Chutney: Chuť Indie s domácím ovocem
Čatný, psáno i čatní (z anglického chutney), má svůj původ v indické kuchyni. Jedná se o hustou barevnou omáčku, která má dochutit základní pokrm – obvykle stačí dvě lžičky, protože je chuťově hodně výrazné. Čatný působí jako stimulace trávení, povzbuzuje chuť k jídlu.
Původní čatný se připravovalo z ovoce, cibule a rozinek, tyto ingredience se vařily s octem, kořením a hnědým cukrem. V době, kdy Indie byla britskou kolonií, se tento recept rozšířil i do dalších zemí.
Postupně se ale měnil a upravoval, v současnosti existují stovky různých receptů. Například pro zmíněnou Británii je nejtypičtější čatný z manga. Běžně už se dá koupit i u nás, a to v různých odstínech chuti. Je dobré vyzkoušet, zda vám víc chutná pikantní, ostré, či sladší.
Seznam ingrediencí pro přípravu meruňkového čatný
- 1 kg pokrájených meruněk
- 1 velká cibule
- 3 stroužky česneku
- 100 ml jablečného octa
- 100 ml balzamikového octa
- 150 g cukru krupice
- 1 lžička zázvoru
- 1 lžička kari
- 2 lžíce oleje
- 1 lžička soli
Nejdříve si oloupejte cibuli a stroužky česneku. Rozkrájejte je nadrobno a osmahněte na rozpáleném oleji – cibule zezlátne za delší dobu, takže začněte s ní a teprve za nějakou dobu přidejte i česnek.
Do hrnce vsypte na kousky pokrájené meruňky a po chvíli i ostatní ingredience. Směs míchejte tak dlouho, dokud se meruňky nerozvaří. Hotové meruňkové čatný nalijte do sterilizovaných skleniček.
Tip redakce:
Nebojte se s receptem pracovat a před naléváním do lahví čatný ochutnejte. Bude-li se vám zdát příliš kyselé, přidejte do něho cukr podle své chuti.
Meruňky ve sladkokyselém nálevu
Seznam ingrediencí
- 1 kg zralých, ale ještě pevných meruněk
- 250 ml octa
- 150 g cukru
- 250 ml vody
- 1/2 lžičky nového koření
- 1/2 lžičky anýzu
- 1 malá feferonka
- 1 hvězdička badyánu
- kousek celé skořice
Meruňky rozdělte na půlky a vypeckujte. Do hrnce dejte vodu, ocet a cukr a vzniklý nálev přiveďte k varu. Přidejte do něj veškeré koření i feferonku a povařte pět minut.
Poté vložte na dvě až tři minuty meruňky a občas vše promíchněte. Horké ovoce naskládejte do lahví, zalijte nálevem a lahve uzavřete.
Ať už meruňky zpracujete prvním, či druhým způsobem, rozhodně na ně nezapomeňte v letní sezoně. Ke grilovaným masům se hodí obzvlášť výborně.
Meruňky pro zdraví
Možná jste to netušili, ale meruňky patří mezi nejzdravější ovoce, lidskému organizmu prospívají v mnoha směrech: Například zpomalují jeho stárnutí, snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitu. Obsahují také velké množství beta-karotenu, který působí jako prevence nádorových chorob a obrana proti negativním vlivům volných radikálů (uvádí se, že tři meruňky denně pokryjí polovinu denní dávky provitaminu A u dospělého člověka).
Odbourávají tuky, příznivě ovlivňují stav pokožky, nehtů i vlasů. Protože mají nízký obsah kalorií, jejich konzumace se doporučuje při redukčních dietách. Posilují peristaltiku střev, zlepšují krevní obraz, mají omlazující efekt, zvyšují vitalitu, a co uvítáme snad všichni, působí antistresově i proti únavě. Zkuste je zpracovat i netradičním způsobem.
Další meruňkové recepty najdete ZDE