vytisknout velikost písma Nastává čas vysazování cibulovin

Sluneční paprsky začínají vonět podzimem. Je čas vysazovat jarní cibuloviny. Pro krásné záhony a skupiny narcisů, tulipánů a hyacintů můžeme udělat maximum právě teď. Takže na povel: S cibulemi do země!

Každá cibulovina má však poněkud odlišné nároky na teplotu půdy a délku zakořenění, takže musíme zvolit vhodný termín od srpna do listopadu. Jednoduše si rozdělíme výsadbu podle měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Srpen: kandík, řebčík, sněženky, bledule, narcisy, ladoňky, sternbergie.

Září: okrasné česneky, ladoník, ladonička, křivatec, všechny druhy lilií (zvláště v teplých oblastech), modřence, snědek, puškinie, tulipány.

Říjen: hyacinty, kosatec Danfordové, síťkovaný i holandský, triteleia.

Listopad: pěknosemenc, zefyrantes – zefírová květina.

Narcisy

Klepněte pro větší obrázek

Třetí srpnová dekáda je termín, kdy se mohou bez obav vysazovat narcisy. Jenom připomeňme, že výsadbě by měl předcházet důležitý krok. V červnu, ale někdy už v květnu po odkvětu, je dobré vyjmout cibulku z půdy. Správný okamžik poznáme podle toho, že ve spodní části začnou rašit nové kořínky.

Shluky cibulek můžeme od sebe oddělit a jedince uložíme na suchém a teplém místě do uzavřené krabice. Alespoň na dva měsíce, abychom pozastavili vegetaci. Je třeba dodat, že někteří odborníci oddělování cibulek nedoporučují. Narcisům se daří v podobných půdních podmínkách jako bramborám.

To znamená, že vyžadují vlhké, ale ne mokré prostředí. Když se vydaří počasí a v době vegetace mají rostliny teplo, docílíme krásného, velkého květu. Výsadbu v srpnu provádíme proto, že narcisy potřebují k zakořenění vyšší teplotu a delší čas do příchodu mrazů.

Cibulka má být vložena do země tak hluboko, aby nad špičkou byla ještě zemina ve výši, dvakrát převyšující její výšku. Před příchodem mrazů osázené plochy kryjeme vrstvou posečené trávy, kterou na jaře odstraníme.

Hloubka výsadby: 8–10 cm.
Nároky: světlé stanoviště, vlhká, propustná půda.

Tulipány

Klepněte pro větší obrázek

Po odkvětu cibulky tulipánů vyjímáme z půdy a skladujeme v teplém suchém prostředí, kolem 20 stupňů Celsia. V krabici mohou ležet zhruba do dnešních dnů. Tulipány je vhodné vysazovat o něco později než narcisy, zhruba v druhé půli září. Jen v horách, kam dříve přichází zima, můžeme sázet už nyní, v teplých oblastech i koncem října.

Cibulkám tulipánů se daří ve středně těžké půdě, ale snese i lehčí. Před sadbou by však měla být vyhnojená kvalitním kompostem, smíchaným s cereritem nebo NPK (na metr čtvereční přidáme asi 10 dkg umělých hnojiv). Hloubka sazby by neměla být menší než u narcisů.

Hloubka výsadby: 10–12 cm.
Nároky: Slunné místo s živnou, středně těžkou a vlhkou zeminou.

Hyacinty

Klepněte pro větší obrázek

Na slunná místa a do podobné půdy, jako je tomu u tulipánů, sázíme též hyacinty. Pouze s tím rozdílem, že je do země vkládáme nejdříve v polovině října. Některé cibule mohou mít na obvodu ještě dceřiné cibule, které na mateřské vyrostly v době uskladnění.

Neloupeme je a vkládáme do půdy pevně spojené s mateřskou cibulí. Hloubka by neměla být menší než 10 centimetrů, ale v místech s většími mrazy klidně sázíme i 15 centimetrů hluboko. Doporučená vzdálenost cibulek by v zemi měla být 20 cm od sebe.

Před mrazy chráníme hyacinty pokrývkou z posečené trávy nebo z listí. Výživu dodáváme v podobném složení a množství jako v předešlém pojednání o tulipánech. Pokud je suchý podzim, zasazené cibule zaléváme.

Hloubka výsadby: 10 cm.
Nároky: Živná, propustná půda, slunné stanoviště až polostín.

Řebčík

Klepněte pro větší obrázek

Poměrně dobře překoná nástrahy zimy, pokud je na přelomu srpna a září zasazen do humusovité půdy alespoň 15 centimetrů hluboko. Dobře se mu daří na sluncem ozářených a přesto vlhkých svazích, avšak na jednu věc je třeba dát pozor.

Aby kvetl velkými a pravidelnými zvonečky, měli bychom dobře zvážit, které rostliny budou růst v jeho okolí. Řebčík mívá totiž složitý a hlavně bohatě rozrostlý kořenový systém a „nesnáší“ ve svém okolí kořeny jiné rostliny. Zejména s keři se řebčíky neradi dělí o místo.

A ještě jedno doporučení, týká se uskladnění cibulek. Na rozdíl od tulipánů anebo narcisů bychom je měli vyjmout ze země po zatažení listů (bývá to asi v červnu) a uskladníme je na vlhkém místě, nejlépe v rašelině. Cibulka řebčíku by v žádném případě neměla příliš vyschnout.

Hloubka výsadby: 20–25 cm.
Nároky: Slunné místo, půda vlhká a výživná, nesnáší přeschnutí i přemokření.  

Lilie

Klepněte pro větší obrázek

Úvodem je třeba zdůraznit, že lilie příliš nemiluje přesazování. Sázíme ji na místa s lehčí, dobře propustnou zeminou, avšak ne do kotlin, kde se v zimě drží mráz. Na druhé straně liliím neprospívá ani spalující polední slunce. V tomto ohledu se jí nejlépe daří v polostínu.

Sázíme od poloviny září do konce října. Některé odrůdy by měly být vloženy do země ještě později, až v listopadu. Množení lilií je možné také pomocí jejích cibulových šupin. Do nádoby se spodními otvory pro odtok přebytečné vody nasypeme drobný štěrk. Stačí tři nebo čtyři centimetry.

Na štěrk rozprostřeme asi tři centimetry rašeliny, přidáme zahradní zeminu, tentokrát asi pět centimetrů a nahoru dáme směs rašeliny s pískem. Šupiny sadíme špičkou vzhůru, vše důkladně zalijeme vodou. Při zavlažování vzrostlých lilií dbáme, aby voda nepřicházela do přímého kontaktu s listy.

Hloubka výsadby: 10–12 cm.
Nároky: Polostín, vlhká, humózní půda (nároky na pH podle odrůdy!).

Pozor na škůdce a nemoci

Hrabošům a polním myškám cibulky příliš nechutnají a nevyhledávají je. Občas si však na nich smlsnou larvy mušky, říká se jim cibulovou. Abychom nevysazovali oslabené nebo dokonce prázdné cibulky, je dobré je před výsadbou v ruce potěžkat a porovnat se zdravými. Před výsadbou se rovněž vyplatí pečlivě ošetřit každou cibulku, ne trh je řada vhodných přípravků.

Například pro moření cibulek je v prodeji Merpan 80 WG, účinkuje proti houbovým chorobám. Prodává se v desetigramovém balení a stojí kolem 20 korun. Příprava je jednoduchá.

Obsah sáčku rozmícháme v jednom litru vody, čímž vytvoříme účinný roztok. Vznikne řídká kaše, do níž cibulky narcisu namočíme. Necháme 20 minut působit a můžeme sázet. Hlízy mečíků můžeme mořit v hypermanganu, proces trvá asi tři hodiny. Před sázením hlízy osušíme.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |
Moderní velikonoční dekorace: Stačí minimum barev i přírodní materiály

Moderní velikonoční dekorace: Stačí minimum b…

Vaše bydlení oživí po dlouhých zimních dnech velikonoční dekorace. Zkuste je letos pojmout jinak – vzdušněji a moderněji. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější.

2.  4.  2021 |
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |