Toužíte, aby vaše zahrada získala exotický nádech? Vysaďte si na ni několik různobarevných dosen. A když zahradu nevlastníte, nevadí. Těmto poměrně nenáročným rostlinám se bude dařit i v nádobách.
Možná vám nic neříká jméno dosna, ale co třeba kana? Toto označení exotické rostliny bylo odvozeno z řeckého kanna, tedy trubka – podle tvaru jejích květů.
Kana kvete celé léto
Kana se u nás těší čím dál větší popularitě, důvodem oblíbenosti těchto rostlin není jen pěkný vzhled jejich listů, ale především tropická krása žlutých, růžových, oranžových a červených květů, stejnobarevných, vícebarevných i žíhaných. Ke kladným stránkám kany patří i to, že kvete během celého léta.
Odrůdy Canna x generalis se pěstují nejčastěji
Odrůdy kany, které se pěstují nejčastěji, jsou kříženci především druhu Canna indica a nazývají se Canna x generalis. Tyto odrůdy mohou být zelenolisté, ale i s pestrými nebo bronzovými listy, jež jsou oválně zašpičatělé. Rozlišují se i podle výšky, a to na vyšší, které mají více než 80 centimetrů, a nízké (pod tuto míru).
Jak a kdy sázet kanu
Rostliny byste měli ještě před výsadbou na zvolené místo předpěstovat, jinak začnou kvést až v pozdním létě. Začátkem června je vysaďte na trvalé stanoviště, ale o něco hlouběji, než jak byly v květináčích. Vítr by je totiž jinak mohl vyvrátit, což není nic příjemného.
Budete-li je vysazovat na záhon, udržujte spon (vzdálenosti) padesát na padesát centimetrů. Pro tuto variantu platí stejně jako při pěstování v nádobě nutnost pravidelné zálivky a přihnojování.
Po poškození nadzemní části rostliny mrazem vyryjte hlíznaté oddenky, a aby vám vydržely do další sezony, uložte je v chladné a suché místnosti o teplotě dosahující něco málo přes deset stupňů Celsia. Skladujte je i se zemním balem nebo v rašelině (to ale musí být očištěné).
Množení je snadné
Jestliže se vám nepodaří jejich přezimování nebo v případě, že budete chtít rozšířit vaši stávající sbírku, poproste někoho, kdo kanu také pěstuje, o odnož. Rostliny se snadno množí dělením hlíznatých oddenků.