vytisknout velikost písma Mulčovače aneb Sečení přerostlé trávy bude hračkou

Nemáte-li možnost sekat trávu vícekrát než dvakrát ročně, popřemýšlejte o koupi mulčovače. Tento mohutný stroj se výborně hodí k sečení nepravidelně udržovaných a přerostlých travních porostů.

Mulčovače, přesněji mulčovací sekačky, jsou konstruovány do těžkých podmínek, a kola mají ve většině případů vybavena volnoběžnými náboji, které usnadňují otáčení stroje na místě.

Lze říci, že mulčování se stalo velice významným trendem bezodpadové údržby travnatých ploch. Tomuto trendu se v současné době přizpůsobuje naprostá většina výrobců zahradní techniky. 

Šestero dobrých rad pro koupi kvalitního stroje:  

  • Nakupujte u odborníků, kteří vám rádi a ochotně pomohou při výběru.
  • Vyberte si ze strojů renomovaných výrobců – naši výrobci nabízejí velice kvalitní mulčovače za příznivou pořizovací cen.
  • Na mulčování musí být stroj vybaven motorem o minimálním výkonu pěti koňských sil.
  • Kola musí být vybavena volnoběžkami či jiným zařízením pro usnadnění otočení na místě a je také vhodné, aby pneumatiky byly vybaveny foukanými dušemi (pro zlepšení záběru kol).
  • Je třeba, aby bylo sekací ústrojí zakrytováno tak, že při vymrštění pevného předmětu nedojde ke zranění obsluhující osoby.
  • Výhodou navíc je možnost nastavení výšky sečení. 

Co je mulčovač?  

Jak již bylo napsáno, mulčovač je mohutná sekačka. Trávu seče rotující nůž jako u rotační sekačky se sběracím košem, ale rozdíl je v tom, že pro mulčování je speciálně upraven, aby dokázal i tu nejvyšší trávu rozsekat na co nejmenší kousky.

Rozsekávání je dále zajištěno celistvým zakrytováním nože, což znamená, že každé stéblo porostu je rozseknuto naněkolikrát – tím se dosáhne pravého mulčovacího efektu. Kryt sekacího nože neslouží jen jako ,,násobič rozsekávání“, ale také jako ochranný prvek. Nastavení výšky sečení se provádí různě, například přizvednutím kluznice tělesa mulčovače nebo vodicího kolečka.

Mulčovač je vybaven pojezdem a ve většině případů i koly se šípovým vzorkem. Pohon ústrojí je zajištěn řemenem nebo šnekovou převodovkou s předním aktivním vývodem. Pohon mulčovače zajišťuje ležatý jednoválcový spalovací motor s vertikální klikovou hřídelí.  

Klepněte pro větší obrázek
VARI Hurricane F 700 s motorem Honda GXV 340(OHV) s pětirychlostním pojezdem a zpátečkou; při záběru osmašedesát centimetrů můžete stroj využít i v extrémních podmínkách a sekat mokrou trávu; foto: VARI 

Jak správně mulčovat?  

Pokud jste majiteli pravidelně udržovaného trávníku a po sečení trávu sbíráte do koše nebo ji vyhrabete, je vhodné mulčovat nanejvýše třikrát do roka. Jinak se totiž může stát, že sekané strniště začne vyhnívat, půda zvlhne (posekaný ležící porost udržuje vlhkost) a sníží se její přirozené pH (dojde k zakyselení a nadměrné tvorbě mechu v trávníku).

Mulčování ,,naostro“, tedy dvakrát či třikrát do roka bez vyhrabávání, se vyplatí ve škarpách u cest, na zalesněných pozemcích – při sekání mezi stromy – a na neudržovaných zahradách a loukách, kde není možno sekat častěji.

Na pěstěných trávnících používejte mulčovač maximálně třikrát za sezonu nebo si pořiďte zahradní sekačku se sběracím košem, jež mulčování umožňuje (ponechá rozsekanou trávu na ploše). Mulčovací klín si lze dokoupit, případně je součástí základní výbavy.

Pravá výhoda konstrukce mulčovačů spočívá v možnosti sečení přerostlé trávy a náletů, aniž by se přitom žací ústrojí ucpávalo rostlinnými zbytky. Pro sečení velmi vzrostlé trávy je dobré, aby nebyla mokrá. Mokrý porost u slabších provedení znamená ztíženou průchodnost terénem a také riziko poškození řemenových převodů. U silnějších modifikací si sekat vlhkou trávu můžete dovolit, jen je třeba pojíždět se sníženou rychlostí a případně častěji žací ústrojí čistit od rostlinných zbytků.  

Klepněte pro větší obrázek
Na obrázku vidíte, jak správně postupovat při mulčování na dvě etapy. První fáze je „navysoko“ a druhá „nakrátko“. U vlhkého porostu je dobré sekat druhou etapu až po několika dnech, to proto, aby posečená hmota proschla; zdroj: VARI  

Nejprve posuďte výšku a hustotu porostu. Pokud sekáte trávu velmi vysokého vzrůstu, je nutno sekat nadvakrát. Nejprve s vyšším nastavením žacího ústrojí a vyšší rychlostí pojezdu, poté nastavte mulčování na nejnižší možnou polohu a sekání opakujte ještě jednou, třeba i po několika dnech.  

Tím posečete trávník kvalitně a příště už můžete sekat jen jednou. Několikadenní interval mezi sekáním „navysoko“ a „nakrátko“ je dobré použít právě u porostu vlhkého. Posečený mulč zaschne a sečení bude pro stroj méně namáhavé. Nezapomeňte, že častějším sečením se likvidují obtížné plevele, což jako zahrádkáři zajisté uvítáte.  

Klepněte pro větší obrázek
Přerostlá tráva? Mulčovače si s ní poradí; foto: VARI  

Stavebnicové mulčovače: hit pro náročnější zákazníky  

Kromě jednoúčelových mulčovačů máte možnost pořídit si stavebnicový stroj, to znamená, že ho pak můžete používat nejen jako mulčovač, ale i jako bubnovou sekačku, sněhovou frézu a podobně.

Nabídka zařízení je opravdu široká a vybere si každý. Typy stavebnicových strojů jsou dva: s vestavěným motorem nebo s motorovou jednotkou, která disponuje odstředivou spojkou, mohutnými řidítky a možností přesazení na jiné stroje a zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Výhodou některých strojů je, že místo mulčovače lze namontovat bubnovou sekačku nebo jiné příslušenství; foto: DAKR  

Motorových jednotek s odstředivou spojkou nabízí trh dost, je ale zvykem, že výrobci si vybírají motory s výkonem alespoň pěti koní. Většinou se jedná o osvědčené jednoválcové motory, jež svým technickým zařazením patří k naprosté špičce.

Při koupi stavebnice si můžete zvolit, jaký motor by vašim potřebám vyhovoval nejvíce, ale skutečně zajímavé je, že lze volit spojku o průměrech osmdesát nebo sto dvacet milimetrů.  

Většina těchto motorů se před zavedením do výrobního programu podrobuje řadě náročných zkoušek a testů, v nichž se projeví všechny pozitivní i negativní vlastnosti. Stroj je potom upraven pro dvoudobé nebo čtyřdobé motory, dvoudobé používají vyšší provozní otáčky. Při nákupu vždy objednávejte příslušenství pro motor, který budete kupovat nebo který již vlastníte.  

Dobré rady pro správný výběr a práci s mulčovačem  

Pro nákup mulčovače se orientujte dle ,,šestera dobrých rad“. Jedině tak si vyberete přesně podle svých požadavků a budete spokojeni s výkony svého pomocníka. Pokud patříte k náročnějším uživatelům, vyberte si stavebnicový stroj (systémy VARI, DAKR nebo ROBUS). S takovým strojem můžete pracovat celý rok díky obměně zařízení za jiné.

Do sečení velmi vysoké trávy či zanedbaného náletu se pusťte, když je porost suchý, a po posečení jej odkliďte a zkompostujte. Nízkou trávu můžete naopak sekat vlhkou a porost nechte ležet na strništi. 

Vysoký porost sekejte nadvakrát a mezi jednotlivými etapami sečení nechte několikadenní přestávku, to proto, aby posečená hmota proschnula a hrabání či další etapa mulčování nebyly tak náročné. Velmi nízká tráva (porost vysoký do patnácti centimetrů) zetlí velmi rychle. Pro sečení nadvakrát pracujte podle výše uvedeného schématu, tím posečete trávník velmi kvalitně.  

Klepněte pro větší obrázek
Stavebnicový mulčovač využijete v létě na trávu, v zimě na sníh; foto: DAKR  

Pro lepší orientaci v cenách popsaných výrobků máte k dispozici tabulku s několika pro příklad vybranými typy mulčovačů. 

Typ mulčovačeZáběr sečeníTyp motorucena s DPH
DAKR spol. s. r. o. Hranice 
Panter FD268 cmBriggs INTEC Pro 65 OHV33 400 Kč
Poznámka: provedení s neodnímatelným motorem, který má tlakové mazání a olejový filtr
Panter podvozek FD268 cmHONDA GCV 160 OHC49 100 Kč
Panter podvozek FD2 Briggs INTEC pro 65 OHV51 840 Kč
Panter podvozek FD2 Tecumseh ENDURO 70 XL OHV49 120 Kč
Poznámka: toto provedení mulčovače je určeno pro čtyřtaktní motory s odsředivou spojkou - verze pro motory JIKOV bude dostupná později; cena zahrnuje vždy motor s řidítky a odstředivou spojkou + podvozek se sekacím a mulčovacím adaptérem
MOTOR JIKOV Strojírenská a. s. Vodňany 
Bravo MHR 55055 cmBriggs INTEC EDGE 60 OHV22 900 Kč
Poznámka: jednorychlostní pojezd, výkon 6 HP
BDR 550 STRONG55 cmJIKOV 1453 ISKRA nebo dle výběru38 900 Kč
Poznámka: stavebnice ROBUS, motor s kontaktním zapalováním o výkonu 5 HP
BDR 700 V STRONG55 cmJIKOV 1453 ISKRA nebo dle výběru43 900 Kč
BDR 700 V STRONG HONDA GCV 160 OHC44 900 Kč
Poznámka: stavebnicový systém ROBUS lze kombinovat se všemi motory majícími odstředivou spojku 80 či 120 mm; uvedená cena zahrnuje motor se spojkou, řidítky, sekacím podvozkem BDR 550/700 a s mulčovacím adaptérem, který se montuje místo žacích rotorů
VARI a. s. Libice nad Cidlinou 
DSK 316 PSA/Tajfun 5252 cmHONDA GCV 160 OHC43 900 Kč
Poznámka: komplet stavebnice s odstředivou spojkou a převodovkou s pojezdem vpřed
DSK 316 PSZ/Tajfun 5252 cmHONDA GCV 160 OHC52 000 Kč
Poznámka: komplet stavebnice s odstředivou spojkou a pojezdy vpřed i vzad 
DSK 316 PSZ/Tajfun 5252 cmHONDA GCV 190 OHC57 500 Kč
Poznámka: profi provedení stavebnice s pojezdy vpřed i vzad
Hurricane F 53053 cmHONDA GCV 160 OHC30 500 Kč
Poznámka: nastavení výšky sečení, výkon motoru 5,5 HP
Hurricane F 60057 cmHONDA GCV 190 OHC49 900 Kč
Poznámka: lité řemenice, možnost zapojení sulky-vozíku, výkon 6,5 HP
Hurricane F 70068 cmHONDA GXV 340 OHV84 900 Kč
Poznámka: výkon 11 HP, svahová dostupnost až 30 °, možnost připojit i radlici na sníh a sulku; převodovka Peerless s pěti rychlostmi a zpátečkou
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Fu…

Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.

29.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
Bylinky