vytisknout velikost písma Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Zahrada u novostavby bývá často bez jakéhokoliv porostu. Absence zeleně může být při realizaci zahrady výhodou. Aby však pozemek měl šmrnc, přidali architekti zajímavý prvek. Podívejte se, jak si zahradní architekti poradili se zahradou u novostavby v Osnici na Praze-západ.

Novostavby se staví často na zelené louce, a tak majitelé kromě zařízení celého domu čeká i realizace zahrady. Její založení může být velká výzva. Než se člověk dopracuje k perfektní zahradě, může to trvat i několik let. Spolupráce s odborníky může tuto dobu nejen výrazně zkrátit, ale zároveň majitele ušetří zklamání a předělávání, protože odborník ví, jak bude zahrada vypadat, až do plné výšky vyrostou všechny rostliny.

Zahradní architekt navíc pomůže i s technickými záležitostmi, které s vytvořením nové zahrady souvisejí. Například dokáže navrhnout efektivní hospodaření s vodou, dokáže sesadit rostliny se stejnými nároky nebo vytvoří zahradu, která nebude potřebovat neustálou péči.

Povedená rekonstrukce podkrovního bytu v Karlíně. Také byste tak chtěli bydlet? Inspirujte se

Povedená rekonstrukce podkrovního bytu v Karlíně. Také byste tak chtěli bydlet? Inspirujte se

Zahrada na míru

„Pozemek s novostavbou byl zdánlivě nepopsaný list. Při prvním setkání jsme od majitelů dostali jasné zadání, chtěli zahradu v minimalistickém pojetí. Ale každý člověk je nějak nastavený, a i když zkouší nové věci, často se vrátí ke stylu, v němž je mu dobře. A nejinak tomu bylo na na této zahradě. Z původně jednoduchých návrhů vzniklo místo, kde se majitelé cítí dobře,“ popisuje designérka zahrad Dominika Schneiderová.

Své návrhy zahrad kreslí ručně podle představ majitelů. Aby zahrada v Osnici byla podle jejich přání, chtělo to několik skic, výměn fotek, telefonátů a schůzek. Rostlin na návrhu tak postupně přibývalo.

7 tipů, jak zadržet vodu v zahradě a snížit její spotřebu až o 50 procent

7 tipů, jak zadržet vodu v zahradě a snížit její spotřebu až o 50 procent

Kopec dodal šmrnc

Zahrada ale designérům připadala plochá a tak trochu nezajímavá. Chtěli jí dodat šmrnc. „Vzhledem k jednoduchosti rodinného domu jsme si mohli dovolit zariskovat. Majitelka nám dala volnou ruku, a tak vznikl v zadní části zahrady kopec, který jsme osázeli muchovníky. Dostali jsme tak do zahrady dynamiku a pozměnili její charakter,“ vysvětluje zahradní návrhářka.

Na úpatí kopce vznikla polygonální plocha pro ohniště, které je řešeno netradičně ve velkém kovovém kotli. K sezení pak slouží masivní dřevěné kostky. Povrchový materiál plochy kolem ohniště tvoří přírodní mlat.

Jak udělat ohniště na zahradě nebo v přírodě: Tipy pro bezpečný táborák

Jak udělat ohniště na zahradě nebo v přírodě: Tipy pro bezpečný táborák

Při realizaci zahrady vyřešili návrháři terénní rozdíl na zahradě gabionovou zídkou, která částečně odděluje terasu od zahrady a může sloužit také jako lavice. „Monokulturní záhony s travinami pak doplnily gigantické česneky, které poutají pozornost nejen motýlů a včel, ale i všech kolemjdoucích,“ popsala Schneiderová.

Zahrada má výměru 1200 metrů čtverečních, hlavní její výplní jsou různé druhy trav. „Na cestu jsme použili velkoformátovou betonovou dlažbu. Cesta vede od příjezdové části až na zadní zahradu. Rostliny i dlažba jsou usazené v drobném štěrku, který umožňuje vsakování vody, ale zároveň brání růstu plevelů a zahrada je tak v podstatě bezúdržbová,“ uvedl realizátor zahrad Ondřej Ebenstreit.

TIP NA VIDEO: Znáte okrasné trávy do zahrady? Podívejte se na video a zjistěte, kolik druhů existuje!

Před a po: Inspirujte se proměnou bytu 2+1 v paneláku ve skandinávském stylu

Před a po: Inspirujte se proměnou bytu 2+1 v paneláku ve skandinávském stylu

Zahradu realizovali designéři Dominika Schneiderová z Ateliéru 83 a Ondřej Ebenstreit z ateliéru Ebi zahrady. Oba profesionálové navrhují a realizují zahrady podle přání zákazníků, zároveň se ale snaží poradit to nejvhodnější řešení pro každou zahradu. Rádi do zeleně zakomponují herní prvky, které mohou sloužit nejen dětem, ale i dospělým. Pracují převážně s přírodními materiály, snaží se do zahrad dostat život. Dominika Schneiderová své návrhy maluje ručně, pomocí akvarelových fixů realbrush. Zákazníkům tak zůstane originální zpracování návrhu.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika