vytisknout velikost písma Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Pochutnáte si rádi na ananasu? Až si tento exotický plod koupíte příště, nevyhazujte jeho vrcholovou růžici – zkuste si z ní vypěstovat novou rostlinu a počkejte si na vlastní ananas!
Foto: iStockphoto.com
Návod: jak si doma vypěstovat ananas | Foto: iStockphoto.com

Naše čtenářka Dana Věrčáková, které se pěstování ananasu pravidelně daří, nám prozradila svůj vyzkoušený postup. Podle ní se nemusíte obávat náročnosti celého procesu: čerstvá a nechlazená růžice prý zakoření ochotně a brzy. A protože ananas netrpí na žádné choroby ani škůdce, představují největší úskalí jeho pěstování „zalévači“, kteří mohou nadměrnou zálivkou způsobit uhnití celého kořenového systému, a tím i zničení celé rostliny.

Budoucí úspěch ovlivníte už při nákupu 

„Prvním předpokladem, jak doma vypěstovat ananas, je koupit co nejčerstvější plod. Nezáleží na jeho kráse, ale na tom, aby měl svěží, nepomačkanou a neoschlou růžici. Je jedno, jak je velká, její velikost zárukou úspěchu není,“ radí čtenářka. Růžice musí mít živý, nepoškozený střed, který bohužel bývá někdy v obchodech zcela odstraněný. Jak ho poznáte? Když za lístky zatáhnete, nesmějí jít volně vytrhnout.

Jak ananas připravit k zakořenění

Příprava vrcholové růžice před zakořeněním spočívá v jejím oddělení od plodu. Toho nejlépe dosáhnete jejím odkroucením, kdy jednou rukou uchopíte plod a druhou otočíte růžici do strany. Nejde to zrovna lehce, ale tento postup je zpravidla úspěšnější než odříznout celý vršek i se zbytkem dužiny, protože ten později často zahnívá. Po osamostatnění růžice ji opláchněte pod tekoucí vodou, aby se odplavily zbytky šťávy z plodu. Opatrně odtrhejte jeden po druhém dolní malé lístky růžice (alespoň čtyři řady) tak, aby se dole vytvořilo holé místo připomínající holou tlustou stopku.

Ananasem ku štíhlé linii. A nejen to! Čím a jak nám ještě prospívá? 

Ananasem ku štíhlé linii. A nejen to! Čím a jak nám ještě prospívá? 

Zakořenění je nejjistější ve vodě

Nachystejte si vhodnou sklenici, aby v ní růžice mohla stát takovým způsobem, že spodní holá část bude ponořená asi centimetr až dva ve vodě (nejvhodnější je voda měkká nebo destilovaná). Vodu pravidelně dolévejte a růžici umístěte v teplém pokoji mimo dosah slunečních paprsků. Občas zkontrolujte, zda konec růžice nezahnívá. Podle teploty v místnosti a také podle stavu růžice při nákupu pustí za měsíc až za dva poměrně značné množství bílých kořínků.

Bazalka vám poroste i v květináči

Bazalka vám poroste i v květináči

Výsadba je snadná 

Zakořeněnou růžici zasaďte do směsi zahradnického substrátu a říčního písku v poměru 2 : 1 do rozměrově přiměřeného, ne však příliš velkého květináče. Ananasovník budete ještě jedenkrát přesazovat, konečná velikost květináče ale nebude větší než pětadvacet centimetrů. Sázet rostlinu do většího kbelíku je zbytečné, protože je třeba, aby substrát vysychal. Ananasovník umístěte na světlé okno, má rád i spodní teplo, takže se mu bude líbit na parapetu nad ústředním topením. V létě jej můžete letnit, ale chraňte ho před přímým sluncem, které mu zbarví listy dočervena a zastaví růst. Nejlépe mu vyhovuje polostín s ranním sluncem.

Deset druhů bylin, které byste si měli vypěstovat

Deset druhů bylin, které byste si měli vypěstovat

Poskytněte mu prostor

Počítejte s tím, že ananasovník, se kterým budete žít alespoň tři roky, než zaplodí, není žádný drobeček. Postupně dosáhne poměrně úctyhodných rozměrů (některé listy jsou přes metr dlouhé), takže pro něj musíte najít místo, kde nebude překážet. Listy mívají na koncích ostré háčky, což může být problém hlavně v rodinách s malými dětmi. Jako ideální se tak jeví zimní zahrada, v níž ani v nejchladnějších měsících neklesne rtuť teploměru pod patnáct stupňů Celsia. Vezměte také v úvahu, že během letního období dokáže ananas tak vyrůst, že se s ním na podzim poměrně nesnadno vrací zpátky do bytu. Překážejí-li listy už moc, lze růžici částečně svázat, aby nebyla rozkleslá do stran. Staré, úplně dole rostoucí a oschlé listy můžete odříznout nebo odstřihnout. Ananasovník zalévejte měkkou, případně alespoň odstátou vodou až tehdy, když původní substrát dostatečně proschl, jinak hrozí zahnívání.

Libeček lékařský: jak ho pěstovat

Libeček lékařský: jak ho pěstovat

Zálivka rovnou do růžice

Ananas patří mezi bromeliovité rostliny, takže zálivkovou vodu je možné nalévat i do listové růžice. Totéž platí i pro hnojení. Doporučená hnojiva jsou Kristalon Květ a plod, s úspěchem lze využít i hnojivé tyčinky pro orchideje a bromélie, které zatlačíte do substrátu po obvodu květináče. Ananas je třeba hnojit celoročně. Zpravidla po třech letech se úspěšný pěstitel dočká plodu, který vyrůstá ze středu rostliny a postupně vystupuje na silné dřevnaté stopce mezi listy. Oboupohlavní květy se opylují samy a postupně se mění ve zdužnatělé lůžko, podobně jako například u jahodníku. Jsou drobné a mají fialovou barvu.

Roketa nebo rukola: snadný návod na pěstování v bytě

Roketa nebo rukola: snadný návod na pěstování v bytě

Vypěstujte si další!

Doba zrání ananasu trvá kolem pěti až šesti měsíců, přičemž jeho příjemná vůně postupně nabývá na intenzitě. Plod, který je zralý, váží kilogram nebo i více. Během uvedené doby obvykle mateční rostlina vytváří odnože, které se z ní odstraňují až po dozrání plodu. Po oplodnění se mateční rostlina většinou likviduje. V budoucnu by už neplodila, případně by jen tvořila další odnože. K dalšímu pěstování si nechte čerstvou vrcholovou růžici nebo některou z vytvořených rozet. Zakořeňte je obvyklým způsobem.

VIDEO: Zkuste si připravit grilovaná kachní prsa se salátem s ananasem.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče