vytisknout velikost písma Montbrécie – krásky z Afriky budou slušet i vaší zahradě

Nenáročná a přitom nádherně kvetoucí montbrécie nepotřebuje velkou péči. Hodí se do téměř každé zahrady. Poradíme, jak ji pěstovat.

Montbrécie jsou květem podobné fréziím, kvetou nádhernými žlutými, oranžovými a červenými květy, kterými ozdobí každou zahradu. Jejich výhodou je, že některé odrůdy kvetou až do podzimu, z jejich barev se tak budete moci těšit ještě dlouho poté, co jiné rostliny už uvadnou.

Zahradní floxy: téměř zapomenuté krásky

Zahradní floxy: téměř zapomenuté krásky

Voní jako šafrán

Crocosmie, jak se montbréciím také říká, je rod rostlin z čeledi kosatcovitých, který pochází z pastvin jižní a východní Afriky. Jde o málo početný rod, jeho jméno je odvozeno z řeckých slov krokos, tedy šafrán, a osme, což znamená vůně. Jak název napovídá, ze sušených listů vychází silná vůně šafránu.

Rostliny vyrůstají z hlíz, tvoří listy ve tvaru meče a stonky, na kterých vyrůstají žluté, oranžové nebo červené květy. Hlízy tvoří svazky, které jsou křehké a snadno se oddělují – což některým druhům umožňuje se v zahradě dobře množit.

Božská levandule: Podívejte se, na co všechno ji můžete využít

Božská levandule: Podívejte se, na co všechno ji můžete využít

Podle druhu kvetou montbrécie od začátku léta až do podzimu, nabízejí tak barevné záblesky květů ještě v době, kdy většina zahradních květin už odkvetla. Stonek s květy bývá hodně rozvětvený. Květy opyluje hmyz, drobní ptáci nebo vítr. Montbrécie jsou díky rozvětveným květům a dlouhé výdrži ideální k řezu.

Potřebují slunce

Rostliny vyžadují úrodnou, vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu. Daří se jim na plném slunci, ale snesou i mírný stín. Každých tři až pět let rozdělte jednotlivé trsy hlíz, abyste je omladili a podpořili jejich další kvetení. Nejlepší čas na dělení a přesazování trsů je na jaře, zasaďte horní dvě hlízy z každého svazku, ty jsou nejmladší, a proto z nich vyrostou nejsilnější rostliny.

V suchých létech možná budete muset zalévat, protože však rostliny pocházejí z Afriky, se zálivkou to nemusíte přehánět. V chladnějších oblastech, jako je i Česko, je lepší hlízy na podzim překrýt, abyste je uchránili před mrazem. Dobře poslouží mulč, suchá tráva i větve jehličnanů.

Za stejných podmínek jako v záhoně můžete montbrécie pěstovat i ve větších nádobách na terase či balkoně.

Výrazný solitér i součást kompozice. Vyberte si ten pravý jehličnan do zahrady

Výrazný solitér i součást kompozice. Vyberte si ten pravý jehličnan do zahrady

Mohou být invazivní

Montbrécie rostou z hlíz a sázejí se tedy stejně jako všechny cibuloviny. Vykopejte díru asi 7 až 10 centimetrů hlubokou. Přidejte rýč dobře uleželého kompostu nebo jiného organického hnojiva. Jednotlivé hlízy sázejte asi 15 až 20 centimetrů od sebe a zasypte je zeminou. Ta by měla mít neutrální pH, postačí univerzální zahradnický substrát. Hlízy se vysazují na jaře do teplé země, když už nehrozí přízemní mrazíky.

Jediným škůdcem, který montbrécie ohrožuje, jsou svilušky. Jiné nebezpečí rostlinám nehrozí. Některé odrůdy mají sklony k přílišné rozpínavosti, nejlepší obranou v takovém případě je vykopání a zničení hlíz. Tento postup možná budete muset několikrát zopakovat.

Montbrécie mohou být v záhonu klidně samostatně, lze je ale kombinovat například s vysokými trávami, jiřinkami či mečíky. Efektně vypadají s nízkými letničkami.

Pampová tráva poroste i ve vaší zahradě: nebojte se jí!

Pampová tráva poroste i ve vaší zahradě: nebojte se jí!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty