Montbrécie vypadají dobře, když je jich víc pohromadě. Foto: iStock

Montbrécie vypadají dobře, když je jich víc pohromadě. | Foto: iStock

Kvetou žlutě, oranžově či červeně. Foto: iStock

Kvetou žlutě, oranžově či červeně. | Foto: iStock

Stonky se bohatě větví. Foto: iStock

Stonky se bohatě větví. | Foto: iStock

Nepotřebují příliš velkou péči. Foto: iStock

Nepotřebují příliš velkou péči. | Foto: iStock

Nejkrásnější odrůdou je odrůda Lucifer. Foto: iStock

Nejkrásnější odrůdou je odrůda Lucifer. | Foto: iStock

Montbrécie dobře zapadnou do každého záhonu. Foto: iStock

Montbrécie dobře zapadnou do každého záhonu. | Foto: iStock

Ve váze dlouho vydrží. Foto: iStock

Ve váze dlouho vydrží. | Foto: iStock

Kvetou žlutě, oranžově či červeně. Foto: iStock
Stonky se bohatě větví. Foto: iStock
Nepotřebují příliš velkou péči. Foto: iStock
Nejkrásnější odrůdou je odrůda Lucifer. Foto: iStock
7
Fotogalerie

Montbrécie – krásky z Afriky budou slušet i vaší zahradě

Nenáročná a přitom nádherně kvetoucí montbrécie nepotřebuje velkou péči. Hodí se do téměř každé zahrady. Poradíme, jak ji pěstovat.

Montbrécie jsou květem podobné fréziím, kvetou nádhernými žlutými, oranžovými a červenými květy, kterými ozdobí každou zahradu. Jejich výhodou je, že některé odrůdy kvetou až do podzimu, z jejich barev se tak budete moci těšit ještě dlouho poté, co jiné rostliny už uvadnou.

Voní jako šafrán

Crocosmie, jak se montbréciím také říká, je rod rostlin z čeledi kosatcovitých, který pochází z pastvin jižní a východní Afriky. Jde o málo početný rod, jeho jméno je odvozeno z řeckých slov krokos, tedy šafrán, a osme, což znamená vůně. Jak název napovídá, ze sušených listů vychází silná vůně šafránu.

Rostliny vyrůstají z hlíz, tvoří listy ve tvaru meče a stonky, na kterých vyrůstají žluté, oranžové nebo červené květy. Hlízy tvoří svazky, které jsou křehké a snadno se oddělují – což některým druhům umožňuje se v zahradě dobře množit.

Podle druhu kvetou montbrécie od začátku léta až do podzimu, nabízejí tak barevné záblesky květů ještě v době, kdy většina zahradních květin už odkvetla. Stonek s květy bývá hodně rozvětvený. Květy opyluje hmyz, drobní ptáci nebo vítr. Montbrécie jsou díky rozvětveným květům a dlouhé výdrži ideální k řezu.

Potřebují slunce

Rostliny vyžadují úrodnou, vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Daří se jim na plném slunci, ale snesou i mírný stín. Každých tři až pět let rozdělte jednotlivé trsy hlíz, abyste je omladili a podpořili jejich další kvetení. Nejlepší čas na dělení a přesazování trsů je na jaře, zasaďte horní dvě hlízy z každého svazku, ty jsou nejmladší, a proto z nich vyrostou nejsilnější rostliny.

V suchých létech možná budete muset zalévat, protože však rostliny pocházejí z Afriky, se zálivkou to nemusíte přehánět. V chladnějších oblastech, jako je i Česko, je lepší hlízy na podzim překrýt, abyste je uchránili před mrazem. Dobře poslouží mulč, suchá tráva i větve jehličnanů.

Za stejných podmínek jako v záhoně můžete montbrécie pěstovat i ve větších nádobách na terase či balkoně.

Mohou být invazivní

Montbrécie rostou z hlíz a sázejí se tedy stejně jako všechny cibuloviny. Vykopejte díru asi 7 až 10 centimetrů hlubokou. Přidejte rýč dobře uleželého kompostu nebo jiného organického hnojiva. Jednotlivé hlízy sázejte asi 15 až 20 centimetrů od sebe a zasypte je zeminou. Ta by měla mít neutrální pH, postačí univerzální zahradnický substrát. Hlízy se vysazují na jaře do teplé země, když už nehrozí přízemní mrazíky.

Jediným škůdcem, který montbrécie ohrožuje, jsou svilušky. Jiné nebezpečí rostlinám nehrozí. Některé odrůdy mají sklony k přílišné rozpínavosti, nejlepší obranou v takovém případě je vykopání a zničení hlíz. Tento postup možná budete muset několikrát zopakovat.

Montbrécie mohou být v záhonu klidně samostatně, lze je ale kombinovat například s vysokými trávami, jiřinkami či mečíky. Efektně vypadají s nízkými letničkami.

Doporučujeme

Články odjinud