vytisknout velikost písma Mini ovce místo sekačky i jako domácí mazlík. Jak ji chovat?

Tráva všude kolem, a sekání vás nebaví? Možným řešením je pořídit si ovce. Alespoň dvě, aby byly spokojené. Malá plemena, jako je ovce ouessantská, kamerunská či skudde, si vystačí s menší plochou, navíc jsou odolná a celoroční pobyt venku zvládnou bez problémů.

Ouessantská ovce je menší než labrador

Ovečky známé také jako ouessantky představují vůbec nejmenší plemeno ovcí na světě: Zatímco ovce dosahují váhy 12 až 16 kilogramů a v kohoutku výšky jen 40 centimetrů, hmotnost beranů se udává 22 kilogramů a výška 49 centimetrů. Jsou tedy menší než například u nás jeden z nejoblíbenějších psů – labradorský retrívr (54 až 57 centimetrů) a zhruba srovnatelné s plemenem čau-čau (45 až 50 centimetrů). Pocházejí z ostrova Ouessant, nacházejícího se u jihozápadního konce Lamanšského průlivu, asi 20 kilometrů západně od pobřeží francouzské Bretaně. Malý ostrov, podle něhož byly pojmenovány, je typický drsným podnebím: déšť, vítr a nedostatek pastvy daly vzniknout velmi odolnému plemenu, které žilo až do počátku 20. století výhradně ve své domovině. Svět se s ním zvolna začal seznamovat až poté; začátkem 20. století ouessantky dokonce bývaly vidět v cirkusech jako něco zvláštního a nezvyklého, v současné době jsou rozšířeny po celém světě.

Máte rádi čerstvá vejce? Začněte chovat slepice. Rady pro začátečníky

Máte rádi čerstvá vejce? Začněte chovat slepice. Rady pro začátečníky

Jak chovat ouessantky?

Zbarveny jsou většinou černě (70 procent), méně pak bíle, vzácnější je hnědá, berani mají poměrně velké spirálovité rohy rostoucí do stran a někdy hřívu na krku, samice jsou bezrohé. Rodí většinou jedno, zhruba kilové mládě, kojí ho půl roku. Březost trvá 5 měsíců. Chovatelsky jsou nenáročné, vzhledem k jejich velikosti jim stačí k celoročnímu vyžití poměrně malá plocha. Jsou vynikající spasačky trávy, dokonce spasou i rostlinné druhy, které jiná hospodářská zvířata nechtějí. Kromě pastvy potřebují seno, vodu a minerální liz. Vhodné je celoroční ustájení venku s otevřeným přístřeškem. Na ohrady se doporučuje pletivo vysoké 70 centimetrů s oky 50 na 70 centimetrů. Elektrické ohradníky nejsou vhodné kvůli možnosti uvíznutí beranů rohy v ohradníku, kdy hrozí jejich usmrcení. U jehňat se vyhněte ohradníkovým sítím, aby se do nich nezamotala. Dávají velmi kvalitní vlnu, což je hlavní způsob využití v jejich domovině, a ačkoliv mají křehké maso, chovají se spíše právě pro spásání trávy, jako mazlíci nebo pro mláďata k rozšíření chovu.

Hnojiva od zvířat: od trusu slepičího přes sloní až po netopýří

Hnojiva od zvířat: od trusu slepičího přes sloní až po netopýří

Kamerunská ovce neboli djallonké se dá dobře ochočit

I název tohoto afrického plemene je odvozen od místa jeho původu. Mezi veřejností je u nás známější než ouessantské ovce a běžně se u nás chová. Bahnice (O ovci, která porodila mládě, se říká, že se obahnila, a nazývá se proto bahnice.) váží 30 až 35 kilogramů, berani od 35 do 40 kilogramů, kohoutková výška je 55–60 centimetrů. Opět se jedná o menší plemeno, ve své domovině žije v až tisícihlavých stádech, přičemž vůdcem je ovce a beran stádo uzavírá.

Kamerunská ovce má specifikum patrné na první pohled: není porostlá vlnou, ale srstí – není tedy nutné ji stříhat. Vyskytuje se ve dvou barevných rázech: v hnědé srnčí a černobílé, i tak se ale občas narodí jehně zcela černé nebo černé se zlatými pesíky. Samice jsou bezrohé, samci rohatí s hřívou. Jedná se o plemeno neagresivní, snadno ochočitelné, ale hlučné, navíc kamerunské ovce se umí postavit jako kozy na zadní nohy a ožrat listí a plody ze stromů. Bahnice mají jedno nebo dvě jehňátka dvakrát ročně. Co se chovu týče, mají podobné nároky jako ouessantky. V zimě je vhodné přilepšit jim mrkví, řepou či bramborami.

Není sekačka jako sekačka

Není sekačka jako sekačka

Plemeno skudde, to je ovce Vikingů

Náš trojlístek mini ovcí uzavírá spíše neznámé plemeno skudde, hrubovlnné a krátkoocasé, pocházející z Východního Pruska a Pobaltí. Ovečky jsou bezrohé, případně s malými pahýly, v kohoutku mají 56 centimetrů a váhu od 25 do 40 kilogramů, berani dosahují 61 centimetrů a 35 až 50 kilogramů. Charakterizují je velké, šnekovitě utvářené rohy a hříva na krku. Rozlišujeme 5 varinat zbarvení: bílé, černé, hnědé, modré a šimlové.

Zvířata jsou odolná, otužilá, spásají neselektivně (dokonce lépe než ouessantky), celoroční venkovní chov je proto vhodný i v méně příznivých oblastech. Bahnice rodí většinou dvě či tři jehňátka. Skudde patří mezi plemena s kombinovanou užitkovostí. Má velmi kvalitní vlnu a ceněné maso, které svou chutí připomíná více než skopové zvěřinu. Pro toto plemeno se doporučuje metrové pletivo s oky 5 na 5 centimetrů.

Jak založit trávník nebo květnatou louku? Podívejte se na následující tipy!

Jak založit trávník nebo květnatou louku? Podívejte se na následující tipy!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v pan…

Napadlo by vás, že tyhle fotky pocházejí z bytů v panelových domech? Nás tedy vůbec. Je vidět, že šikovnou rekonstrukcí lze ze standardizovaných bytů získat moderní domov, který bude vyhovovat potřebám svých obyvatel. Prohlédněte si v galerii v úvodu článku zdařilé rekonstrukce panelových bytů.

19.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Interiér roku
Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

20.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Domácnost