vytisknout velikost písma Nářadí, které vám pomůže zpracovat palivové dřevo. Víme, jaké vybrat a za kolik

Kvůli zvyšujícím se cenám plynu a elektřiny lidé opětovně začínají topit dřevem. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale ne nadarmo se říká, že palivové dřevo zahřeje člověka dvakrát. Se správným nářadím ale bude práce jednodušší. Jaké vybrat? Podívejte se do naší galerie v úvodu článku.

Dřevo na topení lze koupit nasušené a naštípané, ale v takovém případě není úspora peněz tak vysoká. Nejvíc ušetříte, pokud se domluvíte s vlastníkem lesa a palivové dříví si zpracujete sami. Pokud nemáte zásoby dřeva na zimu dostatečné, pokácejte v lese soušky – tedy stromy, které z nějakého důvodu uschly ve vertikální poloze, v Česku jde z velké části o stromy uschlé po napadení kůrovcem.

Dřevo co nejrychleji zpracujte, pokud je zcela vyschlé, je řezání a štípání mnohem těžší. Nejprve velké kusy kmene nařezejte na menší, přesně tak dlouhé, aby se vešly do vašeho kotle, kamen či krbu. Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví lze použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou. Řezání ruční nebo řetězovou pilou usnadní stojan, lidově zvaný „koza“, který můžete koupit buď kovový, či dřevěný.

Topení dřevem a peletami vychází nejlevněji. Jak ušetřit samotěžbou

Topení dřevem a peletami vychází nejlevněji. Jak ušetřit samotěžbou

Nařezané kusy naštípejte

Nařezané kusy je poté třeba naštípat, protože naštípané kusy lépe vysychají a poté se i lépe skladují. Samozřejmě můžete použít klasickou sekeru a klíny, ale práci si opět usnadníte, pokud využijete moderní techniku. Například výkonné elektrohydraulické štípačky budou pracovat skoro samy. Prodávají se v několika velikostech a s různým štípacím tlakem. Jsou buď vertikální, nebo horizontální. S manuálními štípači dřeva je porcování polen jednodušší než s klasickou sekerou. Naštípané palivové dřevo nakonec dobře uskladněte, aby vaše práce nepřišla nazmar. Podívejte se do naší galerie v úvodu článku. 

Nakupte nářadí a ušetřete! Velký výběr najdete na našem Bazaru Blesk.

Jak ušetřit za topení? Vyvarujte se chyb, které nejčastěji děláme

Jak ušetřit za topení? Vyvarujte se chyb, které nejčastěji děláme

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje