vytisknout velikost písma Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstery pochází z deštného pralesa, ale v českých domácnostech mívaly své pevné místo. Nepamatuje si je ze svého dětství? Jejich móda se vrátila a jsou z nich bytové designovky. Přečtěte si, jak monstery pěstovat, aby prospívaly a co nejdéle vydržely. Jaké druhy monster vybrat a která stojí tisíce?

Monstera je liána z jihoamerických tropických pralesů, která dorůstá až do výšky pěti metrů, i když v bytě takové výšky nedosáhne. V dospělosti může jeden její list mít v průběhu až půl metru, takže je jasné, že rostlina kolem sebe potřebuje dostatek místa.

Monstery frčí tak, že mají vlastní hastag #MonsteraMonday

Jen málo rostlin má na Instagramu vlastní hastag. Jednou z nich je právě monstera – pokojovka, která se už léta drží na výsluní našeho zájmu a prosazuje se i do moderních a stylových interiérů. Na sociálních sítích ji najdete pod hastagem #MonsteraMonday. Ale vaši přízeň si získá i v případě, že netoužíte po krásných fotkách na sociální sítě. Je totiž velmi nenáročná na pěstování a při správné péči se vám odmění typicky vyříznutými okrasnými listy. Během let se pak pěkně rozroste skoro až do monstrózních rozměrů.

Zkuste to s kalanchoe: Dá se pěstovat jako pokojovka i balkonová rostlina

Zkuste to s kalanchoe: Dá se pěstovat jako pokojovka i balkonová rostlina

Co monstera potřebuje, aby rostla rychle a dobře

Aby každá rostlina prosperovala, potřebuje vhodné podmínky. Monsteře se bude dařit v pokojové teplotě mezi 20 a 30 stupni Celsia. Pamatujte, že čím vyšší teplota, tím rychleji se monstera rozrůstá. Přestože má rostlina ráda hodně světla, pozor na sluneční paprsky. Když jich bude moc, spálí rostlině listy. Když jich ale bude málo, nebude mít monstera své typické listy. Zůstanou nedělené, jen srdcového tvaru bez prostřihnutých otvorů.

Ideální rostliny do dětského pokoje. Na které dát naopak pozor, protože jsou jedovaté?

Ideální rostliny do dětského pokoje. Na které dát naopak pozor, protože jsou jedovaté?

Proč nezapomínat, že monstera je z deštného pralesa

Monstera miluje vysokou vzdušnou vlhkost – přece jen, jde o rostlinu původem z deštného pralesa. Bude prospívat, když jí čas od času porosíte listy. Na vzdušnou vlhkost nezapomínejte ani v zimě, kdy se v místnostech topí a vlhkost přirozeně klesá. Určitě monsteru nenechávejte poblíž topení, zasychaly by jí listy. Nezapomínejte ani na důkladnou očistu listů, které byste měli otírat od prachu vlhkou houbičkou. Navíc zaprášené listy vypadají zanedbaně, a to u takhle velké rostliny určitě nechcete.

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

Nepřelijte ji!

Tropické rostliny prospívají v rašelinité půdě. Takovou volte i pro monsteru. Rostlině ale zároveň nesvědčí přemokření, takže květináč musí mít drenážní otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Jak často budete rostlinu zalévat, záleží na podmínkách, v nichž ji pěstujete. Vždy zkontrolujte půdu a zalévejte až v okamžiku, kdy bude hlína proschlá. Většinou je to jednou za několik dnů až za týden.

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Monstera má ráda, když ji pohnojíte. Zhruba jednou za 14 dní jí dopřejte slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny. Na hnojení nezapomínejte ani v zimě, ale interval prodlužte zhruba na šest týdnů.

Jak na přesazování a co dělat, když už větší květináč nemáte

Monstera se v přírodě pne po okolních stromech, takže jí bude dobře, když jí do květináče přidáte oporu. Výborně poslouží kokosová vzpěra. Každé dva roky byste pak měli rostlinu přesadit do většího květináče. Když už monstera vyroste do své maximální velikosti a vy neseženete větší květináč, vyměňujte alespoň svrchní část zeminy. U dospělých rostlin také znovu zapichujte vzdušné kořeny do hlíny, pokud to nelze, nechte je jen tak nebo pro ně utvořte mechovou kuličku, kterou připevníte někam kolem květináče. V žádném případě je však nikdy neodstraňujte!

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Kde, jak a za kolik monsteru pořídit?

I přes její velkou oblibu není monsteru snadné sehnat. Každé květinářství či zahradnictví ji totiž nenabízí, často ji však najdete v internetových obchodech. Můžete také zkusit inzeráty na bazarech. Často ji prodávají nebo darují lidé, kteří ji podědili společně s bytem. Chtějí se všeho vybavení zbavit, a tak je pravděpodobné, že za ni nedáte ani korunu. Také na Facebooku se dá najít několik skupin pěstitelů rostlin, s nimiž se můžete domluvit na výměně řízku z monstery za řízek z jiné rostliny. Řízkování je u monstery jednoduché: Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem. Uříznutý kus nechte zakořenit ve vodě nebo rovnou zasaďte do zeminy. Do vody můžete zkusit dát i samotný list, za krátký čas by i na něm měly vyrůst kořínky.

Menší rostliny v květináči pořídíte od 200 Kč výše podle jejich výjimečnosti. Pokud si budete monsteru kupovat ve specializované prodejně, můžete se většinou setkat s následujícími možnostmi:

  • Monstera adansonii (např. 'Monkey Mask' ): Typické jsou pro ni výrazně menší listy, než jaké rostou na klasické monsteře. Jsou výrazně děrované, proto se pro rostlinu někdy užívá označení Swiss cheese.
  • Monstera deliciosa (monstera skvostná): charakterizují ji velké, vykrojené listy a jejich vzdušné kořeny. Pokud vykvete, což ale bývá v našich domácích podmínkách velmi výjimečné, má bíle až krémově zbarvené a jemně voňavé květy, z jejichž toulce se časem vyvine plod. Má tvar palice, ananasovou příchuť a je jedlý.
  • Monstera minima: možná ji znáte pod názvem Rhaphidophora tetrasperma. Její listy jsou menší a hodně vykrojené. Může vám dorůst až do 2,5 metru, pokud nezasáhnete řezem.
  • Variegata: objeví-li se v názvu rostliny toto označení, jedná se o monsteru panašovanou. Je to ceněná a drahá rostlina, kdy samotný řízek pořídíte za cenu minimálně kolem 2 tisíců. Bílé nebo krémové zabarvení u ní vzniklo genetickou mutací. Příkladem může být Monstera deliciosa albo variegata. Na zelených listech jsou bílé vzory, které mohou být rozesety na zeleném podkladu, ale také, a to je ještě cennější, je jedna půlka listu zcela bílá a ta druhá zelená. Panašovaným monsterám dopřejte více světla. Proč? Bílé části rostliny nemohou provádět fotosyntézu. Zůstává to tak na těch zelených, jimž dostatkem světla můžete pomoci.

Je monstera jedovatá?

Ač je monstera krásná a v přírodě na ní dozrávají jedlé plody, všechny ostatní části rostliny jsou jedovaté. Pokud tedy máte v domácnosti malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří mají ve zvyku vám okusovat pokojovky, budete se bez monstery muset obejít. Případné otravy za to rozhodně nestojí.

Kdy a jak připravit letněné pokojovky na stěhování zpátky dovnitř?

Kdy a jak připravit letněné pokojovky na stěhování zpátky dovnitř?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci