Nejlepší DIY dárky na poslední chvíli: těmito potěšíte rodinu i kamarády | Foto: iStock

Foto: iStock

Nejlepší DIY dárky na poslední chvíli: těmito potěšíte rodinu i kamarády

Štědrý večer za dveřmi, a vy nemáte čas ani chuť nakupovat stále totéž co každý rok? Pusťte se do jednoduchého tvoření z věcí, které máte po ruce, a z inspirací ve fotogalerii si vyberte dárky pro kamarádku, přátele, děti, rodiče či sousedy.

Každý z nás má kolem sebe materiál, z něhož může vytvořit originální dárky, které nebudou kýčovité, ale naopak půvabné, decentní a milé. Že se vám to nezdá? Přečtěte si, z čeho všeho můžete tvořit, a prohlédněte si galerii fotek z Pinterestu, kterou jsme dali dohromady pro vaši inspiraci. Nezapomeňte, že fantazii se meze nekladou, takže veškeré nápady můžete dál vylepšovat a dodat jim ještě větší punc originality.

Hledejte v přírodě

Máte-li trochu času na procházku, spojte příjemné s užitečným, vezměte děti a vyrazte na čerstvý vzduch do lesa. S sebou si vezměte tašku a nasbírejte přírodní materiál, z něhož potom budete tvořit: šišky různých jehličnanů, kamínky, suché větvičky, kousky dřeva a chvojí (je škoda a naprosto zbytečné stříhat je ze živých stromů – cestou určitě najdete strom pokácený, vyvrácený nebo jehličí spadané vlivem větru na zem). Pokud bude materiál z lesa mokrý, nechte ho oschnout třeba v kartonové krabici a mezitím si připravte pracovní místo, ostré zahradnické nůžky a další potřebné věci, abyste se mohli pustit do práce. Máte-li doma zásoby dřeva k topení, vyberte si, zda by se některý kousek nehodil pro další úpravy.

Co dům dá: zbytky látek, bavlnky, vlna, filc, knoflíky, provázky, sklenice

Nejen ten, kdo rád šije, najde doma zbytky nejrůznějších látek. Hodí se bavlnky, vlna, také knoflíky. Výborný je filc a stejně tak ponožky určené k vyřazení, oblečení, které nám už dobře nesedí nebo je malé. Potřebný bude i provázek: ať už přírodní (jutový, sisalový, papírový), nebo dekorační (například vánoční, který má červeno-bílou barvu). Porozhlédněte se, zda máte nějaké pěkné sklenice, které by se mohly stát součástí dárku – využijete je. Možná tomu nebudete věřit, ale krásně mohou vypadat i obyčejné zavařovačky! Ostatně – podívejte se sami do naší fotogalerie na svícny z nich vytvořené.

Jedlé dárky

Baví-li vás pečení, máte o dárky postaráno. Buď rovnou něco dobrého upečete (sušenky, perníčky, muffiny…), nebo nachystáte jednotlivé suché přísady spolu s receptem, do jehož realizace se obdarovaný pustí sám, až bude chtít. Obojí vypadá efektně ve vánočně dozdobené sklenici. A kdo si s pečením nerozumí, může připravit některý z vánočních nápojů. Nebo máte ve spíži ořechovku? Jako jedlý dárek se uplatní i domácí marmelády, džemy, kompoty, sirupy, pečený čaj nebo sušené ovoce.

Kosmetika do koupele

Šumivé bomby pravděpodobně znáte. Pokud ne, je nejvyšší čas zjistit, oč se jedná. Kupované mívají nejčastěji tvar koule a přidávají se do relaxačních koupelí. Jsou barevné, voňavé, pomáhají vyživit namáhanou, unavenou pokožku a prospívají i při léčbě kožních problémů. Odstraňují z těla odumřelé části pokožky, pot, mastnotu a pachy. Jejich základem je jedlá soda, která ve spojení s kyselinou citronovou zajišťuje šumivý efekt. Při jejich výrobě využijete suroviny, které běžně máte doma, včetně kukuřičného škrobu (můžete ho nahradit najemno rozemletými ovesnými vločkami), koupelové soli (výborná je z Mrtvého moře), oleje (olivový, arganový, kokosový, mandlový, avokádový…) a vody. Přidat můžete, ale nemusíte pár kapek vonného oleje, sušené bylinky, kousky sušeného ovoce a potravinářské barvivo. Při jejich výrobě se držte osvědčeného návodu.

Dekorace ze samotvrdnoucí hmoty

Začněme tím jednodušším, tedy samotvrdnoucí hmotou. Dá se koupit, ale bez problémů ji vytvoříte i doma – z toho, co máte ve spíži. Vymíchat ji můžete z mouky (1 hrnek hladké mouky, 1/2 hrnku soli a 1/2 hrnku vlažné vody) nebo z kukuřičného škrobu (2 díly sody, 1 díl kukuřičného škrobu a 1 díl vody). Veškeré ingredience dejte na nepřilnavou pánev a na mírném ohni míchejte až do zhoustnutí. Ze vzniklé hmoty vytvarujte kouli, z níž klasicky vyválíte silnější plát. Vykrajujte z něj různé tvary či postavy a potom je nechte důkladně zaschnout. S hmotou také můžete pracovat jako s modelínou.

Dekorace z betonu

Betonové vázy, mističky, podtácky pod hrníčky, zarážky ke dveřím, květináče, lampy, držáky na šperky nebo šperky samotné… Kolik krásných věcích můžete vykouzlit vlastníma rukama! Betonovou hmotu, z níž budete tvořit (vždy v rukavicích, protože cement dráždí pokožku na rukou), můžete koupit už hotovou, prodává se v kutilských obchodech (asi 160 Kč za 500 g) pod názvem kreativní beton, nebo vytvořit. Kupovaná je hladká, ta, kterou si vytvoříte, bude také, pokud smícháte jen vodu s cementem. Pokud chcete raději hrubější strukturu betonu, přidejte do směsi drobné kamínky a (nebo) písek. Jak na to? Standardně se dává 1 díl cementu, 4 díly kameniva, 2 díly písku a 0,75 dílu vody. Vše důkladně promíchejte tak, aby ve směsi nebyly žádné hrudky. Hmota je připravená k tvoření, až získá konzistenci jako puding. Prolistujte si naši galerii nápadů. 

Pokračování 2 / 58

Jak využít větvičky ze zahrady? Pomocí tavné pistole vytvořte základní tvar, například stromečku, a dozdobte jej přízí.

Pokračování 3 / 58

Nebo takto

Pokračování 4 / 58

Jako základ se dá použít i tvar vystřižený z lepenkové krabice, který potom přízí potáhnete a dozdobíte tím, co máte po ruce: knoflíčky, korálky, hvězdičkami či srdíčky z barevného papíru atd.

Pokračování 5 / 58

Spodní část takto vytvořených stromečků můžete dozdobit zelení, přilepit k nim špejli a dekoraci umístit například do stojánku z odřezku dřeva. Jednodušší ale bude špejlový zápich, který použijete do květinové výzdoby v květináči nebo truhlíku.

Pokračování 6 / 58

K výrobě stromečkové dekorace můžete jako základ použít i kužel z polystyrenu.

Pokračování 7 / 58

Silnější větvičky zastřižené na stejnou šířku se hodí k vytvoření vánočně přizdobeného závěsu na zeď.

Pokračování 8 / 58

Aby vše pevně drželo, musíte jednu na druhou dobře navázat.

Pokračování 9 / 58

Kdo má přístup k větším kusům dřeva a dokáže si poradit s vykružovací pilou, má postaráno o dárek v podobě přírodních, lesem vonících svícnů.

Pokračování 10 / 58

Totožný postup, ale jiný druh dřeva a jiné zdobení. Díky krajkovému srdci získá svícen romantický nádech.

Pokračování 11 / 58

Inspiraci ke své tvorbě teď budou mít především ti, kdo vlastní pájecí pero: tentokrát je použito bílé březové dřevo, do něhož je vypálený obrázek s přírodním motivem.

Pokračování 12 / 58

Chcete-li zkusit něco jednoduššího, motiv vloček s hvězdičkami bude to pravé.

Pokračování 13 / 58

Naprosto úchvatně vypadají motivy rostlin, v tomto případě pampelišky.

Pokračování 14 / 58

Pro ty, kteří už mají vypalování tzv. v ruce, se otvírá možnost tvořit složitější výjevy podle vlastní fantazie. Přidáte-li do dřeva hodinový strojek s ručičkami (seženete asi od 60 Kč), máte další z překrásných vánočních dárků.

Pokračování 15 / 58

Šišky poslouží jako těla malých skřítků. Tavnou pistolí přilepíte dřevěnou hlavičku a z filcu vystřihnete jednoduché oblečení.

Pokračování 16 / 58

Podobným postupem můžete vytvořit třeba sovy.

Pokračování 17 / 58

A takto potom vypadá výsledek.

Pokračování 18 / 58

Nebo vás více zaujmou lišky?

Pokračování 19 / 58

Zůstaňme ještě chvíli u zvířátek. Jsou tak roztomilá, že je můžete darovat nejen dětem, ale i dospělým přátelům nebo rodičům. Budete potřebovat dřevěná kolečka, do nichž vyvrtáte otvor sloužící k provlečení šňůrky, a vhodné barvy.

Pokračování 20 / 58

Jak mít hotovo ještě rychleji? Použijte fixy, dělejte schematičtější obrázky nebo jen nápisy.

Pokračování 21 / 58

Z dřevěných koleček se dá poskládat i netradiční věnec. Jako základ, k němuž kolečka lepíte, použijte karton.

Pokračování 22 / 58

Na dveřích nebo na zdi bude dobře vypadat také srdíčko.

Pokračování 23 / 58

Z vícero malých koleček ze dřeva, jednoho většího kusu a vypalovací pájky dáte dohromady i společenskou hru! Ať žijí piškvorky, při nichž se obejdete bez papíru.

Pokračování 24 / 58

Také si doma schováváte dřívka od nanuků s tím, že by se na něco mohla hodit? Inspirujte se něžným betlémem, který si obdarovaný pověsí na zeď nebo na dveře.

Pokračování 25 / 58

Stejným způsobem můžete vytvářet i další dekorace, například půvabné andělíčky. Vánoční atmosféru získají o to více, použijete-li na výrobu jejich křídel notový zápis koledy.

Pokračování 26 / 58

Zůstaňme ještě u andělíčků: dají se vytvořit třeba ze zbytkového dřeva a drátků.

Pokračování 27 / 58

Toto je už složitější verze. Krásně ale ukazuje, jak se dají recyklovat věci na vyhození, například staré zrezivělé nože nebo pila.

Pokračování 28 / 58

Stačí jen pár surovin, jež máte v kuchyni, a uválíte si vlastní samotvrdnoucí hmotu. Pomocí vykrajovátek z ní vytvoříte krásné ozdoby na stromeček. Třeba právě ve tvaru vánočních stromečků, které po zaschnutí hmoty pokreslíte, popíšete nebo obojí. Nahoře nezapomeňte hned po vykrojení udělat brčkem otvor na provlečení mašle nebo provázku, jímž potom ozdobu pověsíte.

Pokračování 29 / 58

Tvoření z betonu může vypadat složitě, ale je opravdu jednoduché. Pro kamarádku, sestru, maminku… rozhodně využijete podobné betonové roztomilosti k organizaci prstýnků nebo náušnic.

Pokračování 30 / 58

Dekorace z betonu se uplatní nejen v moderních interiérech.

Pokračování 31 / 58

Je jedno, s jakou hmotou pracujete, ale snad na každé vypadají krásně obtisky listů.

Pokračování 32 / 58

Netroufáte si na beton? Podívejte se, co krásného jde vytvořit z obyčejných zavařovacích sklenic, když je potřete tekutým lepidlem a posypete potravinářskou solí (pro větší efekt ji můžete smíchat se třpytkami). Svícny dozdobte zelení s drobnými bobulemi a mašlí z provázku.

Pokračování 33 / 58

Raději byste něco měkčího a heboučkého? Takovýto věnec z bambulí uplatníte v interiéru.

Pokračování 34 / 58

Zopakujme si, jak na to.

Pokračování 35 / 58

Varianta, která je rychlejší: k omotání korpusu použijte šálu a věnec nakonec ještě přizdobte.

Pokračování 36 / 58

Už jste někdy drželi v ruce jehlu a nit? Ani pro začátečníka nebude nereálné ušít podobná textilní srdíčka.

Pokračování 37 / 58

Půvabně působí prostřídání dvou barev.

Pokračování 38 / 58

Při šití těchto a podobných dekorací se používá smyčkový steh. Lámete si při něm hlavu, jak dosáhnout toho, aby stehy od sebe byly vzdálené pravidelně? Zkuste tuto jednoduchou vychytávku a uvidíte, o kolik bude výsledek lepší.

Pokračování 39 / 58

Roztomilost sama, to jsou jednoduchá zvířátka z filcu.

Pokračování 40 / 58

V ruce se dají ušít i větší plyšáčci. Medvídka chce každý!

Pokračování 41 / 58

Malé i větší princezny ocení kočičku parádnici.

Pokračování 42 / 58

Panenek je na trhu spousta, ale ta od vás bude originál.

Pokračování 43 / 58

Vánoční skřítci ze severu, gnomové, jsou hitem už pár let.

Pokračování 44 / 58

Základem těla může být jakýkoliv kužel, punčocha naplněná rýží nebo třeba plastová lahev. Recyklujte!

Pokračování 45 / 58

Využijte zbytky látek. Že žádné nemáte? A co staré ponožky?

Pokračování 46 / 58

Jedna na tělíčko, druhá na čepičku.

Pokračování 47 / 58

Něco dobrého k jídlu udělá radost malým i velkým mlsounům. Pokud jste se v sezóně pustili do zavařování ovoce nebo vaření džemu, stačí skleničky s úrodou přinést z komory a vánočně doladit.

Pokračování 48 / 58

Pokud k dispozici nic nemáte, pusťte se do práce. Upéct sušenky není nic těžkého. Pokud je darujete v pěkné, vánočně zdobené sklenici, chybu neuděláte. Přidat můžete i recept.

Pokračování 49 / 58

Tlačí vás čas natolik, že pečení nezvládnete? V tom případě navažte postupně do sklenice všechny suché složky z receptu. Zbývající mokré ingredience si pak obdarovaný přidá, až se sám bude chtít pustit do realizace tohoto receptu. V tomto případě je přiložený recept nutností!

Pokračování 50 / 58

Čím jsou přísady na pohled lákavější, tím zajímavěji dárek působí.

Pokračování 51 / 58

Dárek, kterým potěšíte snad všechny věkové kategorie, je i domácí granola.

Pokračování 52 / 58

Kdo se v červnu kolem svatého Jana pustil do přípravy ořechovky, má teď pod stromeček něco pro zahřátí.

Pokračování 53 / 58

A kdo to nestihl, stihne ještě připravit domácí Baileys.

Pokračování 54 / 58

Nebo dáváte přednost u nás tradičnějšímu vaječnému likéru?

Pokračování 55 / 58

Znáte šumivé koule do koupele? Vyrobte je! Možná se budete divit, ale potřebné suroviny budete mít pravděpodobně doma.

Pokračování 56 / 58

Na tvaru nezáleží: jako formičky se dají použít také ty na cukroví, na muffiny nebo tvořítka na led.

Pokračování 57 / 58

Stejně jako u sušenek či jiných dobrot se šumivky budou vyjímat v pěkném balení.

Pokračování 58 / 58

Díky potravinářským barvám si snadno zvolíte výsledný odstín. Stejně tak můžete do koulí přidat sušené bylinky nebo vonné oleje.

Doporučujeme

Články odjinud