7
Fotogalerie

Návod: jak doma vypěstovat vlastní tabák

Vykouříte-li denně krabičku cigaret za zhruba sedmdesát korun, vyjde vás to na pětadvacet tisíc korun ročně.

Možná se vám taková částka zdá přehnaná, ale taková je realita – a bude ještě hůř, pokud cena cigaret i nadále poroste.

tabak_1.jpg
Z jedné rostliny získáte asi sto gramů tabáku

Jak ušetřit? Existují dvě řešení: buď přestanete kouřit, nebo si začnete pěstovat vlastní tabák. Semena seženete za pár desetikorun a z výsevu stihnete tabák vypěstovat ještě letos. Obchody, které semena tabáku prodávají, najdete i na internetu.

  • Co říkají na pěstování tabáku pro vlastní potřebu naše zákony?

Tabák pro začátečníky i pokročilé

Pusťte se do pěstování tabáku (Nicotiana tabacum) bez obav, poroste vám venku i v nadmořské výšce kolem sedmi set metrů, bude-li mít chráněnou polohu.

tabak_2.jpg
Svými listy, dokud jsou malé, připomíná tabák špenát 

Spokojí se s normální, lehčí a neutrální zahradní půdou, ovšem dobře zpracovanou (zrytou aspoň na dvacet centimetrů hloubky).

U nás se dají ke zpracování na tabák pěstovat dva známé druhy:

  • tabák selský – je méně náročný na pěstování, nemusí se odstraňovat květenství a zabere méně místa
  • tabák viržinský – je mohutnější, náročnější na místo a teplo, musíte mu vyštipovat květenství

Oba druhy se zpracovávají sušením listů, které se pro lepší chuť mohou fermentovat.

tabak_7.jpg
Do konce měsíce ještě máte čas na výsev semen

Domácí výsev

Semena tabáku vysejte v době od února do konce dubna do hlubší, nejlépe průhledné, plastové misky. Abyste udrželi semenáčky v dobré zdravotní kondici, použijte výsevní substrát pro zeleninu nebo květiny.

Semínka dávejte zhruba dva až tři centimetry od sebe, aby měly rostliny dostatek místa, než je budete přepichovat. Výsev řádně provlhčete a přes nádobu přetáhněte fólii s několika málo otvůrky na odvětrávání. Nezalévejte znovu, pokud se fólie rosí, a misku umístěte na světlo při pokojové teplotě.

tabak_3.jpg
Zdravé sazenice se v dobré půdě mají k světu a brzy se porost zapojí do řady

Semeno vyklíčí asi po dvou týdnech. Jakmile budou mít rostliny tři lístky, což odpovídá výšce asi pět centimetrů, můžete je přepíchat do květináčků. Teplý skleník či pařeniště jim vyhovuje, ale nemáte-li ani jedno, nechte je až do výsadby doma.

Po zmrzlých na pole

Selský tabák vysazujte na vzdálenost půl metru, mohutnější viržinský tabák alespoň na osmdesát centimetrů od sebe. Zpočátku je třeba tabák zalévat, máte-li dešťovou vodu, tím lépe – rostliny jsou citlivé na chlór.

tabak_4.jpg
Vonící květy selského tabáku není třeba odřezávat, ušetříte si práci

Starší rostliny snáší dobře i sucho, jen v mimořádně horkém období je dobré občas porost zalít. Tabák roste docela rychle, selský do půldruhého metru a viržinský až do dvou metrů výšky.

Rostliny kvetou od července do září, u viržinského se květenství odřezává, aby rostlina rychleji vyzrála. Oběma druhům je dobré vyštipovat postranní výhony.

Sklidíte i bez mačety

Jakmile začnou listy odspodu žloutnout, přichází čas sklizně. Viržinský tabák se musí sklidit do tří týdnů po odstranění květenství. Listy se vážou do volných svazků a suší se v temné větrané místnosti (na půdě) alespoň dva až tři měsíce.

tabak_5.jpg
Pomalé ztrácení zeleně signalizuje nástup sklizně v krátké době

Tak dlouhou dobu na proschnutí potřebují listy tabáku kvůli silné žilnatině. Všechno chce svůj čas – při rychlém (umělém) sušení byste získali tabák štiplavé chuti. Usušené listy by měly být světlé a voňavé.

Už se blíží finále

Pro balení cigaret se řežou tabákové listy (po odstranění nejhrubších žil) na velmi jemné nitky, k plnění dutinek se hodí tabáková drť. Buď rozemnete listy ručně, nebo můžete použít na rozsekání mixér.

tabak_6.jpg
Teplo pod střechou a průvan k tomu je přesně to, co usuší tabák do správné chuti

Dýmkový tabák se připravuje jako hrubší řezanka. Zkusit můžete i stáčení doutníků, ovšem chce to cvik a praxi. Na internetu najdete dost odkazů, jak tabák ochutit a zpracovat na všechny možné způsoby.

Tabákový odvar či výluh smíchaný s pepřem je výborným prostředkem proti mšicím a savému hmyzu. Do postřiku použijte smáčedlo pro lepší přilnavost.

Foto: Shutterstock, Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud