Jak si vybudovat miniskalku a minijezírko na balkóně

Jak si vybudovat miniskalku a minijezírko na balkóně

Ne každý má zahradu, kde lze relaxovat u šplouchajícího jezírka a obdivovat krásu květin. I na malém balkoně, střešní zahradě či terase si takový luxus můžete dopřát.

Alpská květena v miniaturní zahrádce

Chcete mít na balkoně po celý rok malou zahrádku, na které každé oko spočine se zalíbením? Řešením je miniskalka v nádobě, kterou zvládne vytvořit téměř každý.

Nádoba, v níž hodláte skalničky pěstovat, by měla být 25 až 30 cm hluboká, měla by se rozšiřovat směrem vzhůru, aby ji led při zmrznutí nemohl roztrhnout. V každé nádobě je však bezpodmínečně nutné udělat otvory pro odtok vody a ty přikrýt střepem z květináčů a hrubým štěrkem, aby se časem nezanesly.

Pokračování 2 / 7

Jakou zeminu zvolit? Chudou nebo výživnou?

Ideální půdou pro žardiniéru je směs rozleželé hrabanky z borovice, rozleželého listí z buků a písek, vždy stejným dílem. Kdo nemá možnost připravit podobný substrát, koupí si rašelinu a doplní ji z jedné třetiny pískem.

Modelujeme "krajinu"

Kameny, které použijeme pro miniaturní skalku, by měly být trochu poznamenané stářím, tedy omšelé. Ideálním materiálem je břidlice či opuka, z nichž se skalka modeluje nejsnáze. Pro celkové vyznění výsadby  použijeme oblázky nebo množství kamenů různých velikostí. Do misky je naaranžujeme tak, aby byly částečně zapuštěny v substrátu asi jednou třetinou. Mezery mezi nimi se vyplňují jílovitou složkou a povrch se prosype jemnou štěrkovitou drtí.

Pokračování 3 / 7

Rostliny pro mini skalky

Při osazování nádoby vycházejte z toho, že některé skalničky potřebují sucho, jiné vlhko, některé stín, jiné půdu bohatou na vápno, a jiné jsou zase vápnostřežné.  Rostlinek, kterým slunce neublíží je celá řada. Například plaménky, pochybek, kostřava, lomikámen, tařička a mnoho dalších v malém kamenném korýtku vydrží, neboť rostou na skalách v daleko svízelnějších poměrech. Z dalších odolných druhů skalniček je na výběr poduškovitá Draba aizoides, česky chudina vždyzelená se žlutými květy, stejně jako lnice alpská s fialovými a modrými květy, Primula minima s růžovými květy, různé druhy hořců - Gentiana s nádhernými modrými květy nebo Primula hirsuta, česky prvosenka srstnatá, dnes již namnožená v řadu kříženců.
 

Skalničky vhodné pro miniskalku:

Nízké skalničky: Aster alpinus, Hutchinsia alpina, Aubrieta hybridy, Festuca glauca, Leontopodium alpinum, Gentiana acaulis, Alyssum saxatile, Arabis alpina, Armeria maritima, Sempervivum, Pulsatilla vulgaris, Primula denticulata, Sedum, Campanula poscharskyana, Phlox subulata, Helianthemum, Saxifraga, Lithodora

Cibuloviny: Muscari, Tulipa tarda, Thymus citriodorus, Iris histrioides 'George'

Zakrslé jehličnany: Juniperus squamata 'Blue Star', Juniperus horizontalis 'Blue Chip', Abies balsamea 'Nana', Pinus mugo 'Pumilio'

Pokračování 4 / 7

Jezírko jako dlaň

Pokud balkon nebo terasa nedisponují velkým prostorem, stačí sem umístit menší nádobu se zajímavou skladbou vodních a bažinatých rostlin. Pro vytvoření malé vodní zahrádky lze použít prakticky každou větší nádobu. Využít můžete mísu z keramiky, terakoty či staré pozinkované vědro. Plastový materiál se snadno přehřívá a voda se rychle "kazí".

Vzhled, velikost i materiál nádoby je sice důležitý, ale podstatná je výška, která by měla být minimálně 40  až 50 cm, aby nad vrstvou substrátu mohla být alespoň 20 cm vysoká vodní hladina.

Kromě nádoby budete potřebovat dobře propraný drobný říční štěrk, ploché kameny, substrát, košíčky pro výsadbu vodních rostlin (nebo kokosové vlákno) a několik vodních rostlin.

Pokračování 5 / 7

Jak se dělá mini jezírko

Abychom rostlinám poskytli co nejlepší vegetační podmínky, je nutné na dno nádoby dát asi deseti centimetrovou vrstvu drobného říčního štěrku. Štěrk a kameny je lepší ukládat stupňovitě. (Tak vzniknou  výškově odlišné sloupce vody na pěstování různých rostlinných druhů). Na tuto vrstvu potom nasypeme substrát (hlinitá zemina), a nakonec vrstvu rašeliny.

Do nádoby s průměrem do půl metru vysazujeme maximálně tři až čtyři  rostliny. Může jít o stejné druhy nebo kombinaci odlišných rostlinných druhů. Jednotlivé rostliny necháme v nádobě zakořenit buď volně, nebo je vysazujeme do speciálních plastových košů nebo sítí z kokosových vláken. Použití košů však závisí i na velikosti nádrže. Pokud jsou nádrže menší, košíky použijeme vždy, abychom tak zabránili nežádoucímu rozrůstání některých rychle rostoucích druhů rostlin. Jestliže rostliny vysazujeme přímo do připraveného substrátu, po výsadbě je vhodné zatížit okolní substrát štěrkem, abychom zamezili jejich vyplavení. Teprve potom je možné opatrně napustit vodu, nejlépe dešťovou.

Pokračování 6 / 7

Minijezírko a minirostliny

Při výběru vhodných rostlin do jezírek v nádobách je vhodné sladit jejich vegetační nároky s podmínkami, které jim umíme poskytnout. I výška vodní hladiny v mnoha případech rozhoduje. Některé rostliny se spokojí už s výškou vodního sloupce deseti centimetrů. Jde zejména o plovoucí a ponořené druhy, jako jsou kotvice plovoucí (Trapa natans), stolístek (Myriophyllum spicatum) nebo tzv. vodní salát (Pistia stratioes). Z množství dalších bažinatých a vodních rostlin jsou na pěstování v nádobách vhodné orobince (Typha minima), přesličky (Equisetum scirpoides), různé kultivary puškvorce se zelenými nebo panašovanými listy (Acorus calamus), zajímavě až extravagantně působící sítina (Juncus effusus), ježohlav se květenstvím připomínajícím bodlák (Sparganium minimum) nebo zblochan vodní (Glyceria maxima), poutající pozorovatele svítivě žlutými listy. Efektně bude v jezírku v nádobě působit i truskavec (Hippuris vulgaris) nebo šípovka (Sagitaria latifolia), které však vyžadují výšku vody od 10 až do 40 cm.

Z kvetoucích druhů vodních rostlin se do miniaturního jezírka hodí zejména oblíbený kosatec žlutý (Iris pseudacorus), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) nebo atraktivní modře kvetoucí Pontedera srdcovitolistá (Pontedera cordata). Uvedené kvetoucí druhy vodních rostlin vyžadují výšku vodní hladiny od 5 do 20 cm. Nejkrásnějšími kvetoucími rostlinami jsou však nepochybně lekníny (Nymhaea pygmee). Nesmíme zapomenout, že je třeba se informovat, jakou výšku vodní hladiny vyžadují. Například do jezírek v nádobách jsou vhodné druhy, které vyžadují výšku vody maximálně do čtyřiceti centimetrů.

Pokračování 7 / 7

Minijezírko v zimě

Podobně jako jiné exteriérové ​​výsadby, i minijezírka je vhodné důkladně připravit na přezimování. Před příchodem prvních mrazů jednoduše odčerpáme asi polovinu vody a nádobu přeneseme do světlé místnosti s teplotou do 5 ° C. Případně lze nádobu s vodou dobře zaizolovat, obalit bublinkovou fólií a ponechat ji během zimy venku. Tehdy však musí být samozřejmě nádoba mrazuvzdorná.

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud