Nejste profíci ale přesto chcete mít zahradu či balkón trendový? Nechejte se inspirovat odborníky z Británie. Zveřejnili desítku trendů pro letošní rok.

Tento návrh získal v Chelsea zlatou medaili v kategorii
malé městské zahrádky (Zdroj: BBC)
Svátek nejen britských zahradníků v Chelsea přinesl řadu tipů a nápadů. Krásné květinové kompozice rozšířily přednášky o pěstování rostlin. Tady je výběr nejžhavějších hitů:
1. Fialový opar je in. Švestková, modrá, purpurová a fialová. Letošní rok dává vale přirozeným a jemným odstínům. Letí skutečně modré a velmi intenzivní odstíny květů a listů. „Rostliny, listy a barvy by měly být zářivé," zdůraznila Beryl Hislopová z Londýna.
Tipy na rostliny: okrasné česneky, kosatce, šalvěj, kakosty, růže, sporýše, sasanky, mečíky a rozrazil.
2. Zelený džin. Nezapomínejme na zeleň. Maximum listoví, žádná obnažená plocha, dokonale zelený trávník. To jsou hity letošního roku. Ani kytice nezapomeňme zásobit bohatě listovím. Vazby diktují zeleného více než květů. „Skutečným trendem je bylinková zahrádka. Taková, kde se rostliny vzájemně prolínají a vidíte jen listoví různých odstínů zelené," tvrdí Lucy Hallová, redaktorka magazínu Gardeners´ World. Navíc přerostlá zeleň nevyžaduje mnoho péče a údržba je tedy snazší.
3. Zabalme se do bylin. Ano, naší mantrou budou v příštích dnech rozmarýn, šalvěj a máta. Mají prokazatelně protirakovinné účinky. Pokud jsou přidány do marinády při grilování, snižují karcenogenitu pokrmů. Nádory se nám vyhnou a příjemná chuť bylin osvěží.
4. Kosatec (Iris). Tahle květina je symbolem roku 2006. Základní fialová a modrá barva je rozšířena o žlutou a další odstíny. Kosatce právě kvetou. Některé hlíznaté odrůdy na svou dobu teprve čekají, jiné už jsou po odkvětu. Určitě ale v létě nezapomeňme nakoupit nové hlízy a oddenky a na podzim je zasadit. Hitem je čokoládově hnědý kosatec. V květinových vazbách nesmějí irisy chybět.
5. Zálivka je nuda. V celé Evropě klesají zásoby pitné vody, proto frčí suché zahrady, na nichž se nemusíme mořit se zálivkou. Pěstujeme proto rostliny odolné suchu. Které to jsou? No přeci levandule, sukulenty, čistec, pryšec, mnohé trávy a další druhy. (Více o suché zahradě zde.)
6. Zahradní doplňky a pomůcky. Nebuďme nudní patroni a pořiďme si moderní, barvami hýřící nářadí a pomůcky. Růžové, tyrkysové a žluté konve jsou stejně trendové jako fialový rýč a oranžová motyka. Květinové rukavice a pracovní oděvy jsou zábavnější než hnědé či zelené tradiční montérky.
7. Tráva za každou cenu. Zapomeňme na tradiční květinové záhony. Letí tráva. Nejen ta nízce střižená. Různobarevné listy variabilní textury jsou opravdu žádané a architekti se je snaží stále prosazovat. Trávy jsou nenáročné, velmi dekorativní a skutečně neotřelé. Hodí se i do nejmenších zahrádek ve městě a na střechách domů. (Více o travinách a jejich pěstování zde.)
8. Do starého železa nic nenosíme! Rezavá tyč popnutá kvetoucí povíjnicí, rozpadající se razavé kolečko osázené letničkami, starý formanský vůz plný rostlin a květin. To je hitem venkovských exteriérů. A v Británii po šrotu lidé doslova šílí a soutěží v neotřelých kombinacích. Kus kovové konstrukce položíme na záhon, tyče nám vymezí díly, do nichž sázíme různé druhy bylin. Velmi efektní je také dřevěné kolo položené na záhony. Jednotlivé osy vymezují díly pro různé druhy bylinek či letniček. Čím zdevastovaněji staré věci vypadají, tím lépe!
9. Aroma do každého koutu. Zvláště módní návrhář Paul Smith letos prosazuje voňavé záhonky. Vítězí především vonné růže pnoucí se po pergolách, či sadové růže vedle odpočívadel. In jsou také vonné byliny (levandule, šalvěj, máta, meduňka) a všechny rostliny přitahující hmyz a motýly. Jedničkou jsou však právě vonné růže.
10. Inspirace v archívech. Luxusní tečkou za módními trendy je výlet do historie. Moderní funkcionalistická stavba a starobylá zahrádka? Jedinečný kontrast! Pátrejme ve starých knihách a archivech, pěstujme zapomenuté rostliny a odrůdy. Vytvářejme starobylé babičkovské kombinace. Budeme bezpochyby originální a doženeme módní trendy diktované Londýnem.