5
Fotogalerie

Mrkev a petržel: nepromeškejte výsadbu této tradiční zeleniny

Chcete se příští rok brzy dočkat úrody? Nezapomeňte na podzimní výsev petržele a mrkve! Česká kuchyně se bez nich neobejde a při teplém podzimu si petrželovou natí možná ozdobíte pokrmy ještě letos.

Nerozlučná dvojka

Mrkev a petržel patří v české kuchyni k nejběžněji používané zelenině. Bez této dvojice si nelze představit svíčkovou, jejich chuť by chyběla i v mnoha polévkách.

Zatímco mrkev potřebuje k pěstování alespoň malý záhonek, naťovou petržel, která je nepostradatelným dochucovadlem a ozdobou mnoha pokrmů, si jednoduše vypěstujete i doma za oknem.

mrkev2.jpg

Kromě použití v kuchyni mají mrkev a petržel mnoho společného také ve způsobu pěstování. Obě zeleniny špatně snášejí přesazování, proto se vysévají přímo na záhon. Mají časově náročnější klíčivost semen, takže podzimním výsevem získají náskok a pro sklizeň budou dorostlé už na konci jara.

Druhým dobrým důvodem pro podzimní výsev je dlouho promáčená půda, která zůstává po zimě (zvláště po bohaté sněhové nadílce), takže semena by v ní hnila. A do třetice: petržel z podzimního výsevu vybíhá později do květu.

Petrželová nať bývá náchylná k padlí, existují však odrůdy, jež jsou proti této chorobě imunní. Vsaďte při výběru semen raději na ně. U petržele také záleží, zda máte zájem více o její podzemní, nebo nadzemní část.

petržel2.jpg

Klíč k mrkvové úrodě

Mrkev má mnoho odrůd od raných po pozdní, které se liší tvarově a dokonce barevně. Všechny vyžadují lehkou až střední, humózní a dobře zpracovanou půdu. Nesnáší čerstvě prohnojenou půdu, proto semena vysévejte nejlépe na záhon, na němž jste předtím pěstovali jinou zeleninu, nebo nechte prohnojenou půdu dostatečně odležet.

Záhon musí být prokypřen do takové hloubky, aby zeminou mohly kořeny mrkve bez problémů pronikat, jinak bude vytvářet namísto jednoho silného několik slabších, mnohdy ještě pokroucených kořenů. Tyto potřeby mrkvi dobře zajistí vyvýšené záhony, které jsou pro práci zároveň pohodlnější.

mrkev1.jpg

Na záhonu si naznačte výsevní řádky například kolíkem, a to do hloubky dva až tři centimetry a ve vzdálenosti dvacet až dvacet pět centimetrů. Do připraveného řádku vysejte semena nebo vložte výsevný pásek.

Přihrňte půdu a přitlačte ji, aby semena nevysychala. Dobře zalijte vodou, nejlépe kropicí konví, ale opatrně, abyste je nevyplavili. Zeminu je nutné udržovat stále vlhkou, pokud to za vás neudělá příroda.

K vytvoření optimálnějších podmínek pro klíčení semen se doporučuje záhon přikrýt vhodnou bílou geotextilií. O jejím použití se více dočtete v článku Oblékněte zahradu: užitečné geotextilie vám pomohou.

A co petržel?

Ta se dělí na kořenovou a naťovou, a ta ještě na hladkolistou nebo kadeřavou. Její nároky na pěstování se příliš neliší od mrkve. Potrpí si na slunné nebo polostinné stanoviště. Na rozdíl od mrkve vyžaduje lehčí půdu.

Některé odrůdy upřednostňují sušší půdy, jiné dobře snáší i středně těžké. Ostatní nároky jsou v tomto ohledu s těmi pro mrkev totožné. Výsev se provádí také stejným způsobem, jen vzdálenost řádků bývá větší, zpravidla dvacet pět až třicet centimetrů.

petržel1.jpg

Pokud vám díky příznivému počasí vyraší petržel ještě na konci podzimu, vyjednoťte rostlinky na vzdálenost pěti centimetrů. Na jaře, až bude jasné, kolik jich přečkalo zimu, je vyjednotíte znovu na dvojnásobnou vzdálenost.

Petrželka pro bezzemky

Naťovou petrželku si můžete pěstovat i tehdy, nemáte-li zahradu nebo ji nemáte zrovna při ruce. Na pravidelný přísun zeleného koření postačí vysetí kadeřavé nebo hladké naťové petržele do truhlíku nebo většího květináče.

Stačí, když použijete stejně kvalitní zeminu, umístíte na světlé, nejlépe osluněné místo a pod skleněným krytem nebo fólií budete udržovat zeminu mírně vlhkou, aby semena vzešla. První náznaky by se měly objevit do tří neděl.

Jakmile začne růst nať, ochranný kryt sundejte a při opatrné zálivce pěstujte. Vzejde-li mnoho petrželek, protrhejte je. Zbylé zkuste nasadit do dalšího truhlíku.

Budete-li jí mít dost, podarujte známé, i když jak už tu zaznělo, petrželka moc ráda přesazování nemá. Nějaká se ale určitě i tak uchytí a do polévky to bude stačit.

Jak pěstovat petržel v zimě

Ani ve studených měsících si petrželovou nať nemusíte odepřít. Stačí, když si vyberete několik menších, zdravě vypadajících kořenů a zasadíte je do truhlíku nebo do květináče, nejlépe přímo do speciálního petrželáku s postranními otvory.

petržel3.jpg

Pro výsadbu použijte zeminu nebo písek. Truhlík nebo petrželák nechte mezi okny nebo na jiném chladnějším a světlejším místě. Nezapomeňte na mírnější, ale pravidelnou zálivku.

Nemáte místo ani na květináč?

V tom případě seřízněte z kořenové petržele vrchní část kořenu, oberte starou nať a tento vršek položte na misku s vlhkou vatou. Udržujte stále vlhkost.

Za krátký čas se dočkáte nové světle zelené naťové nadílky. Nevýhodou tohoto rychlení je, že snadno dochází k plesnivění a petržel už je potom nepoužitelná.

Doporučujeme

Články odjinud