vytisknout velikost písma Nářadí, které vám pomůže zpracovat palivové dřevo. Víme, jaké vybrat a za kolik

Kvůli zvyšujícím se cenám plynu a elektřiny lidé opětovně začínají topit dřevem. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale ne nadarmo se říká, že palivové dřevo zahřeje člověka dvakrát. Se správným nářadím ale bude práce jednodušší. Jaké vybrat? Podívejte se do naší galerie v úvodu článku.

Dřevo na topení lze koupit nasušené a naštípané, ale v takovém případě není úspora peněz tak vysoká. Nejvíc ušetříte, pokud se domluvíte s vlastníkem lesa a palivové dříví si zpracujete sami. Pokud nemáte zásoby dřeva na zimu dostatečné, pokácejte v lese soušky – tedy stromy, které z nějakého důvodu uschly ve vertikální poloze, v Česku jde z velké části o stromy uschlé po napadení kůrovcem.

Dřevo co nejrychleji zpracujte, pokud je zcela vyschlé, je řezání a štípání mnohem těžší. Nejprve velké kusy kmene nařezejte na menší, přesně tak dlouhé, aby se vešly do vašeho kotle, kamen či krbu. Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví lze použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou. Řezání ruční nebo řetězovou pilou usnadní stojan, lidově zvaný „koza“, který můžete koupit buď kovový, či dřevěný.

Topení dřevem a peletami vychází nejlevněji. Jak ušetřit samotěžbou

Topení dřevem a peletami vychází nejlevněji. Jak ušetřit samotěžbou

Nařezané kusy naštípejte

Nařezané kusy je poté třeba naštípat, protože naštípané kusy lépe vysychají a poté se i lépe skladují. Samozřejmě můžete použít klasickou sekeru a klíny, ale práci si opět usnadníte, pokud využijete moderní techniku. Například výkonné elektrohydraulické štípačky budou pracovat skoro samy. Prodávají se v několika velikostech a s různým štípacím tlakem. Jsou buď vertikální, nebo horizontální. S manuálními štípači dřeva je porcování polen jednodušší než s klasickou sekerou. Naštípané palivové dřevo nakonec dobře uskladněte, aby vaše práce nepřišla nazmar. Podívejte se do naší galerie v úvodu článku. 

Nakupte nářadí a ušetřete! Velký výběr najdete na našem Bazaru Blesk.

Jak ušetřit za topení? Vyvarujte se chyb, které nejčastěji děláme

Jak ušetřit za topení? Vyvarujte se chyb, které nejčastěji děláme

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla