vytisknout velikost písma Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Duben je měsícem, kdy čmeláčí matky hledají místo, kde vychovají novou generaci čmeláků. Postavte jim čmelín přímo na zahradě.

Čmeláci patří k užitečnému hmyzu, protože stejně jako včely opylují květy. Jsou stejně pilní jako včely, ale jsou schopní létat i za chladného počasí a deště, takže opylují i ve dnech, kdy včely musí zůstat v úlu. Čmeláci jsou neútoční a díky dlouhému sosáčku dosáhnou i do květů s dlouhými kalichy, kam jiní opylovači nedosáhnou. Rozhodně se vyplatí mít je na zahradě.

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?


Čmeláčí příbytky vznikají v opuštěných dírách po hlodavcích v zemi, ve škvírách skla a budov, nebo dokonce využívají opuštěná hnízda po ptácích i veverkách, záleží na druhu čmeláka, který si komůrku staví. Necitlivou úpravou krajiny však dochází k přirozenému úbytku míst, kde čmeláci mohou mít domov. Abyste čmelákům pomohli vyřešit problém s bydlením, můžete na zahradě postavit čmelín. Základní model zvládne každý šikovný kutil.

Stačí jednoduchá bedýnka

Čmelák není příliš náročný nájemník, stačí mu bedýnka střední velikosti. Doporučované vnitřní rozměry jsou 25x30x30 centimetrů. Aby čmeláčí královna přes zimu nezmrzla, je lepší, když na stavbu použijete alespoň dva centimetry silná prkna a čmelín obložíte například polystyrenem nebo jiným izolačním materiálem. Na střechu použijte materiál, který zabrání provlhnutí budky.

Budka by měla mít větrací otvor, který lze v případě potřeby uzavřít, a vchod, před kterým by měla být vzletová a přistávací ploška, takzvané česno. Ve vchodu by měla být i dvířka, která ochrání čmeláky před škůdci.

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Jak na mravence v domě i na zahradě: Vsaďte na osvědčené babské rady

Aby se královna cítila bezpečně a ve čmelíně se jí skutečně líbilo, je třeba vevnitř udělat chodbičku, která bude připomínat myší díru. Poslouží flexi kulaté potrubí zvané též husí krk. To se vede podél stěn bedýnky tak, aby chodbička tvořila pravý úhel a končila zhruba 4 centimetry od zadní stěny.

Teď už jen stačí chodbičku vystlat, nejlépe přírodním materiálem. Můžete použít bavlnu, krejčovskou vatu, koudel, ale postačí i suché listí, suchá tráva i obyčejný suchý mech, který najdete v lese či na zahradě. Vyhněte se umělým materiálům, do nichž by se hmyz mohl zamotat a zemřít. Výplň by měla sahat do tří čtvrtin budky nebo ještě o kousek víc. Víc čmeláci nepotřebují, vše ostatní si zařídí sami.

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Půvabné ptačí pítko do zahrady i na balkon vytvoříte snadno a levně

Lákáme čmeláky

Hotový čmelín můžete postavit na vhodné místo a čekat, až jej čmeláčí matka sama objeví. Můžete ji i nalákat. Od vchodu do čmelína vyveďte trubku k zemi a kolem ní dejte pachové lákadlo. Budka by neměla být na přímém slunci a dešti, ideální je sluníčko brzy po ránu, čmeláci totiž lépe snášejí chlad než velké horko. Čmelákům nesvědčí mravenci, takže by se do čmelínu neměli dostat. Je proto třeba umístit budku na podstavec a ten natřít lepem, který mravenci nepřekonají.

Když už jste si ale dali tu práci, můžete samičku do domečku nasadit sami. Musíte však odchytit kousek, který právě hledá komůrku. Poznáte ji tak, že poletuje nízko nad zemí a u stěn a hledá škvíry, které prozkoumává. Vleze do nich a zase vyleze a pátrá, kde se jí bude líbit. Obletuje i hromady organického materiálu. To se děje na konci března a v dubnu. Čmelák, který poletuje z květu na květ, sbírá pyl, ten už hnízdo nepotřebuje.

Opylovači: od včely až po kolibříka

Opylovači: od včely až po kolibříka


Čmeláka opatrně odchytnete do síťky. Můžete mít speciálně vyrobenou k tomuto účelu, ale postačí i síťka na motýli. Nebo ji vyrobte z tyče, kusu drátu a staré záclony. Odchycenou samičku vpusťte vletovým otvorem do čmelínu. Jakmile tam vleze, utěsněte vchod a nechte jej asi hodinu zavřený. Pak jej zase otevřete a pozorujte, jak se samička chová. Během 5–30 minut zase vyletí ven.

V případě, že odletí přímo pryč, usazení se nezdařilo, váš čmelín se jí nezdál dost dobrý. Možná ale chvilku posedí na česně a poté se bude ve stále zvětšujících se kruzích vzdalovat pryč. V tom případě se jí domek zalíbil a ona se snaží zapamatovat si jeho pozici. Pak by se měla během několika minut až dnů vrátit. Nenasazujte v té době do čmelínu jinou matku! Na česno položte stéblo trávy, které vám dá vědět, když se královna vrátí.

Verbeny pro balkonové truhlíky: Pěstování, přezimování, množení

Verbeny pro balkonové truhlíky: Pěstování, přezimování, množení

Jak se o čmelín postarat

Když jsou čmeláci uvnitř, žádnou péči nepotřebují. Pokud však hnízdo na zimu opustí, je třeba vyházet starou podestýlku, čmelín důkladně vyčistit a na jaro přichystat podestýlku novou.

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Vertikální záhony z palet: Hodí se na balkón, terasu i ven

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zku…

Receptů na švestková povidla je mnoho a možná máte ten nejlepší od babičky. Ale pokud ne, máme pro vás jeden, který určitě stojí za vyzkoušení.

6.  9.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |
Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak …

Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.

13.  9.  2020 |
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

16.  9.  2020 | | 2 N/A