vytisknout velikost písma Mobilní dům: jiné možnosti

Mobilní dům, motor home, mobilheim – tato slova neoznačují jen pojízdný karavan. Mobilní domy prošly bouřlivým vývojem a nabízejí dnes zajímavé alternativy.
Mobilní dům: jiné možnosti

Karavany nebo přívěsy sice pod pojem mobilního domu také patří, s představou komfortního a trvalého bydlení si je ale zřejmě nikdo nespojuje, jde jen o skutečná provizoria určená pro letní „road movie“ nebo levné dovolenkové pobyty v kempech. Kromě nich jsou ale na trhu skutečné mobilní domy, které spojují výhody zmíněné mobility a komfortu standardního bydlení.

První projekty „domů na kolečkách“ – montovaných, komfortních staveb, které se hotové dopravují na místo určení – vznikaly před necelými čtyřiceti lety v USA a v západní Evropě. I tam byly mobilní domy, motor homes či mobilheimy původně určeny pouze rekreaci a disponovaly omezeným komfortem. Vývoj nových materiálů a technologií, ale především zájem trhu vedl k tomu, že se z nich vyvinula když ne plnohodnotná, tedy alespoň zajímavá konkurence standardního bydlení.

Minimum formalit

Tento trend se nevyhýbá ani České republice, a tak i u nás se lze v posledních letech setkat s mobilními domy jak zahraniční, tak domácí provenience. Jejich výhody pochopili nejen ti, kdo hledali relativně levné a hlavně rychlé bydlení anebo doslova rychlé zastřešení podnikatelských aktivit např. na pronajatých pozemcích, ale také lidé ze záplavových oblastí, kde se začalo omezovat povolování výstavby. Mobilní dům totiž nepotřebuje stavební povolení, protože není ve smyslu zákona stavbou.

Bydlí se bez projektu

Ten, kdo se rozhodne pro mobilní dům, zjistí, že toto řešení má i další výhody. Úspora spočívá například v tom, že není třeba zvlášť investovat do projektové přípravy nebo zemních prací. Projekty jsou předem dány nebo lze u některých firem dohodnout jejich změny podle požadavků zákazníka, na pozemku pak je třeba zajistit připojení elektřiny, případně vody. Její dodávku lze ale řešit i umístěním vlastního zásobníku uvnitř domu.

Skutečně mobilní...

Dům je také možné ihned připojit na inženýrské sítě a obývat. Součástí domu je i podvozek, který slouží jednak při jeho dálkové přepravě, může být ale operativně použit i při dílčím přemístění domu na daném pozemku. Ani s prodejem mobilního domu nejsou spojeny větší problémy — lze jej přemístit stejným způsobem, jako při pořizování, a v současnosti již existuje trh s použitými mobilními domy.

...a přitom pevný

Pokud jde o konstrukci, jde u mobilních domů většinou o ocelový skelet doplněný o stěny a podlahy vyrobené z masivu nebo z plastických hmot, které s nosnou ocelovou konstrukcí tvoří kompaktní tuhou soustavu vykazující výborné pevnostní vlastnosti. Na trhu jsou také mobilní domy skandinávské technologie se systémem dřevěné samonosné konstrukce. Jejich skelet je vyroben z borovicového masivu, což zaručuje jeho pevnost a masivnost a umožňuje opakovaný převoz.

Vnitřní vybavení mobilních domů srovnatelné s komfortem běžného bytu — kuchyňská linka, koupelna i ložnice s odpovídajícím vybavením — je součástí dodávky kompletního domu. Lze ale také dohodnout, že si investor zajistí vnitřní vybavení sám, dle vlastních představ. Energii pro vaření a ohřev vody je možné zajistit spalováním propan-butanu nebo s využitím elektřiny. Moderní mobilní domy jsou určeny pro celoroční užívání a pro zajištění tepelného komfortu a zároveň ekonomičnosti vytápění jsou vybaveny silnou izolací z polystyrenu nebo minerální vlny a podlahovým elektrickým topením nebo nástěnnými přímotopy. Střecha může být řešena jako sedlová i plochá.

Koupi usnadní leasing

Dispoziční řešení a užitná plocha mobilních domů jsou také velmi variabilní. Nejmenší obytné jednotky poskytují plochu 14 až 18 čtverečních metrů, jejich kombinací do sestav ve tvaru L nebo U lze dosáhnout plochy až 140 m2. Mobilní dům standardně disponuje kuchyňskou linkou, koupelnou, sociálním zařízením a jednou až dvěma obytnými místnostmi. Obývací pokoj je vybaven rozkládací sedací soupravu, jídelním koutem, kuchyňská linka vařičem na propan-butan a může ji doplňovat i odsavač par a lze také instalovat televizní i satelitní anténu.

Cena mobilních domů závisí na velikosti, vnitřním vybavení a materiálech, jež jsou v konstrukci použity a pohybuje se od půl milionu korun do 1,2 milionu. Mobilní dům je také možné koupit na leasing, a to v rychlosti, která odpovídá celému stylu mobilního segmentu trhu. Jedna z českých firem vyrábějící mobilní domy vlastní konstrukce například nabízí uzavření leasingové smlouvy do čtyřiadvaceti hodin a dobu splácení 36, 48 nebo 60 měsíců. Cena za dopravu je ve srovnání s celkovou investicí zanedbatelná — platí se 13 až 20 Kč za kilometr.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové ob…

Když nemůžete do lesa, může les přijít k vám. Pořiďte si domů, kde trávíme většinu života, kus přírody, její krásy a harmonie.

12.  1.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i na videu v úvodu článku.

18.  9.  2019 |