vytisknout velikost písma Mečíky: choroby a škůdci hlíz v průběhu zimování

Těšíte se, až vaše zahrada rozkvete barvami mečíků? Aby se tak stalo a na jaře jste při výsadbě hlíz nebyli nepříjemně překvapeni, věnujte jim nyní trochu pozornosti: nutností je jejich kontrola a likvidace nemocných kusů.

Správným zazimováním a vyčištěním hlíz péče o mečíky zdaleka nekončí. I když se potom mohou jevit jako zdravé, tento stav nemusí vydržet až do jara. Někdy se totiž první příznaky chorob objeví až během skladování, například  měsíc po čištění, a proto je pravidelná kontrola hlíz tak důležitá.

Botritida

Známá houbová choroba botritida se vyskytuje zpravidla nejčastěji. Na průřezu hlíz, převážně v jejich středu, lze vidět typická hnědá houbovitá nebo vodnatá místa. Někdy je střed hlízy dokonce i dutý. Při vlhkém skladování se choroba rychle šíří a na povrchu hlíz se vytváří bílá plíseň.

Klepněte pro větší obrázek
Hlízu napadenou botritidou se nesnažte zachránit, rozhodně ji vyhoďte (ale ne na kompost)

Ochrana: Nepěstujte gladioly na mokrých lokalitách, napadení botritidou již za vegetace bývá v takových podmínkách značné. Podstatnou prevencí je také časná sklizeň a následné okamžité a rychlé dosušení hlíz za podpory cirkulace vzduchu. Skladovací místa nevolte příliš vlhká a náležitě je větrejte.  

Možná je i chemická ochrana, a to v podobě moření hlíz před výsadbou, například přípravkem Merpan nebo jinými vhodnými fungicidy.

Fuzarióza

Pro tuto houbovou chorobu jsou charakteristické hluboce vpadlé hnědé až černé skvrny, převážně v boční části hlíz. Někdy se vyskytne i bílá plíseň. V konečné fázi se hlízy přemění v černou mumii a ztvrdnou. Chorobu podporuje vlhké skladování při vyšší teplotě a podobně jako u botritidy špatně provedené dosoušení během sklizně.

Klepněte pro větší obrázek
Hlízy poškozené fuzariózou odhalte včas a oddělte je od ostatních zdravých hlíz

Ochrana: Je podobná jako u botritidy. Z chemických přípravků se mi osvědčil přípravek Dithane, kterým hlízy mořím.

Bakterióza

Poznáte ji snadno podle mělkých a ztvrdlých prohloubenin, které jsou vyplněny tvrdou, lesklou hmotou (exudátem). Hlízy vypadají, jako by byly poškozeny plži. Infikované místo lze snadno nehtem či nožem oddělit, na rozdíl od případů napadení houbovými chorobami – ty pronikají do nitra hlízy.

Klepněte pro větší obrázek
Nebojte se bakteriózu na hlíze odstranit nožem, odloupne se většinou vcelku. Poškozené místo ošetřete mletým dřevěným uhlím nebo fungicidem

Základem ochrany před houbovými a bakteriálními chorobami je vysazovat hlízy do dobře prokypřených a propustných půd, kde mečíky nebudou trpět nadbytkem vody. Nevhodné jsou rovněž uzavřené pozemky, například mezi budovami, kde málo cirkuluje vzduch.

Třásněnka mečíková

Tento škůdce je pro pěstitele mečíků největším postrachem. Třásněnky v našem klimatu pravděpodobně nepřezimují venku, nýbrž společně s uskladněnými hlízami, které sají. Barva takto napadených hlíz je v porovnání se zdravými vždy tmavší. Krom toho jsou lepkavé od kapiček trusu, lesklé, a menší kusy mohou dokonce úplně vyschnout.

Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled rozeznáte hlízu napadenou třásněnkami od hlízy zdravé 

Vinou třásněnek snadno přijdete o hlízy a na těch, které přežijí, se v další sezoně může objevit virózní onemocnění, jež nelze jakkoliv vyléčit a rostliny je pak nutné zlikvidovat.

Ochrana: K signalizaci možného výskytu škůdce vám v době vegetace poslouží modré lepové desky, na které se část třásněnek nachytá. Někdy je však nevyhnutelná chemická ochrana.

Třásněnky jsou během skladování aktivnější při vyšších teplotách, a tak je účelné, abyste hlízám dopřáli maximálně deset stupňů Celsia. Pokud jste je po sklizni neošetřili, při výskytu škůdce použijte dýmovnici – mně se osvědčila dýmovnice Ultimate.  

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla