vytisknout velikost písma Namnožte si maliny a ostružiny, ať máte příští rok pořádnou úrodu

Kdo by nemiloval sladké maliny, to pravé letní ovoce, které se objeví těsně po začátku prázdnin. Nebo snad máte raději černé ostružiny, jež zrají v polovině léta?

Jedno má ale toto drobné, bobulovité ovoce společné – v obchodě jsou jeho plody drahé a v lese zase rostou malé. Nejlepší cestou, jak si na něm pochutnat, je vypěstovat si vlastní.

Abyste měli opravdu pořádnou úrodu, budete potřebovat hodně keříků. A protože sazenice v zahradnictví jsou drahé, ideální je koupit jich jen pár a rozmnožit je.

Bio zahrada: Jak pěstovat drobné ovoce bez chemie

Bio zahrada: Jak pěstovat drobné ovoce bez chemie

Množíme pomocí mladých výhonků

Maliníky a ostružiníky lze množit několika způsoby a každý z nich má ten pravý čas, kdy je nejlepší jej provádět. Množení pomocí odkopků lze ale provádět téměř během celého roku. Odkopky jsou mladé výhony, které se šíří pomocí kořenového systému z mateční rostliny. Ten, když jej šikovně odkopnete, můžete jednoduše přesadit a namnožit si jej.

Maliník či ostružiník se v přírodě šíří naprosto přirozeně sám a žádnou lidskou pomoc nepotřebuje. Má-li vhodné podmínky, je ho za chvíli plná louka. Jeho kořenový systém se šíří jen pár desítek centimetrů pod zemí a ze spících oček pak na povrch vyráží mladé výhony. Při rozmnožování rostliny je dobré této přirozené vlastnosti využít a přirozeně vzrostlé výhony přesadit tam, kde budou ideální podmínky pro růst plodů. Při vyndávání mladých odnoží buďte opatrní a snažte se výhon vysvobodit ze země s co nejdelšími kořeny.

O úrodě malin rozhoduje řez ve správný čas

O úrodě malin rozhoduje řez ve správný čas

Takto odebraný výhon můžete přesadit. Ještě předtím ale začistěte silnější poškozené kořeny, nejlépe šikmým řezem, který umožní lepší jímání vlhkosti a tvorbu kořenových vlásků. Připravenou sazenici uložte do předem vytvořených jam, které jsou asi 30–40 centimetrů hluboké a přibližně stejně tak i široké. Sazenici zasaďte zhruba o pět centimetrů hlouběji, než rostla. Zasazení výhonu příliš hluboko může způsobit, že mladá rostlina zaschne.

Do jámy tedy před sazenicí nasypte zeminu promíchanou s kompostem, poté vložte rostlinku a zahrňte zbytkem zeminy. Místo dostatečně prolijte vodou. Pokud chcete dostatečně podpořit tvorbu kořenového systému nové rostlinky, sestřihněte prut téměř při zemi. Za rok se tak můžete těšit na bohatou úrodu.

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Jestli rostlina netvoří výhonky, je čas na řízky

Dalším podzimním způsobem množení malin a ostružin je řízkování. Místo mladého výhonku zkrátka rostlině odkopnete kus kořene, ale ne blíž než půl metru od původní rostliny a nařežte je na kousky zhruba 20 centimetrů dlouhé. Řízky z kořenů už ale letos nesázejte, nemuseli by se ujmout. Uložte je do písku na chladném stanovišti a do země je zasaďte až na jaře. Aby ale přes zimu neuschly, je třeba písek pravidelně vlhčit.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci