Nejčastější choroby a škůdci ovocných keřů

Pěstujete na zahradě ovocné keře a těšíte se na úrodu malin, ostružin, rybízu, josty či agreštu? Pak byste měli vědět, jaké choroby a škůdci mohou zničit úrodu a jak před nimi ovocné keře ochránit.

Ještě před výsadbou drobného ovoce je dobré seznámit se s tím, jak ochránit vysazené rostliny, abyste se dočkali pravidelných a odpovídajících sklizní. Důležité je volit osvědčené a odolné odrůdy a k jejich pěstování vybrat místo s vhodnými podmínkami půdními i klimatickými.

škůdci_3 (padlí).jpg
Keře už padlím napadené zbavte nemocných vrcholků výhonů a postříkejte: zamezíte rozšíření choroby a jejich oslabování 

Když churaví maliníky a ostružiníky

Začnou-li se na keřích objevovat podivně zbarvené a deformované listy, neduživé výhony a znetvořené květní pupeny, je jisté, že něco není v pořádku. Vždy se jedná o virovou či bakteriální chorobu, kterou obvykle šíří některý ze savých škůdců.  

Už od časného jara proto kontrolujte zdravotní stav keřů a v případě výskytu savých škůdců proti nim zasáhněte dřív, než se přemnoží. Nejen že oslabují rostliny, ale jak už bylo uvedeno, roznáší nebezpečné a leckdy i nevyléčitelné choroby.

škůdci_2  (mšice).jpg
Mšice jsou úpornými škůdci nejen proto, že se velmi rychle množí, ale pokud používáte jen jeden přípravek proti nim a nestřídáte ho s jinými, získají vůči němu odolnost  

Nejčastější chorobou maliníku je mozaika (virová choroba), šířená mšicemi. Poznáte ji podle světlých žilek na listech a chlorotických skvrn na listové čepeli.

Výhony hůře narůstají a keř živoří natolik, že se výnosy snižují o čtvrtinu až polovinu. Pokud jsou silně napadeny všechny rostliny, nejúčinnější obranou je likvidace porostu a výsadba nové zdravé sadby.

Zakrslost maliníku a ostružiníku je nemocí houbovou, projevuje se deformacemi na rostlinách. Keře se zahušťují krátkými jednoletými výhony a působí dojmem čarověníků.

Květní kalichy bývají zduřelé a zvětšené. I tato choroba je šířena živočišnými škůdci – křísy. Jestliže napadené keře neodstraníte, můžete během jediného roku přijít o celou výsadbu.  

Červivost malin i ostružin

Larvy bejlomorky maliníkové žijí pod kůrou maliníků a dokážou vyžírat pletiva prutů téměř do metrové výšky nad zem. Pruty pak zasychají a jsou neplodné. Pokud objevíte takovéto poškození, doporučuji pruty vyřezat a spálit.

Bejlomorka ostružiníková se usadí jak na malinách, tak na ostružiníku. V reakci na látky, které vylučuje, vznikají na výhonech hálky, v nichž larvy žijí a oslabují keře natolik, že velmi málo kvetou. Napadené výhony odstraňte a zničte.

Radost z úrody vám může dočista pokazit malinovník plstnatý: je to maličký červík, který způsobuje červivost plodů. Ty se rozpadají, špatně vyzrávají a nedají se konzumovat. Brouci přilétají na keře už koncem dubna, jakmile se přes den oteplí nad deset stupňů.

Nakladená vajíčka se nejvíce vyskytují v prvních opadaných květech, proto bývají nejčervivější první plody. Jako ochranu před malinovníkem můžete aplikovat ještě před květem některý postřik proti živočišným škůdcům.  

Pěstujete rybízy a angrešty?

V pokročilém létě se občas listy (hlavně u rybízu) vybarvují až do modrozeleného odstínu nebo mají purpurově zbarvený obvod listové čepele. Kroutí se a předčasně opadávají už během léta.

Jde obvykle o poruchu způsobenou nedostatkem draslíku, případně nadbytkem chlóru: nazývá se okrajová spála listů. Keřům či stromkům pomůžete, pokud je přihnojíte síranem draselným či jiným draselným hnojivem a nebudete půdu přehnojovat dusíkem a vápníkem.  

Obávanou chorobou je antraknóza napadající červený a bílý rybíz, někdy i angrešt. Na listech ji poznáte podle spousty drobných, do dvou milimetrů velkých skvrnek hnědočervené barvy. Listy se svinují a opadávají prakticky hned po sklizni a keře či stromky se oslabují natolik, že přestávají plodit.

Pomáhají postřiky fungicidními přípravky, především pak likvidace spadaného listí. V prořezaných, prosvětlených keřích a stromcích je výskyt této choroby vzácný.

Černý rybíz je proti nemocem poměrně odolný, poškodit ho ale může rez vejmutovková, pokud jej pěstujete poblíž těchto borovic. Projevuje se žloutnutím a opadem listů během vegetace, bobule se špatně vyvíjejí a nedozrají. Červivostí angrešt ani rybíz netrpí.  

Metla angreštů: padlí americké

Zlikvidovat celou úrodu angreštů i černého rybízu dokáže houbová choroba americké padlí angreštové. Najdete-li na výhonech, listech nebo bobulích bílý (později hnědý) povlak, můžete si být jisti, že z úrody nesklidíte nic.  

škůdci_4 (padlí).jpg
Americké padlí angreštové zavinilo snížení počtu pěstovaných odrůd. Ochrana proti této chorobě musí být důsledná a termíny postřiků nesmíte promeškat

Postřiky proti padlí v době, kdy už jsou napadeny zárodky plodů, stopky a listy, naprosto neúčinkují. Proto je potřeba pečlivě odstranit už v předjaří všechny podezřelé výhony a pak teprve aplikovat opakovaně postřiky, jež nabízí trh.  

I přes všechnu snahu se ale stává, že choroba je natolik úporná, že jediné řešení představuje likvidace stromků a nová výsadba rezistentních odrůd. I nové odolnější odrůdy musíte sledovat a preventivně stříkat před květem i po sklizni.  

Žraví a saví škůdci oslabují keře

Silné napadení mšicemi poškozuje keře rybízů a angreštů nejen vzhledově, ale i zdravotně (přenášení chorob, opad deformovaných listů vedoucí k oslabení rostliny). Mšice rybízová, notoricky známá a snad nezničitelná, saje na spodní straně listů.

Poznáte ji podle zelenožluté až citronové barvy. Pokud došlo k napadení, odstraňte poškozené vrcholy letorostů a keře opakovaně stříkejte přípravky proti mšicím (střídejte je).  

škůdci_1  (mšice).jpg
Kde se objeví mšice, tam se snažte zlikvidovat i mravence. Ti mají velký podíl na jejich rozšíření, protože si je „chovají“ pro vlastní potřebu   

Předčasný opad listů způsobuje sviluška rybízová, která dokáže už v květnu zbavit rybíz většiny listů. Housenice pilatek ožerou keře do posledního lístku během několika dnů června či července.

Plody na keřích pak nedozrávají a zavadají, v zimě mají zesláblé rostliny sklon k namrzání. Účinné jsou postřiky proti žravým škůdcům hned při zjištění okusů.

Prořídlé a malé hrozny rybízu má na svědomí bejlomorka rybízová, jež vás takto připraví až o třetinu úrody. Poškozuje vrcholové listy, které se nevyvíjejí a celé vrcholy letorostů zasychají. Právě na těchto napadených výhonech se vyskytují nekvalitní hrozny. Nejvíce škodí první, dubnové pokolení bejlomorky.  

Dobrou prevencí je předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům (Přezimující škůdci stop, Rock Effect atd.), který udusí krom škodlivého hmyzu i většinu vajíček. Pak bude mnohem snadnější udržet keře a stromky drobného ovoce zdravé a plodící.

Doporučujeme

Články odjinud