Kvůli zvyšujícím se cenám plynu a elektřiny lidé opětovně začínají topit dřevem. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale ne nadarmo se říká, že palivové dřevo zahřeje člověka dvakrát. Se správným nářadím ale bude práce jednodušší. Jaké vybrat? Podívejte se do naší galerie v úvodu článku.
Dřevo na topení lze koupit nasušené a naštípané, ale v takovém případě není úspora peněz tak vysoká. Nejvíc ušetříte, pokud se domluvíte s vlastníkem lesa a palivové dříví si zpracujete sami. Pokud nemáte zásoby dřeva na zimu dostatečné, pokácejte v lese soušky – tedy stromy, které z nějakého důvodu uschly ve vertikální poloze, v Česku jde z velké části o stromy uschlé po napadení kůrovcem.
Dřevo co nejrychleji zpracujte, pokud je zcela vyschlé, je řezání a štípání mnohem těžší. Nejprve velké kusy kmene nařezejte na menší, přesně tak dlouhé, aby se vešly do vašeho kotle, kamen či krbu. Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví lze použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou. Řezání ruční nebo řetězovou pilou usnadní stojan, lidově zvaný „koza“, který můžete koupit buď kovový, či dřevěný.
Nařezané kusy naštípejte
Nařezané kusy je poté třeba naštípat, protože naštípané kusy lépe vysychají a poté se i lépe skladují. Samozřejmě můžete použít klasickou sekeru a klíny, ale práci si opět usnadníte, pokud využijete moderní techniku. Například výkonné elektrohydraulické štípačky budou pracovat skoro samy. Prodávají se v několika velikostech a s různým štípacím tlakem. Jsou buď vertikální, nebo horizontální. S manuálními štípači dřeva je porcování polen jednodušší než s klasickou sekerou. Naštípané palivové dřevo nakonec dobře uskladněte, aby vaše práce nepřišla nazmar. Podívejte se do naší galerie v úvodu článku.
Nakupte nářadí a ušetřete! Velký výběr najdete na našem Bazaru Blesk.