vytisknout velikost písma Melouny a česká zahrada: Návod na pěstování

Melouny se dají pěstovat i u nás v České republice. Protože však patří k nejnáročnější plodové zelenině, musíte jim dopřát větší množství živin a vláhy. Zajistíte-li jim i dostatek tepla, poskytnou vám lahodné plody.

Rozlišujeme dva typy melounů – cukrový (Cucumis melo) a vodní (Citrullus lanatus), přičemž oba můžete úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Mají téměř stejné nároky, i když meloun cukrový je na teplotu a nároky prostředí o malinko méně náročný a v průměru má o dvacet dní delší vegetační období.

Venkovní pěstování ale přichází v úvahu jenom v nejteplejších oblastech země, ve středních a vyšších polohách jim musíte vyhradit místo ve skleníku. V současnosti je na trhu dostatek zajímavých, barevně odlišných odrůd, mezi nimiž si můžete vybírat. Meloun vodní má dužninu červenou, zrnitou a velmi vodnatou, dosahuje větších rozměrů. Cukrový meloun je drobnější, jeho dužnina je vláknitá až máslová, bělavá, žlutá, zelenkavá či oranžová, slupka hladká či síťkovaná, zbarvená žlutě, hnědě či zeleně.

Meloun cukrový vypěstujete snadněji než meloun vodní

Meloun cukrový vypěstujete snadněji než meloun vodní

Výhřevná půda a slunné stanoviště: základ pro bohatou úrodu

Melouny nutně potřebují teplo, dostatek vláhy a výhřevnou půdu bohatou na živiny. Venku porostou na chráněných polohách s celodenním osluněním. Při jejich pěstování se osvědčila černá netkaná textilie nebo fólie: přitahuje sluneční paprsky a akumuluje teplo, které se uvolňuje i po setmění. Navíc zadržuje vláhu a nedovolí růst plevelům. 

Bez hnojení se melouny neobejdou

Půda, v níž je budete pěstovat, musí být kvalitní, bohatá na humus, dobře propracovaná. Ještě při samotné výsadbě nastelte do jámy pod rostliny uzrálý hnůj nebo kompost. Oblíbenou variantou u některých zahrádkářů je vysadit melouny přímo na kompost. Během růstu a v období kvetení a plození je výhodné pravidelné přihnojování zálivkou. Nejúčinnější je jednou týdně do zálivky naředit patřičné množství hnojiva na rajčata.

Exotické plody: vyzkoušejte Pepino gold

Exotické plody: vyzkoušejte Pepino gold

Bez množství vody se neobejdou. Jak zalévat správně?

Melouny nemají vody nikdy dost! Počítejte s tím, že rozhodně nevystačí s tou srážkovou, navíc vezmeme-li v úvahu sucha posledních let. Vláhu můžete podpořit udržením množství humusu v půdě a nastýláním fólií, textilií nebo klasickým mulčem. Melouny je nutné zalévat po celou dobu vegetace, v období sucha o to intenzivněji. Je však zapotřebí dělat to správně! Neúčinné je dennodenní zavlažování malým množstvím vody. Naopak, dvakrát týdně půdu kolem rostlin řádně prolijte velkým množstvím vody (na 3 rostliny cca 30 litrů).

Pravidla výsadby sazenic

Melouny je třeba předpěstovat. Do výsevu se pusťte v průběhu měsíce dubna do kelímků či jiných sadbovačů, do každého vložte 2–3 semena asi centimetr hluboko pod povrch. Substrát pravidelně zalévejte a udržujte vlhký. Po zmrzlých můžete sazenice vysadit na vybrané stanoviště. Rýčem vyhlouběte jámu, dno bohatě vystelte kompostem anebo uzrálým hnojem, vložte do ní sazenice a zasypte je zeminou. Nebojte se zasypat stonky až po první listy, podobně jako se to dělá u rajčat. Stonky totiž pod zemí rychle zakoření a rostlina bude mít bohatší kořenový systém, lépe bude růst a plodit. Do jedné jamky – hnízda vysaďte po 2–3 rostlinách. Kolem nich vytvořte ze zeminy misku, která bude zadržovat vodu při zalévání. Půdu kolem rostlin hned po výsadbě zamulčujte nebo přikryjte textilií či fólií, jak je uvedeno výše.

Znáte hranaté melouny? Pěstují je v Japonsku

Znáte hranaté melouny? Pěstují je v Japonsku

Od květu po plod

Na počátku léta začnou melouny kvést. Při pěstování na venkovním prostranství se o opylování postarají včely a jiný hmyz, ve skleníku si pro úspěšnou úrodu budete muset pohrát se štětcem a z tyčinek přenést trochu pylu na bliznu. Plody se tvoří a dozrávají na konci léta. Jejich velikost je závislá na množství živin, vláhy a výši teploty, v chladných letech je úroda nižší.

Kdy je meloun zralý?

Vhodný čas sklizně melounu poznáte podle několika znaků. Plod začne vonět, kolem stopky praskat a při poklepání bude znít dunivě jako soudek. Pokud jsou tyto podmínky splněny, můžete stopku plodu odstřihnout a meloun zkonzumovat. Skladování lze doporučit maximálně po dobu deseti dní ve vlhké a studené místnosti.

Melouny vypěstujete téměř kdekoliv v Česku. Stačí správný postup

Melouny vypěstujete téměř kdekoliv v Česku. Stačí správný postup

VIDEO: Zkuste tuto melounovou salsu. Uvidíte, že si ji zamilujete!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny