vytisknout velikost písma Načechraná čechrava

Výrazná květenství intenzivních barev připomínají ozdobné chocholy cirkusových koní. Přesto je čechrava elegantní rostlinou pro zahradu i domov.

Čechrava neboli tavolín (Astilbe) je trvalka, patřící mezi lomikamenovité. Má dvojčetně až trojčetně dělené, zpeřené listy. Kvete dlouhými latami květů, převážně v létě. Zkombinujeme-li více odrůd, lze docílit plynulého kvetení od poloviny června až do září. Jednotlivé druhy mají výšku od patnácti až do sto dvaceti centimetrů.

Tato trvalka pochází z Asie, odkud ji v osmnáctém století přivezli námořníci. Původní rostliny byly nízké, s drobnějším bílým květenstvím. Dnes pěstované odrůdy jsou vesměs hybridy.

Za dnešní atraktivní podobu i pojmenování Astilbe x arendsii vděčí německému pěstiteli Georgu Arendsovi. Tomu se podařilo vyšlechtit odrůdy, které dosahují až metrové výšky a honosí se květy v hustých latách, zbarvených od bílé přes růžovou až po hnědočervenou.

Klepněte pro větší obrázek
Čechrava se pěstuje snadno a ozdobí i stinné kouty zahrad

Druhou, výraznou skupinu čechrav tvoří Astilbe japonica, jejíž květenství mají pyramidovitý tvar a rozkvétají už v červnu.

Nejznámější druhy

Miniaturním druhem je Astilbe crispa, vysoká pouhých patnáct až dvacet centimetrů. K dostání je například varieta Arend "Perkeo" se zkadeřenými listy a tmavě růžovým květenstvím. Kvete v červenci.

Mezi nižší druhy s výškou mezi čtyřiceti a šedesáti centimetry se řadí nejranější odrůda "Deutschland" s bílými květy či tmavě růžová "Bremen", dále růžově kvetoucí "Cattleya" a "Europa" .

Klepněte pro větší obrázek
Astilbe japonica "Deutschland" patří mezi nižší druhy

K nejvyšším patří Astilbe thunbergii pocházející z Japonska. Dorůstá do výšky přes jeden metr.

Astilbe chinensis je jediný druh snášející sucho. Měří až třicet centimetrů, má poléhavé listy. Kvete fialovorůžově od června do září.

Aby čechrava prospívala

…na zahradě

Rozhodnete-li se umístit tuto rostlinu na vaši zahrádku, můžete tak učinit jak na podzim, tak i na jaře. Vysazovat ji můžete jednotlivě i ve skupinách.

Čechrava dobře poroste na polostinném či stinném místě pod vyššími keři a stromy, na okraji okrasného jezírka. Lze ji umístit i na slunečné stanoviště, musí však stále mít vlhkou půdu. Dejte ale pozor na přemokření.

Zemina nesmí být zásaditá, měla by být dostatečně humózní.

Při podzimní výsadbě je pro první zimu vhodná lehká pokrývka z listí.

Kořeny se po několika letech objevují nad povrchem, takže je nutné přihrnutí hlínou, aby nedošlo k jejich vysychání.

Při větším suchu v létě i v zimním období je nutná zálivka, v horkých dnech se doporučuje postřik vodou. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení.

…i v nádobě

Čechravu lze krátkodobě pěstovat jako hrnkovou nebo truhlíkovou rostlinu. Stejně jako ve volné půdě má ráda polostín nebo světlé stanoviště bez přímého slunce. Je chladnomilná, teploty v tomto případě nesmí klesnout pod deset stupňů.

Klepněte pro větší obrázek
Čechravě se daří také v květináči

Pěstování je obdobné - vlhká půda, častá zálivka, rosení a hnojení.

Po odkvětu se nádoba s rostlinou umístí na několik dní do chladné a dobře větrané místnosti, poté se rostlina vysadí do volné půdy na zastíněné místo.

Čechravy se dají i rychlit.

Množení

Množení čechrav se provádí na jaře nebo na podzim dělením starších rostlin. Připraveny jsou tehdy, když je jejich střed holý. Rostlina vyžaduje přesazení do nové půdy. Vyjme se, rozdělí ostrým nožem a vysadí na nové místo. Původní místo se osází jinými rostlinami.

Klepněte pro větší obrázek
Astilbe chinensis "Visions" si můžete stejně jako ostatní kultivary jednoduše rozmnožit

Náš tip

Čechravy se hodí i k řezu. Po uříznutí se musí dát okamžitě do vody.

Nejefektněji působí vyšší druhy s dlouhým stvolem umístěné ve vysoké váze.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty