vytisknout velikost písma Mějte Slunce pod kontrolou

Milujete léto, ale i přesto se doma nebo na terase nechcete koupat „ve vlastní šťávě“? Pak se zamyslete, zda nenastal správný čas pro nákup nové stínicí techniky.

Ať už jste ve fázi zařizování nového domova, nebo by ten stávající potřeboval změnu, v první řadě se vybavte dostatkem informací. Díky nim, a samozřejmě s ohledem na své finanční možnosti, pak snáz zvolíte vhodné řešení. Navíc v oblasti stínicí techniky platí, že ideální situace nastane, když zkombinujete interiérovou a exteriérovou ochranu proti slunci.

Rychlá navigace

V interiéru zpravidla řešíte, jak to udělat, aby domů nepronikalo příliš mnoho slunce, přestože izolační vlastnosti některých systémů pomáhají do určité míry udržet v létě teplo venku a v zimě naopak uvnitř. V exteriéru však kromě základního požadavku - jak se vyzbrojit proti slunci - je více patrné hledisko finanční (šetříte za energii potřebnou k vytápění nebo klimatizaci), navíc se přidává bezpečnostní (ochrana domova před zloději) i zvukové (hluk z rušné ulice je méně slyšet).

Venkovní stínění totiž zadržuje sluneční paprsky ještě dříve, než ohřejí okenní tabuli. Co vám tedy nabízí vnitřní stínicí technika? Kromě textilních závěsů jsou to hlavně rolety a žaluzie v mnoha podobách, dále posuvné textilní panely a doplňkově baldachýny. Venkovní řešení proti sluníčku je z pohledu typologie sortimentu rozmanitější, protože se můžeme bavit o exteriérových žaluziích a roletách, ale i o markýzách, velkoplošných solárních plachtách, slunečnících, výsuvných pergolách, slunolamech, okenicích, případně celých fasádních systémech.

Od klasiky k moderně

Staří známí, to jsou horizontální žaluzie s lamelami, které se dříve instalovaly mezi dvě okenní tabule, dnes se většinou aplikují před, na nebo nad okno jako celek. Když si zvolíte širší lamely, budete při roztažení žaluzií lépe vidět ven anebo zkuste stínění označované jako megaview - v tomto případě při otevření žaluzií zajíždí vždy dvě lamely do jedné (klasická lamela má průzor 2,5 cm, megaview 5 cm).

Pro větší prosklené plochy se hodí vertikální žaluzie, které dobře znáte třeba z práce. Ovšem i tady byste objevili něco extra, například systém maronette, který spojil výhody svislých žaluzií a záclony. Chcete-li čistě efekt dekorativní tkaniny, necháte maronette otevřený, a jakmile potřebujete přistínit, svislé lamely naklopíte, případně nastavíte vedle sebe. Na lamely obecně se používá hliník, textil, plast nebo dřevo, a to i v mnoha úpravách, takže napohled nepoznáte, zda jde skutečně o lamely dřevěné, nebo hliníkové s imitací dřeva. Velký výběr je rovněž v barevnosti.

Chtěli byste něco jiného? Žádný problém, tak si pojďme představit modernější varianty stínění pro interiér. Ostatně podle Ondřeje Štroufa z firmy DecorLux v současné době dochází k přechodu od klasických žaluzií k dekorativní stínicí technice a mezi nejvíce žádané, respektive opět se vracející, patří rolety, římské rolety, dřevěné žaluzie a z nových trendů pak plisé a duette. Moderní stínění pro interiér se většinou vyrábí z textilu s mnoha praktickými úpravami, například jsou antistatické, déle odolávají zašpinění, neblednou, mohou být omyvatelné a podobně.

Paleta barev a vzorů je doslova nepřeberná, proto tyto typy stínění současně nahrazují i záclony. Zkrátka právě teď nastává skutečná pastva pro oči! Přehlídku začneme u plisé žaluzie. Jak název napovídá, jde o textilní žaluzii složenou do skladů a její velkou výhodou je fakt, že se hodí kamkoli, i pro atypicky tvarovaná okna. Někteří prodejci zařazují do kategorie plisé také duette, jiní tento typ vnitřního stínění uvádějí samostatně, ale zajímavější bude si vysvětlit, o co běží.

Duette je vlastně dvojitá plisé žaluzie (její profil připomíná včelí plástve), u které nejsou vidět vodicí ani ovládací šňůry. Bude-li navíc vybavená hliníkovou fólií, sníží průnik tepla okenní tabulí až o 78 procent a uspoří až 12 procent energie na vytápění. Lehká a půvabná jako záclona a přitom praktická jako horizontální žaluzie - to je stručné představení látkové žaluzie silhouette. Představte si dvě vrstvy tenké záclonoviny, mezi něž se vetkávají textilní, málo průhledné lamely tvarované do podoby vlnovky. Když ponecháte lamely téměř v horizontální poloze, silhouette funguje jako záclona, a pokud je naklopíte, vytvoří stínicí prvek.

Na rozcestí

Do skupiny výrobků, které jsou označované tu jako žaluzie a jindy jako rolety, patří facette. Jde o látkovou roletu připomínající horizontální žaluzii, využívá však textilii složenou z proužků transparentních a neprůhledných. Díky posouvání tkaniny ve dvou vrstvách, ať už směrem nahoru, nebo dolů, na okně vzniká velice zajímavý efekt a současně si tímto způsobem regulujete pronikání světla do místnosti. Podobná charakteristika sedí také na twinrollo, jen v tomto případě jde o silnější pruhy v řádech několika centimetrů (u facette jsou proužky široké několik milimetrů).

Klasika moderně

Věděli jste, že rolety jako ochranu svého příbytku před slunečními paprsky používali už staří Římané? Dnešní výrobky jsou samozřejmě sofistikovanější a podobně jako žaluzie v sobě integrují praktické a estetické hledisko. Když už jsme zmínili Římany, sluší se začít textilní římskou roletou, která se při vytahování skládá do širokých pásů, takže i po vytažení do jisté míry odekoruje okno (což však někdo může vnímat jako minus - chcete-li doma větrat, je třeba tuto roletu instalovat v dostatečné výšce nad okno). Podobně jako u moderních typů žaluzií a roletožaluzií si můžete vybrat z mnoha barevných provedení, vzorů i různých úprav materiálů.

Dalo by se říci, že protipólem této klasiky jsou technické tkaniny, které byly původně vyvinuté pro vnější stínění velkých prosklených ploch. Dnes se používají v interiéru i v exteriéru a chlubí se tím, že dokážou zadržet až 90 procent tepla pocházejícího ze slunečního záření a přitom v příbytku zachovají příjemné světlo (pokud si nezvolíte zcela zatemňující variantu, která se rovněž vyrábí). Kromě toho ještě odolávají větru, vlhku i UV záření a snadno se ošetřují. Do skupiny technických tkanin patří například screen - látka ze skelných vláken obalená probarveným polyvinylchloridem (PVC), která se po utkání zapéká.

Mezi technické vychytávky, byť z jiného úhlu pohledu, můžeme zařadit také nano roletu. Čtenářky třeba zaujme tím, že na rozdíl od zmiňovaných variant žaluzií a rolet její montáž zvládnou hravě - na okno nebo rám se připevňuje speciálními páskami, které stačí přilepit. Podobně jako u klasické rolety ji lze jen stáhnout nebo vytáhnout, ale dá se i variabilně posouvat, takže zastíní část okna v jakékoli úrovni.

Výhoda? Tento systém, označovaný i jako BB24, je nejen praktický, ale i designově zajímavý, protože denně můžete měnit „vizáž“ svých oken. Pro úplnost dodejme, že v segmentu polohovatelných stínicích prvků najdete i jiné rolety a rovněž žaluzie (zmiňované plisé a duette), s nimiž můžete v interiéru kouzlit. Čarovat se však dá i s dvojitými roletami v jednom profilu, známými jako „den a noc“ (využívají takzvaného blackoutového efektu - jedna tkanina propustí dovnitř světlo, druhá místnost zatemní, stačí si jen vybrat).

Posuvné stěny a baldachýny

O japonských textilních stěnách jste už určitě slyšeli, a pokud ne, pak vězte, že jde o řadu širokých pruhů látek (několik desítek centimetrů až metr) v kolejnicích, kdy látku podle potřeby stahujete či roztahujete. Podobně jako u žaluzií i rolet také v tomto případě si lze vybrat z různých rozměrů, barev a vzorů, a pokud by vám žádný nevyhovoval, dopřejte si posuvné panely na míru. Možná je budete znát jako zajímavý předěl interiéru, ovšem fungují i jako stínicí prvek.

Dobře poslouží u větších prosklených ploch a elegantně s nimi vyřešíte rovněž problém, co zvolit do rohů vzájemně se dotýkajících skleněných oken. A kam ještě s nimi? Působivě vypadají v zimních zahradách nebo na prosklených terasách. V těchto případech se k nim vyplatí pořídit baldachýn, který zastane roli ochránce před slunečními paprsky přímo shůry. Anebo baldachýn zkombinujte po stranách s některým typem žaluzie, případně rolety, další možnost nabízí použití svislých markýz.

Ovládání mechanicky i automaticky

Žaluzie a rolety se montují do okenních rámů, do ostění nebo nad okna (vertikální žaluzie do stropu nebo na stěnu pomocí vodicích lišt), posuvné textilní panely „jezdí“ v kolejničkách, baldachýny se připevňují do stropní konstrukce. Obecně se interiérové stínicí prvky ovládají šňůrkou nebo řetízkem, případně tyčkou, praktičtější řešení nabídne elektromotor.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Somfy

Zatímco v garsonce asi nebudete uvažovat o automatickém ovládání, u větších bytů a u rodinných domů to zvažte. Ostatně komu by se líbilo stále běhat od jednoho okna k druhému a upravovat stínicí techniku podle aktuální situace, když si může pořídit dálkový ovladač nebo vše ovládat centrálně? Ideál?

Rolety, žaluzie nebo jiný prvek stínění se dokáže uvést do pohybu i sám, jak se to děje u inteligentních řídicích systémů. A to v závislosti na předdefinovaném programu (například večer, jste-li doma, jistě nestojíte o zvědavé pohledy okolí), ale i počasí - systém pozná, kdy slunce pálí, a sám zajistí stažení stínicí techniky, interiérové i exteriérové. Pokud byste však měli jiný názor a chtěli si stínění upravit ještě jinak, udělejte to, ostatně inteligentně řízenou stínicí techniku lze ovládat i na dálku třeba z práce, například přes internet.

Protisluneční perličky

  • Víte, že díky studeným barvám v interiéru můžete místnosti opticky ochladit i o několik stupňů?
  • Chtěli byste si pořídit sítě proti hmyzu? Žádný problém, dají se instalovat nejen do nové, ale i stávající ochrany proti slunci. A navíc se prodávají také protipylové sítě pro alergiky.
  • Uhádnete, která venkovní stínicí technika zcela zatemní interiér? Je to roleta a pak i žaluzie s lamelami ve tvaru písmene Z. V interiéru patří mezi nejvíce zatemňující duette, zejména s hliníkovou fólií.

Protisluneční fólie

Máte doma klimatizaci? Pak vězte, že jste vhodným adeptem i pro protisluneční fólie, díky nimž také můžete ušetřit za energie. Tyto ochranné fólie mají jasně daný úkol - zabránit přehřívání interiérů. Pracují však na více frontách; například na webových stránkách firmy Next se dozvíte, že díky speciálnímu filtru zadržují až 98 procent škodlivého UV záření, v létě dokážou snížit teplotu až o 60 procent, v zimě redukují tepelné ztráty sklem až o 30 procent a také snižují riziko zranění, když dojde k rozbití skla. Prodávají se v mnoha barevných variantách s různým stupněm propustnosti světla.

Možnosti pro střešní okna

Jak to udělat, aby vám bylo příjemně i v podkroví? Místnosti se nepřehřívaly, byly částečně zastíněné, případně zcela zatemněné? V těchto případech se víc než kde jinde vyplatí vybírat si z obou skupin stínicí techniky - interiérových i exteriérových. Aby vám to šlo lépe, položili jsme si za vás několik otázek a Eva Mifková z firmy VELUX na ně našla odpověď.

Jak ušetřím za energie?

Pořiďte si venkovní roletu, která v létě sníží pronikání tepla ze slunečních paprsků do interiéru až o 95 procent. Vy tak ušetříte energii za klimatizaci. V zimě sníží venkovní roleta tepelné ztráty až o 15 procent a vy můžete ušetřit za vytápění. Letošní novinkou je pak inovovaný design venkovní rolety. V případě varianty s komfortním dálkovým ovládáním na solární pohon je solární článek elegantně integrovaný/zakomponovaný do zásobníku rolety a nevystupuje tak nad její rovinu. Dalším řešením může být interiérová dvojitě plisovaná roleta, která díky hliníkové fólii na vnitřní straně dvojitého plisé snižuje v zimě únik tepla až o 34 procent a opět tak napomáhá šetřit energii za topení.

Jak usměrním intenzitu světla?

Jedním z řešení se může stát plisovaná roleta, kdy horní i spodní ovládací lištu lze nastavit v jakékoli pozici, třeba i uprostřed okna. Kombinovaná roleta je sestava plisované rolety se zcela zatemňující roletou a poskytuje ještě větší variabilitu zastínění. Podle libosti si sami nastavíte, jestli chcete mít úplnou tmu, přítmí nebo jen rozptýlené světlo. Přesné ovládání směru a množství světla v podkroví poskytují lamelové žaluzie (lamely se naklápějí pomocí jezdce umístěného na ovládací liště), kdežto jednoduché stínění nabídne zastiňovací roleta z průsvitného materiálu, kterou rovněž lze na okně nastavit v jakékoli pozici.

Jak zatemním pokoj v kteroukoli dobu?

V tom vám pomůže zcela zatemňující roleta. A kdybyste zase jindy chtěli jen přistínit, zkombinujte ji s plisovanou roletou. Dokonalý stop přístupu světla do interiéru poskytuje rovněž venkovní roleta.

Jak to udělat, aby se podkroví nepřehřívalo?

Optimální je zachytit sluneční paprsky dříve, než dopadnou na sklo. Nejste však kouzelníci, proto se raději spolehněte na venkovní rolety nebo venkovní markýzy. Zmiňované venkovní rolety zachytí až 95 procent tepla ze slunečních paprsků ještě před dopadem na sklo.

A markýzy? Sníží prostup slunečního tepla přes okno do podkroví až o 90 procent. Přitom je můžete mít stažené po celé léto, síťovaná struktura nebrání ve výhledu ven a místnost nezatemní. Black-out je už pár let in Materiál s označením black-out se používá například u závěsů, některých žaluzií i rolet. Důležité? Nepropouští světlo a odráží sluneční paprsky. Dokáže místnost zatemnit tak, že ani v noci směrem dovnitř vůbec neprojde světlo z pouličních lamp nebo Měsíce. Díky vhodnému exteriérovému stínění můžete ušetřit zhruba čtvrtinu nákladů potřebných k provozu klimatizace.

Zaměřeno na exteriér

Rozhlížíte se rádi po okolních domech? Pak jste si jistě všimli, že mnohé jsou vybavené venkovními žaluziemi nebo roletami, které se instalují pod omítku, dále mohou být nadokenní a v určitých případech také předokenní. Exteriérová stínicí technika vás ochrání nejen před nechtěnými slunečními paprsky (zachytí zhruba 90 procent slunečního záření), ale současně dokáže lépe regulovat teplo v interiéru než vnitřní stínicí technika, čímž šetří vaši kapsu. Další výhody jsme už zmiňovali v úvodu článku.

Chcete-li se chránit proti slunci a současně regulovat přísun světla do interiéru, pak jsou pro vás vhodnější žaluzie, jejichž lamely lze různě naklánět, což u rolet není běžné (klasickou roletu sice můžete nechat částečně povytaženou, potom ovšem v horkých dnech proniká do interiéru světlo i teplo). Například žaluzii s lamelami ve tvaru písmene C lze naklápět z obou stran, kdežto lamely ve tvaru písmene Z skvěle zatemňují.

Jenže co si počít v případě, kdy toužíte po žaluziích, ale na fasádu není zkrátka možné připevnit horní lištu? Podívejte se na samonosné venkovní žaluzie a třeba nám dáte za pravdu, že jsou velmi přitažlivé. Pavel Nicek z firmy Sun Professionals vysvětluje, že na držáky dlouhé 8 centimetrů se připevňují svislé vodicí lišty, které tvoří základ pro instalaci samotných žaluzií (neboli jde o předokenní řešení, kdy je třeba počítat s tím, že z boků stínicí techniky má slunce přece jen povolený vstup do příbytku).

Rolety i žaluzie se vyrábějí rovněž v atypických rozměrech, takže si netřeba lámat hlavu, co si počít například s trojúhelníkovým oknem. A materiály? Nejčastěji jde o lamely z hliníku, ovšem může být i dřevo, u rolet pak hliník nebo plast, s určitou povrchovou úpravou. A samozřejmě také textil - textilní rolety vídáme v obchodech například pod názvem screenové nebo venkovní clony. Jako materiál se totiž volí akrylová látka (používá se rovněž u markýz), jen je zpevněná, nebo právě takzvaný screen - speciální perforovaná textilie, o které už byla řeč.

Co všechno dokáže? Nabízí se v pestré barevné škále pro oživení fasády, umožňuje výhled ven a dokáže zadržet až 90 procent tepla, které by jinak pronikalo do interiéru. Ovšem večer, jakmile rozsvítíte, nezabráníte zvídavým pohledům okolí - dovnitř zkrátka bude vidět. Právě proto se doporučuje kombinovat venkovní screeny s interiérovou stínicí technikou. Náš výlet světem žaluzií a rolet zakončíme zmínkou o „chytré horákyni“, tedy roletožaluzii, která nabízí výhody rolet i žaluzií v jednom. Rádi byste si pořídili výsuvnou markýzu, jen nevíte přesnou velikost? Stáhněte si z internetu program, díky němuž lze nasimulovat rozsah zastínění! Podívejte se například na www.slunce-stin.cz

Máme rádi markýzy

Aby se vám pohodlně sedělo na venkovní terase nebo balkoně v tropickém počasí, pak to chce nejen chladné nápoje a brzkou vyhlídku na svlažení v bazénu, ale také výsuvnou markýzu, která se připevňuje na fásadu. Pokud si pořídíte model se spouštěcím volánem, budete chránění shora i z čelního pohledu, a když vše doplníte bočními clonami, vaše ochrana před sluncem se stane kompletní.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Somfy

Výrobky vybavené elektromotorem můžete vyšperkovat mnohými vychytávkami: slunečním a větrným čidlem (tato čidla se nabízejí také na venkovní žaluzie nebo rolety), dešťovým senzorem, osvětlením nebo infrazářiči pro tepelnou pohodu i v chladnějším období. Druhou velkou skupinu markýz najdete pod označením sklopné neboli fasádní, a protože se často používají na balkony a okna, možná zrovna váš prodejce bude předvádět markýzy balkonové. A pořád půjde o stejné stínění.

Tyto látkové markýzy se chovají podobně jako rolety, kdy látka „sjede“ dolů a podle vašeho nastavení se bude více či méně přibližovat k oknu (balkonu) - některé markýzy jsou skutečně kolmé, jiné téměř kolmé. Existují také sklopné markýzy vybavené výsuvem, kdy horní díl markýzy je kolmý k oknu stejně jako roleta, kdežto ve spodní části se od okna vzdaluje (odtud plyne i označení: markýzoroleta).

Že jsme vás příliš nepřekvapili, tohle znáte? Zkusíme tedy přidat informaci o samostojných markýzách, které ke svému životu nepotřebují připevnění na fasádu. Díky nosné konstrukci stojí bez problémů třeba uprostřed zahrady a na rozdíl od klasické markýzy se textilie s rameny může vysouvat dvěma směry, čímž se zvětšuje plocha, kterou dokáže zastínit.

Oproti tomu vějířová markýza, ač nejde o drobečka (ramena mohou být dlouhá třeba i 4,5 metru), je přece jen subtilnější - představte si otevřený vějíř, jen ho mnohonásobně zvětšete a připevněte v jednom bodu. Pavel Nicek ze Sun Professionals dodává, že se používá v místech, kde byste jinak na výsuvné markýzy nemohli pomyslet, třeba na zábradlí balkonu v patře. Protože se dá různě otáčet a rozevírat, nabízí velkou variabilitu.

Solární pohon? Může být!

Ovládání venkovních žaluzií a rolet není tak snadné jako v případě interiérové stínicí techniky, proto si lidé mnohdy volí automatický pohon závislý na elektrické energii. Jde to i jinak, aniž byste se museli sami snažit? Zkuste využít sluneční energii - solární panel většinou bývá součástí navíjecího boxu, někdy ho lze instalovat zvlášť.

V tomto případě ušetříte díky nulové spotřebě elektrické energie, na druhou stranu náklady na solární stínicí techniku bývají nepoměrně vyšší. Pokud jsou venkovní žaluzie nebo rolety poháněné motoricky, můžete je naprogramovat i na dobu, kdy jste třeba na dovolené -budou se nepravidelně zasouvat a vysouvat a tak vytvářet dojem, že je stále někdo doma.

Zelená ochrana

Nejen ekologicky smýšlející lidé mohou uvažovat o rostlinách pnoucích se po fasádě domu, které v létě přispívají k ochlazování zdiva a tím eliminují přehřátí místností. A pokud zvolíte neopadavé druhy, v zimě fungují jako tepelná izolace. Důležité je však říci, že pomáhají zlepšovat klima, nikdy však nedokážou nahradit stínicí techniku nebo zateplení.

Chcete-li nechat „šplhat“ po svém domě ovíjivé, pnoucí nebo úponkaté rostliny, poraďte se předem s odborníky, a to nejen z oboru zahradnictví, ale i stavebnictví. Obecně sice platí, že k ozelenění lze využít jakoukoli neporušenou fasádu, ovšem málokdo takovou fasádu má. „A pak stálezelený břečťan nebo opadavý přísavník dokážou sice obrůst celý dům, ale také poškodit omítku a proniknout do zdiva - případy, kdy břečťan nazvedl střešní tašky nebo šindele, nejsou nijak výjimečné,“ podotýká zahradní architektka Dana Eklová z firmy Leone Garden.

Rovněž platí, že rostliny se musí vyhnout oknům a římsám, aby se v těchto místech s přicházejícím podzimem nezachytávalo listí, a tak nevznikalo vlhko. Jak se vyhnout případným nepříjemnostem? Mnohé rostliny potřebují pro svůj růst konstrukci, což se jeví jako méně problematické řešení s ohledem na fasádu. Konstrukce může být dřevěná, z drátěného pletiva, z lanka, tyčí…

A rostliny?

Tady je výběr bohatý, například vistárie, víno, trubač, popínavá růže, hrachor, loubinec, zimolez, akebie, plamének a další. Obecně platí, že na severní stranu domu se hodí stálezené rostliny (třeba břečťan), na jižní strany pak druhy opadavé (například přísavník). Popínavé rostliny samozřejmě můžete využít rovněž u pergol, kde vytvoří přirozený stín a ještě zkrášlí vaši zahradu.

Kromě tradičních druhů se nabízí zkusit letničky, například vilec šplhavý nebo thunbergii křídlatou. Co se hodí ještě vědět? Kýžený stín dokážou poskytnout i samotné rostliny na zahradě, ale nepočítejte se zázraky - než keř nebo dřevina vyroste do potřebné „stínové“ výšky, uplyne minimálně pět let. Samozřejmě se za tímto účelem vyplatí kupovat vzrostlé keře nebo dřeviny, což se zase prodražuje. U dřevin pak jistě budete myslet na tvarování koruny dokulata - postupným rozšiřováním začne poskytovat více přirozeného stínu. Jak by se vám líbil tento živý „slunečník“ třeba v podobě okrasné třešně?

Tak trochu jiné pergoly

Zpravidla dřevěná konstrukce s popínavkami, tu se stropem nebo spíše bez, která stíní přece jen omezeně - to je zřejmě nejtypičtější představa, jak vypadá pergola. Ovšem současná doba dala i těmto tradičním zahradním prvkům moderní nádech, což je i případ stínicích pergol. K vidění jsou jak pergoly hliníkové, vhodné k moderním domům, tak i s dřevěnou konstrukcí. A přestože můžou stát i samostatně, častěji se využívají pro rozšíření obytného prostoru a při otevření nahrazují venkovní terasy.

Výsuvné pergoly mají textilní střechu, případně i s výsuvným volánem obdobně jako markýzy, z boku se doplňují roletami (ovšem pokud byste chtěli posuvné dveře, žádný problém). Nabízejí se speciální úpravy tkaniny, aby byla odolná vůči dešti, větru, slunci, opatřená nátěrem proti UV záření, dále mechanické nebo automatické shrnování střechy, případně i volánu, přidání topení a tak bychom mohli pokračovat. Zkuste se podívat například na pergoly Pergotenda s uzavíratelným systémem. Ostatně nejrůznější praktické úpravy a stále větší možnost vybrat si z mnoha různých dezénů a barev je u většiny používaných typů stínění.

Slunečníky v různých velikostech

Ač to někomu může připadat pomalu jako přežitek, stále se najdou místa, kde se neocenitelným pomocníkem v boji se slunečními paprsky stane slunečník. A proč by ne? Je přece mobilní, snadno se instaluje i skládá, a aby nepřekážela středová konstrukce, prodávají se modely s boční nohou. Za samozřejmost pak považujte možnost naklopení o 90 stupňů a konstrukci otočnou až o 360 stupňů.

Ale to stále není všechno - kromě slunečníků tradičních velikostí se prodávají také výrobky, které dokážou zastínit i několik desítek metrů čtverečních a lze je vybavit osvětlením nebo i topením. Jenže co tehdy, máte-li zahradu jako lán? U velkých pozemků spěchají na pomoc prostorné solární plachty - nebudeme troškařit, když prozradíme, že některé nabízejí plochu 40 až 50 m2, ovšem jiné třeba i dvojnásobek. Plachty se ukotvují v jednom nebo více místech do fasády (případně pergoly, mohutnějšího stromu - samozřejmě v závislosti na velikosti výrobku) a ještě ke stojanům, druhou možnost instalace nabízí „postoj“ bez nutnosti kotvení; nosné sloupy skýtají dostatečnou oporu.

Kvalitní výrobky používají na konstrukci zpravidla nerez ocel, kterou lze kotvit mnoha způsoby, například do terasy z exotického dřeva, složené jako stavebnice. A jsou vybavené třeba i topením. Automatické ovládání a větrné senzory, které zavelí plachtu srolovat v momentě, kdy hrozí nebezpečí protržení kvůli počasí, jsou pak téměř samozřejmostí.

Motorizace není zbytečný luxus

Možná vám připadá chytré zařízení, které ovládá stínicí techniku zcela samo, jako zbytečnost. Přináší však řadu výhod nejen uživatelům, ale také technice. Díky plynulému chodu zařízení se snižuje namáhání zámku lamel u rolety, větrná čidla pomáhají chránit venkovní žaluzie či screenové rolety před opotřebováním.

Stínicí technika sice pomáhá šetřit peníze sama o sobě, do jiné dimenze ji však posune až automatizace. Ucelený řídicí systém obstará ovládání sám za pomoci speciálních čidel, která mu umožňují reagovat pružně na aktuální stav počasí. Zařízení animeo Solo samo nastaví po vyhodnocení údajů motorem poháněné prvky sluneční ochrany do optimální polohy. Clona se tak automaticky přizpůsobuje počasí.

V zimě je možné aktivovat funkci „udržování tepla“, která zajistí, aby se po setmění stáhly prvky protisluneční ochrany, čímž zesílí tepelná izolace okna. Naopak během dne umožní funkce „vyhřívání sluncem“ využít energii slunce k ohřevu interiéru. Obě dohromady majiteli výrazně snižují náklady na vytápění budovy i osvětlení.

Příjemný je i fakt, že si zařízení pamatuje, jaké nastavení máte nejraději. Řídit přitom můžete hned několik zón a zařízení současně (včetně garážových vrat, markýz, ventilačních oken atd.). Součástí zařízení je také vstup pro požární alarm či volně programovatelný časovač pro každou zónu. Systém animeo Solo je kompatibilní se všemi typy slunečních clon. Ovládač zařízení může být umístěn na stěně, propojen kabelem nebo bezdrátový (např. Radio Technology Somfy).

Něco navíc

Pojďme se teď společně na chvíli zasnít a vzpomeňme si na návštěvu babiččiny chalupy. Také ta vaše mívala klasické dřevěné okenice? Ve městech byste dnes našli hliníkové posuvné okenice - jde o venkovní žaluzie v rámu, které se pohybují po vodicích lištách, a vy si sami určujete, kolik světla a slunce pustíte dovnitř. Přitom lze realizovat jednokřídlové nebo vícekřídlové systémy, jednokolejnicové i dvoukolejnicové, ovládané ručně, případně elektromotorem.

Mezi moderní stínicí prvky patří rovněž pevné clony, kterým se říká slunolamy - byť jde vizuálně o jednoduchou záležitost a i když nenabízejí variabilitu jako jiné formy stínění, využijí se hlavně u domů s velkými prosklenými částmi. Naproti tomu fasádní celky s protisluneční ochranou v sobě kromě stínění integrují tepelnou izolaci, chlazení a ventilaci s akumulací tepla, zajištění bezpečnosti, potřebného soukromí i produkci energie. Ale to už je téma zase na jiný článek.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt