vytisknout velikost písma Nač nesmíte zapomenout, když plánujete zahradu

Zimní měsíce představují ideální dobu pro plánování podoby zahrady nebo jejích změn. Co byste si měli rozhodně dobře promyslet ještě před zahájením prací, vám poradí dnešní článek.

Bydlení v rodinném domě vyhledává stále větší počet lidí. K důvodům, proč chtějí vyměnit byt za dům, patří bezesporu představa zahrady jako místa pro relaxaci těla i duše. 

Rychlé tempo života však neumožňuje věnovat se zahradě každý den; zamysleme se tedy nad tím, jak si vytvořit takovou oázu, která nebude vyžadovat příliš námahy, ale přesto nám poskytne radost a potěšení. Zamysleme se, jak si vytvořit „zahradu současnosti“.  

Svídy jsou keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Svídy jsou keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrady

Struktura zahrady  

Ať už stojíte před úkolem vybudovat zahradu zcela od začátku či se chcete pustit do její rekonstrukce, začněte analýzou vlastních potřeb. Co od zahrady očekáváte? Je-li vaším přáním, aby sloužila především k odpočinku a kladla přitom co nejmenší nároky na údržbu, je třeba naplánovat její strukturu do nejmenších detailů.

Klepněte pro větší obrázek
Moderní zahrada je chápaná jako prostor navržený tak, aby člověku poskytoval maximum odpočinku za cenu co nejmenší vynaložené námahy  

Ještě předtím, než začnete s nadšením kupovat nejrůznější zeleň, si musíte rozvrhnout praktické stránky venkovního prostoru. Jaký materiál zvolíte k výstavbě schodů, zídek a k položení dlažby? Prodejci nabízejí různé druhy – kámen, valouny, pískovec, žulu, břidlici, opuku, dlažbu hladkou i strukturovanou.

Kaliny – krásky pod závojem aneb Okrasné keře na zahradu

Kaliny – krásky pod závojem aneb Okrasné keře na zahradu

A kudy cestu povedete? Nezapomínejte, že přijde i blátivé počasí, a chodníky tak budou představovat jediný možný přístup ke garáži, vratům, skladu nářadí či zahradního nábytku.  

V noci získává zahrada druhou tvář, dopřejte jí osvětlení 

Každá cesta má být dobře osvícená. Je lepší vyřešit elektrickou instalaci v počáteční fázi budování zahrady, abyste se vyhnuli nepříjemnému kopání v krásně udržovaném trávníku. Osvícení bude plnit nejen funkci praktickou, ale i dekorativní.

Klepněte pro větší obrázek
Nasvícená zahrada získává v noci nádech romantiky, v mnoha případech je ale vhodné osvětlení současně také praktickou záležitostí 

Pokud máte na zahradě stromy zajímavé vzrůstem či tvarem, vyplatí se nasvítit i je. Kromě toho budete elektřinu potřebovat i pro další využití, například pro filtrování vody v bazénu nebo závlahový systém, který vám ušetří čas.  

Hortenzie: pěstování v nádobách

Hortenzie: pěstování v nádobách

Terasa vám poslouží jako další pokoj 

 Současné trendy vycházejí z potřeby rozšířit funkční prostor domu. Ty tam jsou doby, kdy byla zahrada striktně oddělena od obydlí.

Terasa nabízí ideální možnost pro odpočinek na čerstvém vzduchu, stolování, setkávání s přáteli, večerní posezení. Je-li s domem navíc propojena skleněnou stěnou, přivádí do něj množství světla, a tím i pozitivní energii pro jeho obyvatele.

Klepněte pro větší obrázek
Stolování na terase chutná úplně jinak než doma 

A co teprve v zimě, když sedíte v teple u krbu a můžete pozorovat, jak sníh zahalil jednotlivé keře a stromy. Chcete-li, aby terasa s vaším obydlím ladila, užijte v obojím podobné materiály i barvy.

Vysazujeme stromky a keře na poslední chvíli

Vysazujeme stromky a keře na poslední chvíli

Vyzdobte ji přes léto pokojovými květinami, které se vám za tento „prázdninový pobyt“ odvděčí dlouhodobým kvetením. Rovněž nezapomeňte na pěstování bylinek, je dobré mít je po ruce – a z kuchyně na terasu se nemusíte přezouvat.  

Výběr rostlin si dobře promyslete 

Jakmile vyřešíte členění venkovního prostoru, můžete se pustit do výběru stromů, keřů a rostlin. Stejně důležité jako jejich rozmístění je i barevné ladění. Platí, že méně je někdy více; nesnažte se proto nakupit všechny možné barvy do malého prostoru.

Klepněte pro větší obrázek
Rostliny u vodních ploch mají odlišné nároky než rostliny suchomilné, myslete na to při jejich výběru 

Nejdříve se věnujte volbě stromů a keřů, které vytvoří základ vaší zahrady. Informujte se nejen na jejich výšku, ale především na šířku. Často se stává, že si domů přineseme malý keřík, jenž za pár let utlačuje okolní exempláře. Samozřejmostí je přihlížet ke klimatickým podmínkám, v nichž se zahrada nachází.

Vybíráme stínomilné keře: rostliny pro místa, kam sluníčko nemůže

Vybíráme stínomilné keře: rostliny pro místa, kam sluníčko nemůže

Rozlišujte místa slunná, stinná i polostinná, vlhká a suchá; v každém se bude dařit jiným rostlinám. Snažte se, aby zahrada byla rozmanitá. Nemělo by v ní chybět střídání nízkých a vysokých prvků, protože tím získá prostorovou hloubku. Při výběru květin je vhodné upřednostnit trvalky a trávy oproti náročnějším letničkám, které musíte vysévat rok co rok.  

Kouzlo doplňků  

Pověstnou třešničkou na dortu se ve vaší zahradě stanou doplňky. Zakomponujte do ní přírodní prvky jako kámen, dřevo a vodu. Zahradní jezírko či malý vodotrysk přinesou pocit osvěžení, valouny a oblázky poskytnou klid.

Klepněte pro větší obrázek
Sochu vybírejte uvážlivě, musí mít kolem sebe dostatek volného prostoru a musí zapadat do celkového stylu zahrady

Kámen je možné použít i v opracované podobě – socha dodá zahradnímu prostoru na impozantnosti. Důležité je umístit ji do okolního prostředí tak, aby nepůsobila rušivě.

Magnolie: jakou péči potřebují stromy a keře s překrásnými květy

Magnolie: jakou péči potřebují stromy a keře s překrásnými květy

Dřevo využijte ke stavbě pergoly, altánku či obyčejné lavičky. Odpočinkových zákoutí není nikdy dost a necháte-li je porůst popínavými rostlinami, budete si připadat jako v pohádce. Dřevo poslouží také k výrobě treláží, s nimiž jednoduše rozčleníte prostor. I je nechte obrůst popínavkami.  

Klepněte pro větší obrázek
Pergolu nechte porůst vhodnými druhy rostlin, aby vám v létě poskytla stinný, leč vzdušný úkryt před sluníčkem 

Ať už se rozhodnete, že si zahradu vytvoříte pouze podle svých představ či si raději necháte poradit od odborníků, mějte na paměti, že nejdůležitější při rozhodování o tom, jak bude vypadat, jsou vaše pocity. Budete to právě vy, komu bude poskytovat hledaný klid, odpočinek a potěchu.

 Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, …

Nové trendy vládnou nejen módě, ale i interiérovému designu. Přední světoví výrobci nábytku každoročně vyhlašují styly, prvky a barvy, které budou aktuálně módní. Zajímá vás, jaké to jsou pro ten letošní rok? Podívejte se do naší fotogalerie a inspirujte se!

16.  1.  2018 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami.

6.  12.  2017 |
Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na zahradě uložit zahradní náčiní

Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na …

Každý z nás jistě někdy řešil otázku "kam s ním". Připravili jsme pro vás několik tipů, kam uklidit sekačku, kolečko, hrábě, tyčky k rajčatům nebo skládací pařeniště.

11.  1.  2018 |
Nač nesmíte zapomenout, když plánujete zahradu

Nač nesmíte zapomenout, když plánujete zahrad…

Zimní měsíce představují ideální dobu pro plánování podoby zahrady nebo jejích změn. Co byste si měli rozhodně dobře promyslet ještě před zahájením prací, vám poradí dnešní článek.

13.  1.  2018 |
Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď je ten pravý čas.

18.  1.  2018 |