vytisknout velikost písma Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Pochází z deštného pralesa, ale v českých domácnostech má své místo už dlouhé roky. Jak o monsteru pečovat, aby prospívala a co nejdéle vydržela?

Jen málo rostlin má na Instagramu vlastní hastag. Jednou z nich je monstera – pokojovka, která se už léta drží na výsluní našeho zájmu a prosazuje se i do moderních a stylových interiérů. Na sociálních sítích ji najdete pod hastagem #MonsteraMonday.

Ale vaši přízeň si získá i v případě, že netoužíte po krásných fotkách na sociální sítě. Je totiž velmi nenáročná na pěstování a při správné péči se vám odmění typicky vyříznutými okrasnými listy. Během let se pak pěkně rozroste skoro až do monstrózních rozměrů.

Původně jde o liánu z jihoamerických tropických pralesů, která dorůstá až do výšky pěti metrů, i když v bytě takové výšky nedosáhne. V dospělosti může jeden její list mít v průběhu až půl metru, takže je jasné, že rostlina kolem sebe potřebuje dostatek místa.

Zkuste to s kalanchoe: Dá se pěstovat jako pokojovka i balkonová rostlina

Zkuste to s kalanchoe: Dá se pěstovat jako pokojovka i balkonová rostlina

Pozor na suchý vzduch

Aby každá rostlina prosperovala, potřebuje vhodné podmínky. Monsteře se bude dařit v pokojové teplotě mezi 20 a 30 stupni Celsia. Pamatujte, že čím vyšší teplota, tím rychleji se monstera rozrůstá. Přestože má rostlina ráda hodně světla, pozor na sluneční paprsky. Když jich bude moc, spálí rostlině listy. Když jich ale bude málo, nebude mít monstera své typické listy. Zůstanou nedělené, jen srdcového tvaru bez prostřihnutých otvorů.

Ideální květiny do dětského pokoje. Na které dát naopak pozor, protože jsou jedovaté?

Ideální květiny do dětského pokoje. Na které dát naopak pozor, protože jsou jedovaté?

Monstera miluje vysokou vzdušnou vlhkost – přece jen, jde o rostlinu původem z dešťového pralesa. Bude prospívat, když jí čas od času porosíte listy. Na vzdušnou vlhkost nezapomínejte ani v zimě, kdy se v místnostech topí a vlhkost přirozeně klesá. Určitě monsteru nenechávejte poblíž topení, zasychaly by jí listy. Nezapomínejte ani na důkladnou očistu listů, které byste měli otírat od prachu vlhkou houbičkou. Navíc zaprášené listy vypadají zanedbaně, a to u takhle velké rostliny určitě nechcete.

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

Nepřelijte ji

Tropické rostliny prospívají v rašelinité půdě. Takovou volte i pro monsteru. Rostlině ale zároveň nesvědčí přemokření, takže květináč musí mít drenážní otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Jak často budete rostlinu zalévat, záleží na podmínkách, v nichž rostlinu pěstujete. Vždy zkontrolujte půdu a zalévejte až v okamžiku, kdy bude hlína proschlá. Zalévat ji budete tedy zhruba jednou za několik dnů až za týden.

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Monstera má ráda, když ji pohnojíte. Zhruba jednou za 14 dní jí dopřejte slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny. Na hnojení nezapomínejte ani v zimě, ale interval prodlužte zhruba na šest týdnů.

Monstera se v přírodě pne po okolních stromech, takže jí bude dobře, když jí do květináče přidáte oporu. Každé dva roky byste pak měli rostlinu přesadit do většího květináče. Když už monstera vyroste do své maximální velikosti a vy neseženete větší květináč, vyměňujte alespoň svrchní část zeminy. U dospělých rostlin také znovu zapichujte vzdušné kořeny do hlíny, pokud to nelze, utvořte mechovou kuličku, kterou připevníte někam kolem květináče.

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

V květinářství ji nehledejte, můžete si ji nařízkovat

I přes její velkou oblibu není monsteru snadné sehnat. Nenabízí ji v každém květinářství ani v zahradnictví, často ji však najdete na internetových obchodech. Můžete také zkusit inzeráty na bazarech, často ji prodávají nebo darují lidé, kteří ji podědili společně s bytem. Nebo najdete člověka, který vám nařízkuje svou rostlinu. Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem. Uříznutý kus lze nechat zakořenit ve vodě nebo rovnou zasadit do zeminy. Můžete také zkusit zastrčit do vody uříznutý list, za krátký čas by na něm měly vyrůst kořínky.

Pozor na děti i zvířata

Ač je monstera krásná a v přírodě na ní dozrávají jedlé plody, všechny ostatní části rostliny jsou jedovaté. Pokud tedy máte v domácnosti malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří mají ve zvyku vám okusovat pokojovky, budete se bez monstery muset obejít. Případné otravy za to rozhodně nestojí.

Kdy a jak připravit letněné pokojovky na stěhování zpátky dovnitř?

Kdy a jak připravit letněné pokojovky na stěhování zpátky dovnitř?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější zahradní pergoly. Kterou byste si vybrali?

Nejkrásnější zahradní pergoly. Kterou byste s…

Chcete si užít posezení a relax na čerstvém vzduchu, ale zároveň mít střechu nad hlavou? Pak byste určitě měli uvažovat o pořízení pergoly. Inspiraci najdete v galerii, kde se můžete pokochat padesáti různými pergolami z celého světa.

21.  7.  2020 |
Levandule je v plném květu. Připravte si z ní voňavý sirup

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní…

Růžovofialová barva a výrazná vůně dělá z levandulového sirupu laskominu, kterou stojí za to si připravit doma. Jako bonus má sirup i mnoho zdravotních benefitů. Tento recept zvládnou i začátečníci.

26.  7.  2020 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Nejen, že krásně voní, ale i uzdravuje. Má doslova blahodárné účinky. Koupit ho můžete v lékárnách, drogeriích, prodejnách zdravého životního stylu. Pokud si ho ale sami vyrobíte doma, vyjde vás na pár korun. S naším návodem to zvládne každý.

22.  7.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

První houbařská vlna už je letos za námi. Řada z nás má nasušeno, naloženo, mrazáky plné podušených hub. Pokud jste to ale před prázdninami nestihli, nevěšte hlavu. I když červencové sucho houbám příliš nepřálo, brzy může být všechno jinak. Díky deštivému počasí v poslední době se podhoubí zase probouzí k životu. Kde tedy teď právě rostou?

23.  7.  2020 |