vytisknout velikost písma Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek roste jen na jaře a pochutnat si na jeho listech můžeme necelé dva měsíce. Při sběru si dejte pozor, abyste si ho nespletli s jedovatou konvalinkou a prudce jedovatým ocúnem. Přečtěte si, jak medvědí česnek pěstovat na zahradě a jaké recepty vyzkoušet.

V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích, či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je pro nepoučeného člověka obtížné.

Co jste možná nevěděla o medvědím česneku? Podívejte se na video:

Jak poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky a ocúnu?

Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči. Jak tedy rozeznat medvědí česnek od konvalinky nebo prudce jedovatého ocúnu jesenního?

Podle listů a výskytu:

  • Medvědí česnek: řapíkaté listy jsou lesklé, měkké, na rubu bez viditelných žilek, vyrůstají samostatně přímo ze země, jsou víceméně přízemní. Česnek roste ve velkých skupinách.
  • Konvalinka: široce kopinaté listy jsou tuhé, lysé, většinou dva proti sobě, vyrůstající ze společného stonku.
  • Ocún: jednoduché listy jsou široce kopinaté až páskovité, podlouhlé, celokrajné, lysé a přisedlé. Ocúny rostou spíše jednotlivě.

Podle květů:

  • Konvalinka: hroznovité květenství je složené z drobných převislých bílých zvonečků s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: malé kulovité květy bílé barvy jsou uspořádány do řídkého lichookolíku, voní po česneku.
  • Ocún: narůžovělé až tmavě fialové květy jsou trubkovité, na dlouhé stopce, podobné krokusu.

Pro ty, kteří si nejsou jisti, zda sbírají správnou rostlinu, se doporučuje sbírat medvědí česnek právě v období, kdy kvete. Jeho květy snadno odlišíte od květu konvalinky a ocún vykvétá až v období podzimu. 

Podle vůně:

  • Konvalinka: voní pouze květy.
  • Medvědí česnek: po česneku voní celá rostlina, zvlášť když ji promnete mezi prsty.
  • Ocún: voní pouze květy.

Další tipy, jak medvědí česnek rozeznat

Konvalinka má oddenek, ocún hlízu a medvědí česnek cibulky. Když se však pokusíte z půdy rostliny vytáhnout, pravděpodobně se odtrhnou nad půdou. Museli byste být vyzbrojeni malou lopatkou, abyste si ověřili i tento znak. Vůně a způsob růstu (společný stonek, nebo jednotlivý růst) tedy napoví v tomto případě více. Dalším, ovšem nespolehlivým znakem je doba rašení. Konvalinka vyrůstá později, až když končí sezóna medvědího česneku, ale co když někde začnou konvalinky rašit dříve? Nebo když mají konvalinky o něco menší listy než obvykle…

Rozpoznáte zvonek kopřivolistý od ostatních zvonků?

Rozpoznáte zvonek kopřivolistý od ostatních zvonků?

Jak pěstovat medvědí česnek? Ve stínu a vlhku

Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud máte možnost ho pravidelně zalévat, poroste vám téměř všude. Na zahradě mu dopřejte polostinné stanoviště pod keři nebo pod okraji živého plotu. Klidně můžete využít nějaké místo, které leží ladem anebo pod nějakým ovocným či okrasným listnatým stromem, kterému na podzim opadává listí. Získáte tak zároveň i okrasnou rostlinu do míst, kde by kvůli stínu jiné rostliny živořily. Dobře se česneku medvědímu bude dařit i na severní straně domu.

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Medvědí česnek ze sazenic, nebo z cibulek? Názory se různí

Co je lepší – pěstovat medvědí česnek ze sazenic, nebo z cibulek? Názory se různí. Někdo doporučuje obstarat si mladé rostliny medvědího česneku a vysadit je během března až dubna do řádků ve vzdálenosti 10 až 20 cm. Jenže tady je nebezpečí, že cibulky zaschnou nebo shnijí. Je třeba totiž vystihnout, kdy a jak často zalévat, aby cibulky zakořenily. Navíc se první úrody dočkáte až příští rok.

Lepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby.

Cibulky raději sázejte do trsů (na jeden trs vysaďte deset i více cibulek). Česnek vytvoří záplavu štíhlých listů, dorůstajících do výšky 20 až 30 cm. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí nádherně bílé květy.

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Sázejte jarní česnek a šalotku. V březnu je ideální čas

Recepty z medvědího česneku si užijete jen krátce

Většina bylinek je nejlepší, když jsou mladé a křehké. Tak i u medvědího česneku se listy sbírají jen dva měsíce a toto období začíná právě v druhé půli března (záleží na počasí, nadmořské výšce). Potom rostlina zatáhne a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

Kromě první jarní energie medvědí česnek nabízí i vynikající léčivé schopnosti. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

Jak použít medvědí česnek? Do salátu, na chléb s máslem, do jarní nádivky či na léčivé víno. Osvědčené recepty s medvědím česnekem najdete zde.

Jak vyrobit česnekovou tinkturu: Sníží krevní tlak, cukr i cholesterol

Jak vyrobit česnekovou tinkturu: Sníží krevní tlak, cukr i cholesterol

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory