vytisknout velikost písma Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Duben je měsícem, kdy čmeláčí matky hledají místo, kde vychovají novou generaci čmeláků. Postavte jim čmelín přímo na zahradě.

Čmeláci patří k užitečnému hmyzu, protože stejně jako včely opylují květy. Jsou stejně pilní jako včely, ale jsou schopní létat i za chladného počasí a deště, takže opylují i ve dnech, kdy včely musí zůstat v úlu. Čmeláci jsou neútoční a díky dlouhému sosáčku dosáhnou i do květů s dlouhými kalichy, kam jiní opylovači nedosáhnou. Rozhodně se vyplatí mít je na zahradě.

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?


Čmeláčí příbytky vznikají v opuštěných dírách po hlodavcích v zemi, ve škvírách skla a budov, nebo dokonce využívají opuštěná hnízda po ptácích i veverkách, záleží na druhu čmeláka, který si komůrku staví. Necitlivou úpravou krajiny však dochází k přirozenému úbytku míst, kde čmeláci mohou mít domov. Abyste čmelákům pomohli vyřešit problém s bydlením, můžete na zahradě postavit čmelín. Základní model zvládne každý šikovný kutil.

Stačí jednoduchá bedýnka

Čmelák není příliš náročný nájemník, stačí mu bedýnka střední velikosti. Doporučované vnitřní rozměry jsou 25x30x30 centimetrů. Aby čmeláčí královna přes zimu nezmrzla, je lepší, když na stavbu použijete alespoň dva centimetry silná prkna a čmelín obložíte například polystyrenem nebo jiným izolačním materiálem. Na střechu použijte materiál, který zabrání provlhnutí budky.

Budka by měla mít větrací otvor, který lze v případě potřeby uzavřít, a vchod, před kterým by měla být vzletová a přistávací ploška, takzvané česno. Ve vchodu by měla být i dvířka, která ochrání čmeláky před škůdci.

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Aby se královna cítila bezpečně a ve čmelíně se jí skutečně líbilo, je třeba vevnitř udělat chodbičku, která bude připomínat myší díru. Poslouží flexi kulaté potrubí zvané též husí krk. To se vede podél stěn bedýnky tak, aby chodbička tvořila pravý úhel a končila zhruba 4 centimetry od zadní stěny.

Teď už jen stačí chodbičku vystlat, nejlépe přírodním materiálem. Můžete použít bavlnu, krejčovskou vatu, koudel, ale postačí i suché listí, suchá tráva i obyčejný suchý mech, který najdete v lese či na zahradě. Vyhněte se umělým materiálům, do nichž by se hmyz mohl zamotat a zemřít. Výplň by měla sahat do tří čtvrtin budky nebo ještě o kousek víc. Víc čmeláci nepotřebují, vše ostatní si zařídí sami.

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Lákáme čmeláky

Hotový čmelín můžete postavit na vhodné místo a čekat, až jej čmeláčí matka sama objeví. Můžete ji i nalákat. Od vchodu do čmelína vyveďte trubku k zemi a kolem ní dejte pachové lákadlo. Budka by neměla být na přímém slunci a dešti, ideální je sluníčko brzy po ránu, čmeláci totiž lépe snášejí chlad než velké horko. Čmelákům nesvědčí mravenci, takže by se do čmelínu neměli dostat. Je proto třeba umístit budku na podstavec a ten natřít lepem, který mravenci nepřekonají.

Když už jste si ale dali tu práci, můžete samičku do domečku nasadit sami. Musíte však odchytit kousek, který právě hledá komůrku. Poznáte ji tak, že poletuje nízko nad zemí a u stěn a hledá škvíry, které prozkoumává. Vleze do nich a zase vyleze a pátrá, kde se jí bude líbit. Obletuje i hromady organického materiálu. To se děje na konci března a v dubnu. Čmelák, který poletuje z květu na květ, sbírá pyl, ten už hnízdo nepotřebuje.

Opylovači: od včely až po kolibříka

Opylovači: od včely až po kolibříka


Čmeláka opatrně odchytnete do síťky. Můžete mít speciálně vyrobenou k tomuto účelu, ale postačí i síťka na motýli. Nebo ji vyrobte z tyče, kusu drátu a staré záclony. Odchycenou samičku vpusťte vletovým otvorem do čmelínu. Jakmile tam vleze, utěsněte vchod a nechte jej asi hodinu zavřený. Pak jej zase otevřete a pozorujte, jak se samička chová. Během 5–30 minut zase vyletí ven.

V případě, že odletí přímo pryč, usazení se nezdařilo, váš čmelín se jí nezdál dost dobrý. Možná ale chvilku posedí na česně a poté se bude ve stále zvětšujících se kruzích vzdalovat pryč. V tom případě se jí domek zalíbil a ona se snaží zapamatovat si jeho pozici. Pak by se měla během několika minut až dnů vrátit. Nenasazujte v té době do čmelínu jinou matku! Na česno položte stéblo trávy, které vám dá vědět, když se královna vrátí.

Verbeny pro balkonové truhlíky: Pěstování, přezimování, množení

Verbeny pro balkonové truhlíky: Pěstování, přezimování, množení

Jak se o čmelín postarat

Když jsou čmeláci uvnitř, žádnou péči nepotřebují. Pokud však hnízdo na zimu opustí, je třeba vyházet starou podestýlku, čmelín důkladně vyčistit a na jaro přichystat podestýlku novou.

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít…

Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.

27.  3.  2021 |
Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velikonočních dekorací. Inspirujte se

Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velik…

Baví vás barvit vajíčka, toužíte po velikonočním věnci na dveře, krásném rozkvetlém zátiší nebo jen hledáte program na odpoledne s dětmi – máme pro vás nespočet nejrůznějších dekorací a výrobků, které si na Velikonoce 2021 můžete vyrobit. Mrkněte do galerie v úvodu článku, níže v článku pak si projděte další desítky jednoduchých i sofistikovaných nápadů. Určitě vám udělají radost.

27.  3.  2021 |