vytisknout velikost písma Máte skleník? Vylepšete ho praktickými doplňky!

Pořídili jste si skleník? Pak jistě víte, jakým dobrým pomocníkem umí být. Práci v něm si ale můžete ještě více zpříjemnit a zjednodušit. Jak? Chce to pár doplňků a ze skleníku bude opravdový ráj.

Police či stoly znásobí kapacitu skleníku

Pro předpěstování sadby, jež potřebuje mít již brzo na jaře dostatek slunce i tepla, se může hodit police, kterou lze namontovat po celé délce skleníku. Později ji využijete pro letnění pokojových rostlin, případně ji sundáte a do úchytů na konstrukci navážete provázky nebo upevníte síť pro okurky.

Poznejte další užitečné pomůcky do skleníku, které vám ušetří čas i práci

Poznejte další užitečné pomůcky do skleníku, které vám ušetří čas i práci

 

Těm, kteří mají potíže s ohýbáním, usnadní práci ve skleníku pěstební stoly. Pro udržení vlhkosti i teploty se na jejich dna pokládají speciální geotextilie či rohože, na nichž pak můžete v substrátu pěstovat především pokojové květiny, kaktusy, citrusy nebo bonsaje. Prostor pod stoly se dá využít na jaře i na podzim, například pro kulturu žampionů.  

Klepněte pro větší obrázek
A místa je najednou o tolik víc; foto: vp-skleník

Chodníček bez práce

Záhonový chodník z recyklovaného plastu je dalším příjemným doplňkem. Na pracné pokládání betonových dlaždic klidně zapomeňte a pořiďte si tolik dílů, kolik potřebujete pro celou délku skleníku. Jednotlivé prvky jsou opatřeny fixačními žebry a zámky, takže se pevně spojí a snadno instalují.

 Jak připravit nevytápěný skleník na novou sezonu

 Jak připravit nevytápěný skleník na novou sezonu

Plastový chodníček má spoustu výhod: zvýšený okraj vytváří po obou stranách obrubník, cesta zůstává suchá, nezarůstá plevelem a snadno se čistí. Pevný materiál má dlouhou životnost, takže se nemusíte bát zajet na cestičku i s kolečkem.  

Klepněte pro větší obrázek
Cestička, na které plevel neporoste; foto: vp-skleník

Teplotu byste měli znát

Teploměr je nezbytným doplňkem pro kontrolu teploty. Na trhu jsou takzvané maximo-minimální teploměry, které měří teploty od minus čtyřiceti až do plus padesáti stupňů Celsia. Různé typy z plastu odolávajícího vlhkosti jsou k dostání od klasického podlouhlého tvaru s běžnou vertikální stupnicí až po moderní s digitálním displejem.  

Klepněte pro větší obrázek
Vyberte teploměru tvar, který se vám líbí 

Buďte klidní, skleník se vyvětrá, i když nejste doma

Automatický otvírač oken je stálým hitem, který se drží na žebříčku nejprodávanějších skleníkových doplňků. Je to díky snadné obsluze, kdy se pomocí seřizovací matice nastaví vnitřní teplota skleníku v rozmezí od osmnácti do padesáti stupňů Celsia.

U některých typů skleníků si můžete nechat dodatečně zhotovit boční větrací díl. Podle zkušeností profesionálních pěstitelů je takový způsob větrání v kombinaci se střešním a automatickým otevíračem oken nejoptimálnější metodou, jak zajistit rostlinám čerstvý vzduch bez průvanu či přehřátí.  

Klepněte pro větší obrázek
Automatika vám usnadní práci; foto: vp-skleník

Klima si vyberte sami

Novinku pro současnou automatickou obsluhu větrání a stínění uvítají drobní pěstitelé. Jednoduchý regulátor klimatu Sempleta 1 vyvinula německá firma Senmatic. Přístroj, mající vzhled malé krabičky s průhlednou přední stěnou, pracuje v pulzních intervalech podle teploty vzduchu uvnitř skleníku, kterou měří teplotním čidlem.

Pokud přístroj zjistí příliš velký rozdíl mezi požadovanou a naměřenou teplotou, otevře či zavře okna skleníku. Délku pulzu a pauzy lze nastavit podle potřeby. Stínění proti slunečnímu záření je ovládáno pomocí střešních stínění a fotobuňky, která měří sluneční energii. Časové nastavení se zadává na displeji. Navíc lze regulátor vybavit kombinovaným čidlem, které uzavře okna při bouřce a dešti. Cenovou nabídku si mohou zájemci vyžádat na mailové adrese info@clauhan.cz.  

Stínovky, rohože nebo automatika?

Některým rostlinám přímé slunce neprospívá, proto se musí chránit stínovkami zevnitř nebo zevně skleníku. Jako vnitřní stínění se využívají speciální tkaniny, rašlové úplety s UV stabilizací nebo polyuretanové stínící sítě.

Pro venkovní zastínění skleníku připadají v úvahu stínovky z bambusu nebo rákosu. Bambusové jsou trvanlivější, lépe odolávají vlhku než rákosové rohože. Méně pracné a pohodlnější je vnitřní stínění, které může být napojeno na automatický systém.  

Klepněte pro větší obrázek
Rohože poskytnou rostlinám kýžený stín; foto: zelena zahrada 

Bez vody není života

Výhody kapkové závlahy již zahrádkáři oceňují dávno. Počáteční náklady na samočinné zalévání nemusí být nijak závratné Pro začátek stačí do malého skleníku souprava pro automatickou zálivku, kterou později můžete rozšířit o další kapkovače, mlžení či časové spínače.

Plnoautomatické zavlažování ovládané počítačem nebo řízené zavlažování Gardena doplněné zavlažovacími hodinami se spínací automatikou zajistí rostlinám pravidelné zavlažování přesně v tom množství, které potřebují.

Další výhodou je úspora vody a závlaha v době vaší nepřítomnosti. Záporem je však poměrně vysoká finanční náročnost. Ceny kompletních zavlažovacích systémů na klíč se v průměru pohybují mezi čtyřiceti až osmdesáti tisíci korunami.  

Klepněte pro větší obrázek
Doplňky do skleníku můžete postupně přikupovat, jak vám dovolí finance; foto: sklenikytobias 

Aby rostlinky nenastydly

Obecně platí, že vytápění skleníku je nejnákladnější investicí. Než o ní začnete uvažovat, měli byste vědět, že pro zvýšení teploty ve skleníku o pět stupňů je zapotřebí přibližně jedna kilowatthodina.

Na trhu jsou k dostání pro přitápění skleníku na přechodná období na jaře a na podzim ohřívače s přímým ohřevem vzduchu, s ventilátorem či bez, elektrické ohřívače a topidla na propan-butan.

Pro stále vytápěné skleníky připadá v úvahu tepelné čerpadlo nebo solární vytápění. Volba závisí na využívání skleníku – zda bude sezonní nebo celoroční – a samozřejmě na vašich finančních možnostech.  

Kolik co stojí?

Výběr doplňků závisí na typu a stávajícím vybavení skleníku. Ti, kteří svůj skleník neustále vylepšují, najdou v tabulce orientační ceny různých doplňků, jež se mohou lišit podle prodejců, typu a rozměru.

Některé firmy poskytují slevy při montáži skleníku, například na automatické otevírání oken, přídavné police či chodníčky. A koneckonců, v kompletním skleníku na klíč si můžete nechat instalovat plnohodnotné vybavení podle vašeho přání.  

PoložkaCena
Vnitřní doplňky
Držák stropní police190 Kč
Dveře do zadního čela990 Kč
Prodloužení skleníku4000 Kč/metr
Záhonový chodník189 až 250 Kč
Větrání a stínění
Automatický otvírač oken990 Kč
Bambusová rohož (role 5 m)320 až 490 podle rozměru
Přídavné větrací okno390 Kč
Rákosová rohož (role 5 m)260 až 570 podle rozměru
Síť proti hmyzuod 28 Kč za metr čtvereční
Stínící clona vnitřníod 72 Kč za metr čtvereční
Stínící síť vnitřní16 až 18,50 Kč za metr čtvereční
Stínící textilie vnějšíod 62 Kč za metr čtvereční
Teploměr maximo-minimální
Digitální380 Kč
Plastový, klasický tvar, k zavěšení205 Kč
Plastový s půlkulatou stupnicí220 Kč
Vytápění
Topidlo na propan-butan, typ GWH 1500od 5 560 Kč
Topný agregát, médium PB, s termostatemod 5 400 Kč
Solární systémyindividuální cena na vyžádání
Tepelné čerpadloindividuální cena na vyžádání
Zálivka
Kapkové zavlažování Gardena2 550 Kč
Zavlažovací hodiny720 Kč
Řízené zavlažování modulární systém Gardena3 350 Kč
Závěsný mlžič komplet185 Kč

Foto firem: Skleníky V&P a Skleníky Tobiáš

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody.

5.  4.  2019 |
Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |
50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit ve…

Zapomeňte tentokrát na obyčejné barvy v pytlíčku z drogerie, nevkusné samolepky a smršťující se foliové obrázky. Překvapte koledníky tak trochu jinými kraslicemi. Našli jsme pro vás netradiční velikonoční vajíčka z celého světa, ze kterých si určitě vyberete. Prohlédněte si naši fotogalerii a inspirujte se!

16.  4.  2019 |
Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikonoční dekoraci

Krok za krokem: Vyrobte si netradiční velikon…

Chcete přivolat jaro a vnést domů velikonoční atmosféru? Pak se pusťte do výroby těchto roztomilých zajíčků z bambulek. A zapojte do toho i děti. Přinášíme vám podrobný návod, jak na to.

17.  4.  2019 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

26.  3.  2019 |