vytisknout velikost písma Mokřad v zahradě: Jak jej založit, osadit a udržovat

Založením mokřadu v zahradě získáte nejen prostor pro pěstování zajímavých rostlin, jež ke svému růstu potřebují vlhko, ale přitáhnete i drobné živočichy, kteří zde v horkých letních měsících budou hledat osvěžení. Jak mokřad vytvořit a kterými rostlinami jej osázet?

Mokřad neboli bahenní zahrada jako způsob, jak zadržet vodu na pozemku

Pokud máte na zahradě zdroj vody, možná následkem posledních suchých let uvažujete, jak ji zadržet a nenechat jen tak odtéct pryč. Jako řešení se nabízí například zahradní jezírko, fontánka nebo přírodní koupací jezírko. Další zajímavou variantou, která umožní pěstování unikátních rostlin, je vybudování malého mokřadu.

Jak fungují svejly? Rozvedou vodu, kde je potřeba

Jak fungují svejly? Rozvedou vodu, kde je potřeba

Zásadou je, že mokřadní zahrada nemusí být příliš velká, ale měla by vypadat co nejpřirozeněji. V literatuře ji najdete i pod pojmem bahenní zahrada, ačkoliv s bahnem nemá nic společného.

Jak se na jaře postarat o zahradu a co všechno zasadit? Podívejte se na video:

Umístění v zahradě

Pokud vás myšlenka mokřadu či bahenní zahrádky láká, je třeba uvést hned na začátku, že se nehodí do každé zahrady. Takový projekt totiž potřebuje specifické podmínky: mokřad musí vzniknout na místě, které je přistíněné, a to hlavně z jihu, protože horké letní slunce by ho mohlo vysušit. Výhodné jsou také stálo-vlhké a těžké půdy. 

Hlavně však do mokřadu musí pomalu přitékat voda; nelze se spoléhat pouze na dostatek dešťových srážek. Než doplňování pomocí povrchové vody je lepší, když se bude bahenní zahrádka napájet podpovrchovou vodou přitékající z míst položených výše, a vodou podzemní.

Máte-li zahradu z kopce, byť jen mírného, je možné ve svahu vybudovat kaskádu tůní, kde se voda bude postupně přelévat z jedné do druhé. K tomu není potřeba je povrchově nijak propojovat, voda si najde propustnou vrstvou zeminy cestu sama.

Mokřad může vzniknout jako součást zahradního jezírka, pokud ho dostatečně rozšíříte, kořenový systém rostlin bude skvěle čistit vodu. V takovém případě je dobré na bahenní zahrádku myslet už dopředu a použít pro ni stejnou fólii.

Jak založit zahradní jezírko

Jak založit zahradní jezírko

Jak založit mokřad

Ideálním obdobím pro založení mokřadu je jaro. Pokud je ale chladnější léto, můžete se do projektu pustit i tehdy. Má-li být mokřad součástí jezírka, měl by být hluboký zhruba 40 centimetrů. Vyhlubte jámu, vyložte ji fólií a nahrňte jezírkovou zeminu asi do výšky 30 centimetrů. Mezi jezírkem a mokřadem udělejte hradbu z kamenů spojených s maltou, které zabrání vyplavování substrátu do jezírka a zároveň shrnutí fólie. Naplňte vodou a osázejte rostlinami. 

Naopak nebude-li bahenní zahrádka připojena k jezírku, je potřeba vyhloubit jámu hlubší, alespoň 50 centimetrů. Jámu opět vyložte fólií, kterou na několika místech proděravte, aby voda mohla částečně odtékat. Poté nahrňte vrstvu štěrku, nasypte substrát, ideální je rašelina, kterou koupíte v zahradnických potřebách a hobby marketech, a zasaďte rostliny. Rašelinu lze promíchat s jedlovou štěpkou, kůrou z jehličnanů nebo jí lze nechat časem prorůst mechem. Nechte natéct vodu. 

Jestliže plánujete větší mokřad, můžete doprostřed udělat cestičku, abyste se mohli kochat krásou rostlin. V takovém případě volte například kulatiny o průměru alespoň 30 centimetrů. Nebo naopak můžete na zahradě vytvořit jen malé rašeliniště: zakopejte do země starou vanu, sud nebo třeba i větší lavor a na několika místech je provrtejte, aby voda mohla odtékat a kořeny rostlin neuhnívaly.

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Fotogalerie: Nejkrásnější zahradní jezírka koupací i okrasná

Jaké rostliny zasadit?

Při osazování bahenní zahrádky vezměte v potaz, jakou vodní plochu jste vlastně vytvořili.

  • Pokud v mokřadu nebude trvalá hladina vody, ale spíš bude docházet k nárazovému zaplavení, zasaďte například blatouchy, pomněnky, ostřice, upolíny, suchopýr, mazus.
  • Jestli bude hladina vody stálá, ale nízká, vsaďte na zakrslé lekníny, rákosy, přesličky, kosatce a pryšce.
  • A pak jsou ještě rostliny, které se hodí do větších hloubek, což jsou lekníny, orobince a skřípince. 
Jaké ryby do jezírka: Koi kapr, karas, nebo jeseter? Vyberte ty nejvhodnější

Jaké ryby do jezírka: Koi kapr, karas, nebo jeseter? Vyberte ty nejvhodnější

Jak pečovat o mokřad

Bahenní zahrádka nepotřebuje příliš péče. Čas od času vytrhejte plevel, který se i zde může rozrůstat víc, než je vám milé; mohl by totiž zahubit vysazené rostliny.

Během horkých letních dnů se postarejte o dodatečnou závlahu mokřadu: vezměte konev a přilijte odstátou dešťovou vodu. 

Unikátní proměna zahrady: Místo lesního porostu vzniklo koupací jezírko

Unikátní proměna zahrady: Místo lesního porostu vzniklo koupací jezírko

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci