Nehezké sudy a nádrže na dešťovou vodu zakryjte: Super tipy, jak na to | Foto: iStock

Foto: iStock

Nehezké sudy a nádrže na dešťovou vodu zakryjte: Super tipy, jak na to

Dešťová voda je pro zahrádkáře požehnáním. Horší je to s nádobami, do nichž ji chytáme. Na pozemcích napříč naší zemí se nejčastěji používají plastové sudy a IBC kontejnery, ale ruku na srdce, ve většině případů vzhled zahrad hyzdí. Jak to změnit? Přinášíme vám několik tipů k rychlé, relativně snadné a levné nápravě.

Přiznejme si, že plastové sudy, které často původně sloužily k uchování koncentrátů používaných v potravinářství, kosmetickém nebo lékařském průmyslu, nevypadají příliš pěkně, ale pokud je člověk může získat za nízkou cenu, či dokonce zdarma, pak jsou jasnou volbou. Co s nimi jde udělat, aby do zahrady lépe zapadly?    

Pokračování 2 / 18

Nejjednodušším a nejrychlejším řešením je zakrytí, aby nebyla vidět jejich výrazná barva, jíž na sebe strhávají pozornost. Použít se dá například pytlovina, do níž sud zahalíte. Aby vše drželo, jak má, převažte ho přírodním provázkem, který můžete dozdobit, stejně jako na fotce, dřevěnými korálky.

Pokračování 3 / 18

Stejnou službu vám udělá bez potíží sehnatelná rákosová rohož...

Pokračování 4 / 18

Nebo rohož z bambusu

Pokračování 5 / 18

Máte-li k dispozici vrbové proutí, zkuste sud zahalit do výpletu. Spoustu nápadů, jak na to, najdete na internetu. Nebojte se, že to bude nedokonalé, zachrání to materiál samotný: vrbové proutí do zahrady úžasně zapadne.

Pokračování 6 / 18

Místo vrbového proutí se dají použít i větve přiměřené tloušťky z jiných dřevin. Pokud vodu ze sudu nenabíráte seshora, můžete zelení překrýt i víko.

Pokračování 7 / 18

Jste kreativní a rádi tvoříte? Vzhled sudů snadno změníte díky barvě, kterou je vhodné zvolit tak, aby ladila s rostlinnou výsadbou kolem.

Pokračování 8 / 18

Dobře vypadá, když do díla zakomponujete reálné tvary rostlin...

Pokračování 9 / 18

Uklidňujícím dojmem působí třeba i mandala. Obzvlášť vynikne na zahradě v boho stylu.

Pokračování 10 / 18

Kdo má rád klasiku a touží po dřevěných sudech, které jsou ale finančně na úplně jiné úrovni, může to zkusit alespoň takto...

Pokračování 11 / 18

Případně použít skutečné dřevo. Možná máte ještě v kůlně či dílně hromádku latěk, které vám zbyly z jiného projektu.

Pokračování 12 / 18

Postupů existuje více, zvolit lze třeba tento.

Pokračování 13 / 18

Výrazně větší objem vody poskytují IBC kontejnery. Vodotěsné plastové nádrže o objemu až 1000 litrů jsou zasazeny v kovové konstrukci.

Pokračování 14 / 18

Počítat ale musíte s tím, že po nějaké době používání se jejich vzhled výrazně změní. Voda uvnitř zezelená, části prachu, pylu či listí, které se do nádrže dostanou, začínají hnít. 

Pokračování 15 / 18

Co s tím? Popřemýšlejte, kam nádrž umístit tak, aby nebyla zcela na očích. Až jí najdete vhodné místo, zahalte ji do zeleně. Jednoduchá dřevěná treláž na boční straně, desky položené na nádrži a háky k pověšení truhlíků zajistí, že rostliny v nádobách budete mít kam položit či zavěsit.

Pokračování 16 / 18

Ukrytí nádrže do zeleně může být stoprocentní. Základem konstrukce jsou 4 dřevěné hranoly, mezi nimi treláž, k níž vysadíte některou z popínavek.

Pokračování 17 / 18

Stejně jako u menších plastových sudů, lze i kontejner kompletně obložit dřevem. To, že voda bude chráněná před slunečním působením, ji pomůže uchovat čistější.

Pokračování 18 / 18

Potřebujete-li pro svůj pozemek více takových kontejnerů, umístěte je všechny k sobě a jejich maskování řešte komplexně. Takováto konstrukce je základ, s nímž se dá dále pracovat: popínavé rostliny pnoucí se přímo po ní, použití treláží, zavěšení truhlíků, zelená zeď, nějaké výtvarné dílo... Variant je více, záleží jen na vašich preferencích.

   

Doporučujeme

Články odjinud