vytisknout velikost písma Návod: jak si doma vypěstovat ananas

Pochutnáte si rádi na ananasu? Až si tento exotický plod koupíte příště, nevyhazujte jeho vrcholovou růžici – zkuste si z ní vypěstovat novou rostlinu a počkejte si na vlastní ananas!

Naše čtenářka Dana Věrčáková, které se pěstování ananasu pravidelně daří, nám prozradila svůj vyzkoušený postup. Podle ní se nemusíte obávat náročnosti celého procesu: čerstvá a nechlazená růžice prý zakoření ochotně a brzy. A protože ananas netrpí na žádné choroby ani škůdce, představují největší úskalí jeho pěstování „zalévači“, kteří mohou nadměrnou zálivkou způsobit uhnití celého kořenového systému, a tím i zničení celé rostliny.

Budoucí úspěch ovlivníte už při nákupu 

„Prvním předpokladem, jak doma vypěstovat ananas, je koupit co nejčerstvější plod. Nezáleží na jeho kráse, ale na tom, aby měl svěží, nepomačkanou a neoschlou růžici. Je jedno, jak je velká, její velikost zárukou úspěchu není,“ radí čtenářka. Růžice musí mít živý, nepoškozený střed, který bohužel bývá někdy v obchodech zcela odstraněný. Jak ho poznáte? Když za lístky zatáhnete, nesmějí jít volně vytrhnout.

Jak ananas připravit k zakořenění

Příprava vrcholové růžice před zakořeněním spočívá v jejím oddělení od plodu. Toho nejlépe dosáhnete jejím odkroucením, kdy jednou rukou uchopíte plod a druhou otočíte růžici do strany. Nejde to zrovna lehce, ale tento postup je zpravidla úspěšnější než odříznout celý vršek i se zbytkem dužiny, protože ten později často zahnívá. Po osamostatnění růžice ji opláchněte pod tekoucí vodou, aby se odplavily zbytky šťávy z plodu. Opatrně odtrhejte jeden po druhém dolní malé lístky růžice (alespoň čtyři řady) tak, aby se dole vytvořilo holé místo připomínající holou tlustou stopku.

Ananasem ku štíhlé linii. A nejen to! Čím a jak nám ještě prospívá? 

Ananasem ku štíhlé linii. A nejen to! Čím a jak nám ještě prospívá? 

Zakořenění je nejjistější ve vodě

Nachystejte si vhodnou sklenici, aby v ní růžice mohla stát takovým způsobem, že spodní holá část bude ponořená asi centimetr až dva ve vodě (nejvhodnější je voda měkká nebo destilovaná). Vodu pravidelně dolévejte a růžici umístěte v teplém pokoji mimo dosah slunečních paprsků. Občas zkontrolujte, zda konec růžice nezahnívá. Podle teploty v místnosti a také podle stavu růžice při nákupu pustí za měsíc až za dva poměrně značné množství bílých kořínků.

Bazalka vám poroste i v květináči

Bazalka vám poroste i v květináči

Výsadba je snadná 

Zakořeněnou růžici zasaďte do směsi zahradnického substrátu a říčního písku v poměru 2 : 1 do rozměrově přiměřeného, ne však příliš velkého květináče. Ananasovník budete ještě jedenkrát přesazovat, konečná velikost květináče ale nebude větší než pětadvacet centimetrů. Sázet rostlinu do většího kbelíku je zbytečné, protože je třeba, aby substrát vysychal. Ananasovník umístěte na světlé okno, má rád i spodní teplo, takže se mu bude líbit na parapetu nad ústředním topením. V létě jej můžete letnit, ale chraňte ho před přímým sluncem, které mu zbarví listy dočervena a zastaví růst. Nejlépe mu vyhovuje polostín s ranním sluncem.

Deset druhů bylin, které byste si měli vypěstovat

Deset druhů bylin, které byste si měli vypěstovat

Poskytněte mu prostor

Počítejte s tím, že ananasovník, se kterým budete žít alespoň tři roky, než zaplodí, není žádný drobeček. Postupně dosáhne poměrně úctyhodných rozměrů (některé listy jsou přes metr dlouhé), takže pro něj musíte najít místo, kde nebude překážet. Listy mívají na koncích ostré háčky, což může být problém hlavně v rodinách s malými dětmi. Jako ideální se tak jeví zimní zahrada, v níž ani v nejchladnějších měsících neklesne rtuť teploměru pod patnáct stupňů Celsia. Vezměte také v úvahu, že během letního období dokáže ananas tak vyrůst, že se s ním na podzim poměrně nesnadno vrací zpátky do bytu. Překážejí-li listy už moc, lze růžici částečně svázat, aby nebyla rozkleslá do stran. Staré, úplně dole rostoucí a oschlé listy můžete odříznout nebo odstřihnout. Ananasovník zalévejte měkkou, případně alespoň odstátou vodou až tehdy, když původní substrát dostatečně proschl, jinak hrozí zahnívání.

Libeček lékařský: jak ho pěstovat

Libeček lékařský: jak ho pěstovat

Zálivka rovnou do růžice

Ananas patří mezi bromeliovité rostliny, takže zálivkovou vodu je možné nalévat i do listové růžice. Totéž platí i pro hnojení. Doporučená hnojiva jsou Kristalon Květ a plod, s úspěchem lze využít i hnojivé tyčinky pro orchideje a bromélie, které zatlačíte do substrátu po obvodu květináče. Ananas je třeba hnojit celoročně. Zpravidla po třech letech se úspěšný pěstitel dočká plodu, který vyrůstá ze středu rostliny a postupně vystupuje na silné dřevnaté stopce mezi listy. Oboupohlavní květy se opylují samy a postupně se mění ve zdužnatělé lůžko, podobně jako například u jahodníku. Jsou drobné a mají fialovou barvu.

Roketa nebo rukola: snadný návod na pěstování v bytě

Roketa nebo rukola: snadný návod na pěstování v bytě

Vypěstujte si další!

Doba zrání ananasu trvá kolem pěti až šesti měsíců, přičemž jeho příjemná vůně postupně nabývá na intenzitě. Plod, který je zralý, váží kilogram nebo i více. Během uvedené doby obvykle mateční rostlina vytváří odnože, které se z ní odstraňují až po dozrání plodu. Po oplodnění se mateční rostlina většinou likviduje. V budoucnu by už neplodila, případně by jen tvořila další odnože. K dalšímu pěstování si nechte čerstvou vrcholovou růžici nebo některou z vytvořených rozet. Zakořeňte je obvyklým způsobem.

VIDEO: Zkuste si připravit grilovaná kachní prsa se salátem s ananasem.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspiru…

Lemy záhonů patří k tradičním prvkům zahradního designu. Pomáhají tvarovat záhony, brání dešti vyplavovat z nich zeminu, oddělují cestičky od trávníků. Tradičními materiály pro lemy jsou dřevo, beton, kámen nebo cihla, ale zapojíte-li fantazii, můžete záhony obroubit i skleněnými láhvemi či zbytky talířů.

včera |
Lucie Kořistová hrk
LemyZáhon
Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada