme předvařené václavky, bobkové listy, nové koření a pepř dle chuti, osolíme a zalijeme mlékem nebo vývarem, necháme zhruba 15 minut povařit a poté zahustíme plnější lžící hladké mouky rozmíchané v trošce mléka. Ještě krátce provaříme, vyndáme bobkové listy, a pokud jsme použili celé nové koření, tak i kuličky nového koření. Omáčku odstavíme a vmícháme do ní zakysanou smetanu, kterou jsme předem nechali ohrát na pokojovou teplotu. Podle chuti můžeme přisladit, či naopak přidat ocet. Podáváme s knedlíkem či noky.
Václavky s pohankou
Suroviny:
- 500 gramů václavek
- 200 gramů pohanky
- 60 gramů uzeného špeku
- 1 velká cibule
- 4 stroužky česneku
- drcený kmín
- pepř mletý
- majoránka
- sůl
Václavky očistíme, pokrájíme na nudličky a necháme 10 minut povařit v osolené vodě. Scedíme a necháme okapat. Pohanku uvaříme dle návodu na obalu a scedíme. Cibuli pokrájíme najemno a dozlatova osmažíme na drobně pokrájeném špeku. Pak přisypeme scezené václavky, které dochutíme jemně nasekaným česnekem, solí, kmínem, pepřem a majoránkou a pod poklicí ještě krátce dusíme. Poté přisypeme hotovou uvařenou pohanku, dobře promícháme, případně dosolíme a opepříme a můžeme podávat.
Kateřina Hradová, Markéta Žídková