8
Fotogalerie

Náš tip: skalničky a sukulenty v mísách

Nemáte zahradu nebo se na ní nenajde vhodné místo pro vybudování skalky? Nevadí, miniaturní skalku si můžete vytvořit v zajímavých nádobách, do nichž vysadíte skalničky, sukulenty či jiné vhodné rostliny.

Miniskalky nejen na sluníčko

Pro svůj záměr si vyberte skalničky nebo sukulenty, které se k sobě budou hodit jak svým habitem, tak nároky na umístění i zeminu. Se sukulentními rostlinami nemůžete nic pokazit, zajistíte-li jim slunečné, případně přistíněné místo s dostatkem světla a propustnou štěrkovitou půdu.

mísy_netřesk_pavučinatý.jpg
Netřesk pavučinatý uplatníte na zahradě i terase

Skalničky se oproti nim v pěstebních nárocích i umístění značně liší. Kromě největší skupiny sluncemilovných druhů existují druhy vyžadující polostín, či dokonce stín.

Toto široké spektrum výběru vám umožní instalovat miniskalku téměř na jakémkoliv místě, na terase, zahradě či balkoně. Jen orientace na čistý sever nebude úplně to pravé.

Nebojte se kombinací

Použít můžete ale i různé kombinace skalniček, sukulentních a vřesovištních rostlin či bylinek. Důležité jsou obdobné pěstební nároky společně sesazených rostlin, jejich výška a v neposlední řadě expanzivnost. Jedna roztahovačná rostlinka snadno vytěsní ostatní.

mísy2.jpg
Jakmile se rostliny rozrostou a překonají hrany nádoby, získá celá miniskalka naprosto přirozený vzhled

List a květ

Při užším výběru se budete rozhodovat, zda vsadit na rostliny ozdobné listem, na druhy bohatě kvetoucí, nebo v ideálním případě na rostlinu, která potěší oko nejen během květu.

Výběr přizpůsobte i umístění nádoby. Bude-li vám dělat společnost třeba na terase jen za pěkného počasí, vyberte druhy kvetoucí na sklonku jara či takové, jež mají dlouhé období květu a nakvétají postupně během celého léta.

Další možností je kombinace odolných trvalek se sezónními květinami, které můžete během roku několikrát obměnit. Vždy by však měl být v míse dostatek rozrostlých rostlin, jež prostor zabydlí, a kompozice tak bude vypadat přirozeně.

Mísa, miska, korýtko

Nádoba by měla vhodně zapadat do stylu zahrady, terasy či jiného místa, které chcete tímto způsobem oživit. Nejvhodnější je co nejjednodušší tvar a přírodní materiál.

mísy5.jpg
Jen sladěné prvky působí příjemně

Jak si poradit s kompozicí miniskalky

Než začnete s osazováním mísy, promyslete si její kompozici s ohledem na to, zda bude v zorném poli ze všech stran, nebo jen zčásti. V prvním případě musí být celek dobře vyvážený.

Při výběru rostlin tedy volte takové, které nezakryjí svou výškou či hustotou ostatní, nebo mísu osázejte tak, že nejvyšší rostlina bude co nejblíže středu a nižší druhy u okrajů.

Bude-li mísa umístěná u zdi nebo v rohu, pak bude nejvyšší rostlina v zadní části. Namísto vysoké rostliny můžete jako centrální bod zvolit i větší, zajímavě tvarovaný kámen. Nebo zkuste mísu osadit jedním velkým nebo několika většími kameny a rostlinky vysázet do prohlubní v nich či do mezer mezi nimi.

Vhodná partnerství

Husté zelené polštářky, barvící se v době květu do různých tónů růžové a fialové poskytne trávnička, hvozdík nebo drobnolisté a drobnokvěté lomikámeny. Žlutý polštářek rozkvete na jaře díky sasankám.

mísy3.jpg
Jakmile rostliny vykvetou, bude miniskalka dokonalá

Květy budou mísu celé léto zásobovat sukulentní druhy jako delosperma, šrucha a další z rodu Portulaca. Dobře jim mohou sekundovat různé druhy půdokryvných rozchodníků, které mají nejen obdobný vzhled, ale i nároky na pěstování.

Jižní atmosféru svou vůní vnesou do aranžmá bylinky jako rozmarýn, máta, dobromysl, tymián či levandule, stejnou měrou zkrášlí misku i naše mateřídouška i některý druh řebříčku. Vhodnou společnost jim bude dělat například tařice, pryšec či smil.

Horské svahy připomenou mísy s lomikámeny, hořci a protěžemi. Působivé jsou také výsadby s jen jedním druhem rostlin v kombinaci se zajímavými kameny. Ideální je netřesk.

Méně slunce a sucho si žádá lewisie, polostín a vlhko uvítá sasanka. Společnost jí může dělat zahradní chudobka, božskokvět nebo dračík.

Pro podzimní kompozice se přímo nabízí vřesy a vřesovce, s drobnými nenápadnými buď bílými, nebo jen jemně zbarvenými květy až po variety s květy zářivě fialovými či modrými i velkokvěté odrůdy výrazných barev.

mísy6.jpg
Nastává čas podzimních aranžmá

Pět podmínek k úspěchu

Pevný základ

Je žádoucí, aby mísy a žlaby pro celoroční osázení vydržely výkyvy teplot a především mráz. Tyto nároky splní kámen a kamenina. Nádoby musí být opatřeny dostatečným odtokovým otvorem, aby se v nich nedržela voda.

Její přítomnost by totiž měla za následek zahnívání kořenů a v zimě i nebezpečí roztrhnutí nádoby následkem rozpínavosti ledu z ní vzniklého.

Další možností jsou termoizolační nádoby vhodného tvaru a designu, chránící rostliny celoročně před extrémními výkyvy teplot. Výška nádob závisí na kořenovém systémů rostlin a na výšce drenážní vrstvy.

mísy1.jpg
Pracujte s rozdílnou výškou rostlin, docílíte tak zajímavých kompozic

Lapače vody

Důležitou součástí mísy je drenážní vrstva. Pro nádoby instalované na krytých místech postačí několikacentimetrová, pro mísy venkovní, do kterých může pršet, se doporučuje vrstva okolo dvaceti centimetrů. Použít lze drobný štěrk, oblázky nebo keramzit.

Rodná hrouda

Většina skalniček i sukulentních rostlin má raději půdu chudou na živiny. Její složení bývá nejčastěji štěrkovité či písčité, zaručující dobrou propustnost. Skalničky se liší v nárocích na půdní reakci, některé ji mají radši zásaditější, jiné dají přednost kyselé.

mísy7.jpg
Netřesk si nejvíce rozumí s kamenem

Plochu, kterou neosídlí půdokryvné druhy, zasypte tenkou vrstvou kamínků, drobného keramzitu nebo mulčovací kůry. K netřeskům nebo jiným kompaktním sukulentům můžete použít i barevné kamenné drtě.

Další péče

Nezapomínejte na zálivku, především u mís umístěných pod střechou nebo korunou stromů. Namísto zálivky můžete u suchomilných druhů používat rosení.

Kromě rozchodníků a lewisií rostlinám příliš neprospívá hnojení, jsou po něm totiž méně mrazuodolné. Pozor na plevel a napadané nečistoty, které by mohly začít zahnívat. Při příliš velkém úpalu mísy na terasách zastiňujte, aby nedošlo ke spálení listů či celkovému uschnutí rostliny.

mísy_lewisia.jpg
Lewisie vás potěší drobnými květy

Když přijde zima

Před příchodem mrazíků musíte rostliny zabezpečit. Buď můžete celé nádoby umístit do nevytápěného skleníku nebo alespoň umístit v části pod střechou, nejlépe na místě chráněném před ledovými fujavicemi.

Mísy lze obalit například jutou nebo obložit chvojím. Udělejte z něho i přikrývku pro samotné rostliny. Mísy ještě podložte polystyrenovou deskou. Ujistěte se, že odtokový otvor je volný, aby se v nádobě nedržela voda a mráz ji nemohl roztrhnout.

Doporučujeme

Články odjinud