vytisknout velikost písma Našli jste v zahradě ptáče? Jak poznat, kdy potřebuje vaši pomoc

Během května i následujících měsíců se vám může stát, že na své zahradě či při procházce přírodou objevíte na zemi poskakující odrostlejší ptáče. Jak správně postupovat, abyste nenapáchali víc škody než užitku?

Ve většině případů nedělejte vůbec nic! Jen očima zkontrolujte, že ptáče na zemi je v pořádku a bez zranění. Jiná situace ovšem nastane, pokud by se nacházelo na silnici, kde mu hrozí nebezpečí od aut, nebo někde na chodníku, kde ho mohou ohrozit děti či kočky. V této situaci zkuste objevit hnízdo, z nějž vypadlo, a umístit je do něj.

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Ptáci nemají čich, mláďat se můžete v případě potřeby dotknout

Pokud hnízdo nenajdete, ptáče opatrně poponeste na nějaké vyvýšené a relativně bezpečné místo, například na větev stromu, zídku či střechu, do křoví. Nechoďte s ním ale dál než na vzdálenost 20 metrů od místa nálezu, aby si mohlo pískáním přivolat své rodiče, kteří se obvykle pohybují někde v okolí.

Nemusíte se bát, že byste svým dotykem ptačí rodiče odradili – na rozdíl od savců totiž nemají čich. U většiny druhů pěvců rodiče krmí svá mláďata ještě dva až tři týdny poté, co opustí hnízda. Takováto mláďata přitom ještě ani nemusejí umět sama létat, pouze poskakují po zemi nebo v keřích.

Jak a proč přilákat na zahradu užitečné živočichy

Jak a proč přilákat na zahradu užitečné živočichy

Když spadne celé hnízdo, dejte ho zpět na strom

Ptáčata mohou spadnout na zem i s celým hnízdem. Pokud jsou příliš mladá, což poznáte snadno při pohledu na ně – většinu per na křídlech mají ještě skrytou v obalech a jejich tělíčka i hlavičky jsou zatím bez porostu nebo jen ochmýřené – bez vaší pomoci nepřežijí. Vezměte tedy hnízdo i s holátky a umístěte je do koruny stromu.

Rozlišujte, kdy je vaše pomoc potřebná

Našli jste vy nebo vaše děti takové ptačí mládě a vzali je domů bez ověření, zda se poblíž nachází jeho rodiče? Svou chybu ještě můžete napravit. Vraťte je co nejdříve zpět na místo, kde jste je objevili – podle odborníků bývají takovéto návraty k ptačím rodičům úspěšné. Pokud byste si ptáče nechali u sebe doma, s největší pravděpodobností by zahynulo (končí tak naprostá většina pokusů o domácí odchov drobných pěvců). Naopak návrat na místo, kde jste je našli, byť u vás bylo třeba i den, bývá úspěšný a ptačí rodiče začnou i tak své mládě krmit.

Naprosto jinak je to ovšem s ptáčaty, která jsou prochladlá, promoklá či nějak zraněná. Umístěte je pod 40- až 60wattovou žárovku do sena (nikdy ne do trávy), flanelového hadříku, buničité vaty či toaletního papíru a okamžitě vyhledejte odbornou pomoc: veterináře, pracovníky záchranné stanice (Národní síť záchranných stanic) či zoologické zahrady. O ptačí mládě se umí postarat nejlépe, jak je to v dané situaci možné. Než se k odborníkům dostanete nebo si mládě přijedou vyzvednout, dodejte mu potravu a vodu. Napojte ho několika kapkami čisté vlažné vody (kapátkem přímo do zobáku). Neublíží mu strouhané vejce natvrdo nebo drcené či ve vodě namočené piškoty.

Dejte ptákům napít. Pítka na zahradě zachrání i ježky a další zvířata

Dejte ptákům napít. Pítka na zahradě zachrání i ježky a další zvířata

Zdroj: Česká společnost ornitologická, Zvíře v nouzi

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory