Vytřídili jste doma v rámci úklidu hromadu věcí, kterých se chcete zbavit, ale nechcete je všechny vyhodit do popelnice, přece jen by se ještě někomu mohly hodit? Tady najdete tipy, kde a komu je věnovat či prodat.
Možná jste se s námi zapojili do Minimalistické výzvy, v rámci které máte za měsíc vytřídit 465 věcí. Chcete jít do pořádného úklidu s námi? Tady si přečtěte, jak taková minimalistická výzva probíhá:
Omezit množství věcí, které člověk vlastní, je osvobozující. Ve skříních je víc místa, a tak jsou věci přehledně srovnané. Byt nezaplňují zbytečnosti, takže se rychleji a snáze uklízí. Člověku se lépe dýchá. A také si možná uvědomí, co je pro něj v životě důležité, když se soustředí jen na podstatné věci, které si ponechal. Na druhou stranu ve světě, kde dochází zdroje, je ale škoda fungující a nositelné věci jen tak vyhodit. Co tedy s nimi?
Prodejte je, ale
Internet je plný věcí, které se lidi snaží prodat a nikdo je nechce. Proto neztrácejte čas pokusy prodáváním hodně opotřebovaných, obnošených či rozbitých věcí. Zájem můžete vzbudit předměty, které mají nějakou hodnotu, jsou nedostatkové, a tedy lidmi žádané, nebo prodávejte v aukci za korunu či nějakou směšně nízkou cenu, když už nemáte srdce věci vyhazovat.
Inzerát vystavte na několika místech, na velkých internetových bazarech, Facebooku, specializovaných bazarech. Pokud prodáváte dražší věc, nebojte se svůj inzerát podpořit. Obvykle za drobný poplatek vám správce zaručí, že se váš inzerát bude nějakou dobu objevovat mezi prvními. Tím zvýšíte šanci, že si najde svého kupce.
Swapujte
Jestli slovo swap neznáte, seznamte se. Jde o výměnu čehokoliv za cokoliv. Prostě zajdete na nějakou akci, kam odnesete věci, které už nechcete, a domů si můžete odnést to, co se vám hodí. Nebo se přihlásíte do speciální facebookové skupiny, kam svůj předmět nafotíte a napíšete, co byste za něj chtěli. Zájemce se většinou ozve brzy.
Swap má svá pravidla – nabízejte věci čisté a v takovém stavu, ve kterém byste chtěli nějakou věc sami získat. Oblečení vyžehlete a zkontrolujte, zda nemá někde nějakou vadu. Pokud nabízíte poškozené věci, o vadě předem napište.
Darujte
Oblečení i předměty z domácnosti, stejně jako nerozbité hračky, přečtené knihy můžete darovat. Nejprve věci nabídněte přátelům, kteří by je ještě mohli využít. Kamarádka se stejnou velikostí třeba ocení pár kusů z vašeho šatníku, vděčným darem jsou i věci pro děti.
Darovat můžete i v případě, že nemáte v okolí někoho vhodného. Stačí využít nějakou z aplikací či webových stránek – např. Daruji za odvoz, Vše za odvoz a podobně. Předmět nafotíte a na nějakou dobu vystavíte. Pokud je věc dobrá, svého zájemce si jistě najde.
Věci můžete darovat i na charitu. Oblečení můžete vhodit třeba do plechového kontejneru. Nebo si v okolí vyhlédnout dětský domov či domov důchodců a domluvit se přímo tam. V mnoha větších městech také existují charitativní obchůdky, které věci prodávají a z prodeje financují svou činnost.
A rada na závěr
Nějaké to místo ušetříte i tak, že se zbavíte všemožných návodů k použití, ať už se jedná o stavebnice lega, či kuchyňského robota. Takový papír ale zabere hodně místa a přitom to není potřeba. Hodně papírových návodů najdete na internetu nebo je můžete naskenovat či nafotit a uložit v digitální podobě. Scanner si můžete stáhnout jako aplikaci do mobilního telefonu.