vytisknout velikost písma Mrkev na sebe bere různé podoby: co s tím?

Mrkev na sebe bere různé podoby: co s tím?

Možná jste už někdy slyšeli o soutěži s vtipným názvem Příroda čaruje – zahrádkář zírá.

Je každoroční součástí zahradnického veletrhu Zahrada Čech, který se koná v měsíci září v Litoměřicích. Jedna z jeho kategorií se zaměřuje na podivnosti vyrostlé na našich zahradách, přičemž vítězí ten soutěžící, kterému se urodí největší zvláštnost.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud vám na zahradě vyroste něco podobného, pošlete svůj výpěstek do soutěže; foto: Profimedia

Nejčastěji se jedná o netypické plody, hlízy nebo jiné orgány rostlin, které vyrostly jinak, než je obvyklé, svým tvarem něco připomínají, případně do něčeho zarostly či něčím prorostly. Možná že podobné překvapení jste při sklizni úrody zažili i vy.

Pokud ano, budete vědět, jak se asi cítilo několik britských zahrádkářů, kteří se (nezávisle na sobě) rozhodli zjistit, jak jim vyrostla mrkev. Jedna vypadala jako lidské tělo: měla ruce, nohy, a dokonce i zelené vlasy.

Klepněte pro větší obrázek
Ona a on; foto: Profimedia

Další dvě tvořily pár, u něhož rozhodně nehrozí, že si muže spletete se ženou, a třetí připomínala ruku i s pěti prsty.

Jak zabránit deformacím mrkve

Pěstitel se při pohledu na takovéto exempláře pobaví, ale pokud by podobně měla vypadat celá úroda, asi by příliš nadšený nebyl. Zamysleme se proto, čím je taková odlišnost způsobena, a zda je možné nějak jí předcházet.

Problémy týkající se deformací kořenů mrkve se docela často objevují v případech, kdy je pěstována na těžších půdách. Špička kořene se dostane do místa, kde je nepropustné podloží, nebo do vrstvy půdy s nedostatkem kyslíku.

Klepněte pro větší obrázek
Sníst ruku, a nebýt kanibal? Jak vidíte, občas je to možné; foto: Profimedia

Důsledkem je různé větvení kořenu, které označujeme jako deformaci. Co může zahrádkář dělat, pokud půdní podmínky na jeho zahradě nejsou ideální? Řešením je pěstování mrkve na hrůbcích – podobně, jako je tomu u brambor.

Postup je téměř stejný, jen hrůbky pro mrkve musí být širší než pro brambory (uvádí se padesát až šedesát centimetrů) a musí mít rovnou horní část. Počkejte dva až tři týdny, než zemina slehne, a poté do hrůbku vysejte dvojřádek či trojřádek semen.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci