vytisknout velikost písma Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Pochází z deštného pralesa, ale v českých domácnostech má své místo už dlouhé roky. Jak o monsteru pečovat, aby prospívala a co nejdéle vydržela?

Jen málo rostlin má na Instagramu vlastní hastag. Jednou z nich je monstera – pokojovka, která se už léta drží na výsluní našeho zájmu a prosazuje se i do moderních a stylových interiérů. Na sociálních sítích ji najdete pod hastagem #MonsteraMonday.

Ale vaši přízeň si získá i v případě, že netoužíte po krásných fotkách na sociální sítě. Je totiž velmi nenáročná na pěstování a při správné péči se vám odmění typicky vyříznutými okrasnými listy. Během let se pak pěkně rozroste skoro až do monstrózních rozměrů.

Původně jde o liánu z jihoamerických tropických pralesů, která dorůstá až do výšky pěti metrů, i když v bytě takové výšky nedosáhne. V dospělosti může jeden její list mít v průběhu až půl metru, takže je jasné, že rostlina kolem sebe potřebuje dostatek místa.

Zkuste to s kalanchoe: Dá se pěstovat jako pokojovka i balkonová rostlina

Zkuste to s kalanchoe: Dá se pěstovat jako pokojovka i balkonová rostlina

Pozor na suchý vzduch

Aby každá rostlina prosperovala, potřebuje vhodné podmínky. Monsteře se bude dařit v pokojové teplotě mezi 20 a 30 stupni Celsia. Pamatujte, že čím vyšší teplota, tím rychleji se monstera rozrůstá. Přestože má rostlina ráda hodně světla, pozor na sluneční paprsky. Když jich bude moc, spálí rostlině listy. Když jich ale bude málo, nebude mít monstera své typické listy. Zůstanou nedělené, jen srdcového tvaru bez prostřihnutých otvorů.

Ideální květiny do dětského pokoje. Na které dát naopak pozor, protože jsou jedovaté?

Ideální květiny do dětského pokoje. Na které dát naopak pozor, protože jsou jedovaté?

Monstera miluje vysokou vzdušnou vlhkost – přece jen, jde o rostlinu původem z dešťového pralesa. Bude prospívat, když jí čas od času porosíte listy. Na vzdušnou vlhkost nezapomínejte ani v zimě, kdy se v místnostech topí a vlhkost přirozeně klesá. Určitě monsteru nenechávejte poblíž topení, zasychaly by jí listy. Nezapomínejte ani na důkladnou očistu listů, které byste měli otírat od prachu vlhkou houbičkou. Navíc zaprášené listy vypadají zanedbaně, a to u takhle velké rostliny určitě nechcete.

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

Nepřelijte ji

Tropické rostliny prospívají v rašelinité půdě. Takovou volte i pro monsteru. Rostlině ale zároveň nesvědčí přemokření, takže květináč musí mít drenážní otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Jak často budete rostlinu zalévat, záleží na podmínkách, v nichž rostlinu pěstujete. Vždy zkontrolujte půdu a zalévejte až v okamžiku, kdy bude hlína proschlá. Zalévat ji budete tedy zhruba jednou za několik dnů až za týden.

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Vyrobte si samozavlažovací květináč za pár korun

Monstera má ráda, když ji pohnojíte. Zhruba jednou za 14 dní jí dopřejte slabou dávkou hnojiva pro zelené rostliny. Na hnojení nezapomínejte ani v zimě, ale interval prodlužte zhruba na šest týdnů.

Monstera se v přírodě pne po okolních stromech, takže jí bude dobře, když jí do květináče přidáte oporu. Každé dva roky byste pak měli rostlinu přesadit do většího květináče. Když už monstera vyroste do své maximální velikosti a vy neseženete větší květináč, vyměňujte alespoň svrchní část zeminy. U dospělých rostlin také znovu zapichujte vzdušné kořeny do hlíny, pokud to nelze, utvořte mechovou kuličku, kterou připevníte někam kolem květináče.

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

V květinářství ji nehledejte, můžete si ji nařízkovat

I přes její velkou oblibu není monsteru snadné sehnat. Nenabízí ji v každém květinářství ani v zahradnictví, často ji však najdete na internetových obchodech. Můžete také zkusit inzeráty na bazarech, často ji prodávají nebo darují lidé, kteří ji podědili společně s bytem. Nebo najdete člověka, který vám nařízkuje svou rostlinu. Stačí uříznout list společně se vzdušným kořenem. Uříznutý kus lze nechat zakořenit ve vodě nebo rovnou zasadit do zeminy. Můžete také zkusit zastrčit do vody uříznutý list, za krátký čas by na něm měly vyrůst kořínky.

Pozor na děti i zvířata

Ač je monstera krásná a v přírodě na ní dozrávají jedlé plody, všechny ostatní části rostliny jsou jedovaté. Pokud tedy máte v domácnosti malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří mají ve zvyku vám okusovat pokojovky, budete se bez monstery muset obejít. Případné otravy za to rozhodně nestojí.

Kdy a jak připravit letněné pokojovky na stěhování zpátky dovnitř?

Kdy a jak připravit letněné pokojovky na stěhování zpátky dovnitř?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se a vyrobte si nádherné dekorace

Vřes patří k podzimu. Inspirujte se a vyrobte…

Vřes se stal nezbytnou součástí podzimních dekorací. Můžete ho použít do živých aranží, ale krásný je i sušený. Zdobí balkóny, terasy, truhlíky na oknech, ale dekorace z vřesu potěší i v interiéru. Inspirujte se v galerii.

13.  11.  2020 |
Jak zazimovat levanduli na zahradě i v květináči: Na co si musíme dát pozor?

Jak zazimovat levanduli na zahradě i v květin…

Levandule jsou překrásné byliny charakteristické výraznou dlouhotrvající vůní a léčivými účinky. Díky všestrannému využití jsou jednou z nejoblíbenějších rostlinek pěstovaných na zahrádkách i v květináčích. Poradíme, jak je připravit na zimu, aby vám dělaly radost i příští rok.

14.  11.  2020 |
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme ale věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

3.  10.  2020 |
Nasbírejte si bodláky, mochyni či měsíčnici a vyrobte si krásné podzimní dekorace. Jak na to?

Nasbírejte si bodláky, mochyni či měsíčnici a…

I pozdní podzim nabízí mnoho materiálu, ze kterého můžete vytvořit dekorace do interiéru i exteriéru. Zkuste sytě oranžové lampionky mochyně, modravé bodláky i stříbřitě bílé plody měsíčnice. Prohledali jsme Pinterest a našli dekorace, které i vy můžete vyzkoušet.

20.  11.  2020 |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

včera |