Počátek jara je každoročně dán jarní rovnodenností: letos nastává 20. března, konkrétně ráno ve 4:06 hodin. V tento den trvá doba slunečního svitu i noci dvanáct hodin: den začíná v šest hodin ráno a končí v osmnáct hodin.
Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě, zároveň za severním polárním kruhem nastává polární den a dny se na severní polokouli začínají prodlužovat.
Skutečnost a mýty kolem začátku jara
Astronomové mají jasno: Slunce při své zdánlivé pouti v první jarní den přechází pomyslný světový rovník z jihu na sever a přináší nám více světla a tepla. Prohřívá se země a nastává čas pro první venkovní práce – na připravené záhony můžete vysévat ředkvičky, mrkev nebo kudrnatou petrželku.
Pokud vám to počasí dovolí (pokud se vydařilo předjaří, jsou záhony s trvalkami pěkně oschlé), očistěte trvalky od loňských odumřelých zbytků, zastřihněte jim suché stonky, přisypte k rostlinám kompost nebo je přihnojte.
Síla dne roste, využijte jí
Astrologové by vám vysvětlili, že existují dvě hlavní kosmické síly: Síla dne a Síla noci. Od prvního jarního dne roste pozitivní síla sluneční energie (Síla dne) a přibývá až do období letního slunovratu v červnu.
Máme tedy před sebou nejlepší období pro pěstování a pro všechny práce na zahradě. Síla noci začíná nabývat převahy s příchodem podzimu, kdy pomalu končí vegetační období a nejsilnější nadvlády nabývá v období těsně před zimním slunovratem v prosinci. Pro zahradu (a celou přírodu) je to období klidu.
Zahradničíte podle měsíčních fází?
Aby to nebylo tak jednoduché, je tu ještě další možnost rozvrhnout si práce podle toho, v jaké čtvrti je Měsíc na obloze. Měsíční fáze ovlivňují bezesporu život na Zemi (nejznámějším jevem je mořský příliv a odliv) a stejně tak mají vliv i na rostliny.
Záleží na tom, co chcete pěstovat: například kořenovou zeleninu je nejlépe vysévat v době, kdy Měsíc couvá (ubývá) a má pozitivní vliv na růst toho, co přináší úrodu pod zemí. Listové zelenině se bude dařit, vysejete-li ji ve fázi, kdy Měsíc přibývá. Pozitivně také tato fáze působí na rostliny, u nichž se vyžaduje hlavně kvetení. V jarním období navíc prochází podle astrologů Měsíc znamením Berana, což je znamení ohnivé a plné energie.
Lidová moudrost stále platí
Přísloví a pořekadla v sobě mají staletou moudrost i zkušenosti našich předků a nepozbyly platnosti ani v naší moderní době. Některé mýty a pověry nám připadají směšné, díváme-li se na ně očima technického věku, ale pro zahrádkáře a zemědělce má lidová moudrost cenu stále.
Jistě všichni znáte rčení Březen, za kamna vlezem. Neznamená to nic jiného, že ač se jaro hlásí o svá práva a slunko už dokáže pěkně hřát, rok co rok nás mohou potrápit studené noci a víc než chladná rána. A v některých dnech bude opravdu líp doma v teple.
Kupodivu je více přísloví spojeno s obdobím těsně před prvním jarním dnem, na svátek svatého Josefa. Vybrala jsem jich pár pro zajímavost:
- Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.
- Pěkný den na svatého Josefa zvěstuje dobrý rok.
- Když je na svatého Josefa pěkný čas, bude úrodný rok. Prší-li nebo padá sníh, bude mokro a neúroda.
- Josefova širočina ničí poslední ledy.
Těsně po Josefu přijde svátek Jáchyma a k němu se váže přísloví zvěstující astronomické jaro:
- Na svatého Jáchyma skončila se už zima.
Takže s chutí do jara: ať se vaší zahrádce daří od jarní rovnodennosti pod paprsky sluníčka i při svitu měsíce.