vytisknout velikost písma Mísy kolem ovocných stromů: ano, nebo ne?

Mísy u ovocných stromů mají řadu příznivců i odpůrců. Stromy díky nim získávají přes kořenový systém nejen vláhu, ale i živiny, které podporují růst, kvetení a násadu plodů. Péči o tuto plochu dělíme na dva způsoby.

Nejčastějším způsobem údržby mís je péče extenzivní, kdy plocha není nijak kypřena, ale pěstitel pravidelně obnovuje vrstvu mulčovaného materiálu.

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

K tomuto účelu se hodí i nadrobno posekaná tráva, která se rychle rozkládá, obohacuje půdu o živiny a brání odpařování vody. Výjimkou je tráva posečená bubnovou sekačkou, jejíž rozklad trvá velmi dlouho kvůli prosychání.

Klepněte pro větší obrázek
Nakypřené mísy kolem ovocných stromů nebývají až tak často

Pod silnější vrstvou trávy naleznou skrýš nevítaní slimáci a plzáci. Ti vyrazí po dešti směrem k vaší zeleninové zahrádce, kde dokáží způsobit nemalé škody. Zemina pod navrstvenou trávou, zvláště pokud je bohatá na živiny, poslouží dokonce jako ideální hnízdo pro vajíčka těchto tvorečků.

Klepněte pro větší obrázek
Při použití mulčovací kůry dávejte pozor na výskyt nežádoucích tvorů

Aby byla vaše zahrada krásná

Mísy přímo lákají k vysetí nebo vysazení letniček, kterým se v tomto prostoru díky půdě bohaté na živiny bude určitě velmi dobře dařit. Osvědčenou volbu představuje aksamitník (rod Tagetes), který kvete i v přistíněných místech a znesnaďnuje život půdním háďátkům.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) odhání především slimáky; odpuzuje je svým charakteristickým zápachem. Při jejím pěstování na mísách pravidelně kontrolujte možnou přítomnost mšic.

Tito škůdci lichořeřišnici milují, takže je možné, že budete muset využít chemický postřik přípravkem Decis, případně mýdlovou vodu, abyste se jich zbavili.

Klepněte pro větší obrázek
Aksamitník 'Mr. Majestic' zkrášlí nejen záhony; foto: Semo

Díky květům těchto rostlin, jejichž barva sahá od bílé až po tmavě červenou, získáte krásnou letní podívanou, jež přiláká i čmeláky a motýly. V horkých letních měsících ale počítejte s tím, že rostliny budou vyžadovat alespoň občasnou zálivku.

Klepněte pro větší obrázek
Lichořeřišnice větší je zajímavou půdopokryvnou jednoletkou; foto: Semo

Někteří pěstitelé ovocných stromů nechávají mísy holé a neosázené, ale pravidelně je kypří. Půdní škraloup je v takovém případě potřeba rozrušit alespoň jednou za dva týdny. Pravidelné kypření totiž napomáhá zadržování vlhkosti v půdě, takže stromy netrpí suchem.

Existují i zarytí odpůrci mís okolo stromů. Vadí jim především rychlejší vypařování vláhy a v případě mulčování nevhodným materiálem skrývání slimáků pod ním. Avšak při správné péči mísy stromům spíše prospívají.

Klepněte pro větší obrázek
Okopávání strojem využijete na větších zahradách se značným počtem stromů

Jaké nástroje ke kypření využít?

V menších zahrádkách vám plně postačí ruční motyčka, díky níž budete mít nakypřeno během pár okamžiků. Z důvodu možného poškození kořenů nikdy nepoužívejte motyky.

Ve velkých zahradách a sadech se již vyplatí investice pětadvaceti tisíc korun do okopávací rotační plečky, poháněné čtyřdobým spalovacím motorem.

Vlastní zkušenost

Již několik let testuji nejrůznější možnosti, jak pečovat o mísy v zahradách. Nejvíce se mi zamlouvá ponechání holých ploch pod stromy. Zeminu pravidelně kypřím pomocí rotační plečky a jednou měsíčně pomocí tohoto stroje zapravím nadrobno posekanou trávu, případně umělé granulované hnojivo.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby