Nač pamatovat při výsadbě mečíků

Patří k vašim oblíbeným rostlinám mečíky neboli gladioly? V tom případě jistě dobře víte, že právě v měsíci dubnu je zapotřebí vysadit jejich hlízy. Základní pravidlo pěstování těchto hlíznatých rostlin zní: Každý rok jim musíte najít jiné místečko. A jaká jsou ta další?

Mečík (Gladiolus) patří k nejoblíbenějším zahradním rostlinám. Květy těch nejrůznějších tvarů a barev z čeledi kosatcovitých (Iridaceae) jsou k vidění v Evropě, Malé Asii i Africe – právě z jejího jihu, z kapské oblasti, tato hlíznatá rostlina pochází.  

Jihoafrické mečíky se už v polovině osmnáctého století dovážely k nám do Evropy, kde probíhaly četné šlechtitelské pokusy, jež měly za následek vznik obrovského množství kříženců i odrůd. Tato tradice pokračuje i v současnosti, takže se nemusíte obávat, že byste mezi nimi nenašli svůj ideál.

meciky_2.jpg
Krása květů vás bude v létě těšit  

V obchodě vybírejte pečlivě!

Právě v těchto dnech je na trzích i v obchodech k dostání množství nejrůznějších hlíz. Pokud jste zatím mečíky nepěstovali nebo jen chcete přikoupit pár nových odrůd, pamatujte, že nákup je jedním z nejdůležitějších okamžiků.

Už při něm lze totiž ovlivnit budoucnost rostlin. Jak? Lehce se totiž může stát, že si domů přinesete nemocné hlízy. Stačí k tomu jen málo – necháte jejich výběr na prodavači. Ne každý z prodavačů sleduje stav hlíz a ne každý ho umí analyzovat – stačí si vzpomenout na balení, jež lze koupit v klasických potravinových supermarketech.

Nákup hlíz mečíků má být především důkladnou prohlídkou. Měli byste se podívat i pod jejich slupky. Najdete-li tam vpadlá nebo nezvykle zbarvená místa, nekupujte je. Nemocné hlízy by vám mohly zamořit zahradu. Vyberte si jen zdravé a silné hlízky.

meciky_1.jpg
Stav hlíz ovlivní další vývoj rostlin. Myslete na to při jejich nákupu 

Jestliže nové hlízy nekupujete a spoléháte se na stávající exempláře, jejich stav zkontrolujte stejně pečlivě. Hlízy mečíků, pěstovaných po několik let na tom samém místě, se snadno nakazí chorobami.

Moření jako prevence

Před vysazením hlízy namořte. Doporučuji to obzvlášť v tom případě, pokud jste na rostlinách v předchozím roce pozorovali příznaky chorob. Trh nabízí nejrůznější přípravky k moření za mokra. Přiložený návod dodržujte přesně.

meciky_3.jpg
Hlízy vysazujte do zkypřené zeminy na slunné místo 

Před mořením odstraňte ze stonkových hlíz všechny slupky. Oloupané hlízy dejte do obalu z řídké tkaniny a zavěste je do roztoku mořidla asi na půl hodiny až hodinu. Ihned po tomto procesu je zasaďte do země.

Dodržujte pravidla výsadby. Hlízy sázejte asi do deseticentimetrové hloubky, aby vzrostlé rostliny nepovalil vítr. Jakmile je vysadíte, zahrňte je zeminou a důkladně ji zavlažte. Nastelete-li na povrch půdy nad zasazenými hlízami vyzrálý chlévský hnůj nebo rašelinu, ušetříte si hodně práce s okopáváním i zálivkou. Vrstva takové mulčovací nastýlky může být vysoká až šest centimetrů.

Chcete květy jen do vázy? Přizpůsobte tomu pěstování

meciky_4.jpg
Květenství mečíků je nejvhodnější řezat hned ráno, když jsou rostliny svěží 

Pokud se rozhodnete, že mečíky, jež vypěstujete, budete mít pouze k řezu, zasaďte hlízy do speciálního záhonu, který bude určen jen pro řezané květiny. Květenství pak odřezávejte poté, co se vybarví tři čtyři spodní poupata a současně se začnou otevírat první dva květy.

Foto: Shutterstock, Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud