S blížícím se jarem se na zahradách brzy dočkáme i ptačí drobotiny. Přispějte k tomu, aby ptáci zahnízdili v klidu a bezpečně. Odvděčí se vám za to ochranou vaší zahrádky před škodlivým hmyzem. Pro představu: například rodina sýkorek nasbírá za rok kolem 150 kilogramů hmyzu.
Na bidýlko zapomeňte, ptákům překáží
Ptačí budka musí svým obyvatelům zajistit potřebný prostor, ochránit je před útoky a stejně tak i před nepříznivým počasím
Ptáci, kteří zahnízdí u vás na zahradě, na ní posbírají množství hmyzích škůdců
Přirozených míst k hnízdění ubývá, pověste budky
Nejlepší dobou pro přidělání budek na stromy je podzim. Pokud jste to ale nestihli, udělejte to ještě teď, v předjaří – ale co nejdříve! V tuto dobu pověšené budky využívají hlavně ty druhy ptáků, kteří se k nám vrací z teplých krajů.
Ať už se rozhodnete obydlí pro opeřence vyrobit sami, nebo je někde koupíte, nezapomeňte, že musí splňovat řadu kritérií. Jejich přehled najdete spolu s dalšími radami v článku Ptačí budky: kde je získat, kam je umístit a jak o ně pečovat.
Osídlených hnízd se vůbec nedotýkejte
Ptáci si pro vyhnízdění a vyvedení mladých hledají bezpečné místo
Zajistěte ptákům ochranu
Dalším bodem „ptačího programu“ by měla být ochrana budek a později i hnízd před predátory. V čem spočívá? Pokud se nachází na stromech, po jejichž kmeni by mohla například kuna nebo kočka snadno vyšplhat, vytvořte po jeho obvodu pichlavý prstenec.
Budky by měly mít přírodní barvy, pestrost ptákům vadí
Stačí jej například omotat pevnějším drátem a na něj přidělat kolem dokola další dráty jako paprsky. Hnízda, která si ptáci vytvoří v keřích či živých plotech, chraňte z okolních stran trnitými větvemi zasunutými mezi větve keřů.
Foto: Profimedia